پارچه شناسی

شناخت انواع پارچه

شناخت انواع پارچه
امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی ، انواع مختلفی از پارچه ها وجود دارد. شناخت انواع پارچه ها از نظر مواد و طرح ها یکی از مهمترین الزامات طراحی و تولید لباس است. طراحان و تولیدکنندگان پوشاک باید با پارچه های مختلف آشنا باشند تا بتوانند پارچه مناسبی را برای محصولی که ایجاد می کنند انتخاب کنند.
نکته دیگری که باید در مورد پارچه ها مورد توجه قرار گیرد این است که برای هر نوع لباس باید از یک پارچه استفاده شود و جنس پارچه ای مطابق مدل لباس انتخاب شود. برای اینکه شما بتوانید نوع مناسب پارچه را متناسب با مدل لباسی که در نظر دارید بهتر انتخاب کنید ، در این مقاله می خواهیم انواع پارچه ها را به شما معرفی کنیم ، پس تا پایان با ما همراه باشید. برای خرید پارچه آنلاین کلیک کنید.

منشا انواع پارچه ها

پارچه ها از نظر منشأ به چهار دسته تقسیم می شوند:
پارچه هایی با منشا گیاهی ؛ مانند پارچه کتانی ، پنبه ، کنف و …
پارچه هایی با منشا حیوانی. مانند ابریشم ، پشم ، خز طبیعی و …
پارچه های مشتق شده از مواد معدنی ؛ مانند آزبست ( پنبه  نسوز) و پارچه های شیشه ای
پارچه های حاصل از سنتز شیمیایی. مانند نایلون ، داکرون و ترگال

پارچه های الیاف طبیعی

این پارچه ها از الیاف گیاهی ساخته شده اند که شامل موارد زیر هستند:
فیبرهای دانه ای میوه مانند پنبه
الیاف ساقه ای مانند کتان و کنف
الیاف برگ مانند سیسال 
پارچه های پنبه ای و پنبه ای
پارچه های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و مورد استفاده گسترده هستند. این پارچه ها به پوست آسیب نمی رسانند و آلرژی ایجاد نمی کنند. این پارچه ها باعث جریان هوا و تنفس بدن می شوند ، بنابراین در هوای گرم خنک هستند. البته لباس هایی با الیاف پنبه ضخیم تر و گرمتر هستند و بدن را در سرما گرم می کنند. از آنجا که این پارچه ها پس از شستشو می میرند ، باید قبل از برش در آب خیس بخورند.
کیفیت آنها همچنین به کیفیت مواد رنگی باز می گردند. در صنعت ، الیاف پنبه معمولاً در محلول اکسیدان برای سفید شدن خیس می شوند. هر چه مدت بیشتری در محلول بمانند ، سفیدتر و البته ماندگارتر می شوند. الیاف پنبه به چین و چروک بسیار حساس هستند. بهتر است از این پارچه ها برای لباس های راحت ، لباس های منزل و کودک استفاده کنید. این پارچه ها بید نمی زنند ، اما اگر در مکانی تاریک و مرطوب بمانند ، کپک زده می شوند.
در ادامه برخی از انواع پارچه های نخی معرفی می شوند.

انواع پارچه های نخی

چیت

این نوع پارچه بسیار سبک و با تراکم کم تار و پود است و در دو نوع ساده و طرح دار موجود است و برای لباس های راحتی مردانه و زنانه بسیار مناسب است.

پارچه چیت

متقال

این نوع پارچه نسبتاً ضخیم بوده و دارای تراکم زیادی از نخ های تار و پود می باشد. رنگ آمیزی خوبی ندارد و در رنگ های سفید و شیری موجود است. این نوع پارچه برای لباس پوشیدن مناسب نیست و بیشتر برای بالش ، ملحفه و … استفاده می شود یکی دیگر از موارد معمول استفاده از این پارچه برای پاترون است.

پارچه متقال

چلوار

این نوع پارچه سبک ، خنک ، معمولاً طرح دار و گل دار و مناسب لباس است. از آن پیراهن ، لباس زیر ، ملحفه و روبالشتی ساخته می شود. چلوار سفید و سبک به دلیل تراکم بیشتر پارچه و پود کمتر برای دوخت لباس استفاده می شود.

پارچه چلوار

کرباس

پارچه ای ضخیم و بافته شده با تراکم کم تار و پود است. نخ های تار و پود به دلیل ضخامت زیاد ، مناسب لباس نیست و معمولاً به عنوان لایی کت ، پارچه های شماره­‌دوزی، کاموا دوزی و مواردی از این دست استفاده می شود.

پارچه کرباس

کتان

همانطور که از نام آن پیداست ، پارچه کتان از الیاف ساقه کتان ساخته شده است. کتان گیاه علفی یک ساله است و دارای ساقه ای با الیاف نرم و بلند و برگهای سبز مات است که البته از نخ کتان نیز بدست می آید. پارچه کتان که به سلطان پارچه ها معروف است ، توانایی جذب آب زیاد و خنک را دارد ، به طوری که می توان گفت لباس های ساخته شده از پارچه های کتان برای فصول تابستان و بهار بسیار مناسب است.
ویژگی دیگر پارچه کتان سطح صاف و براق آن است ، همچنین به دلیل اینکه پارچه کتان یکی از پارچه هایی است که بعد از شستشو تغییر اندازه می دهد ، توصیه می شود قبل از اینکه افراد پارچه را برای دوخت لباس برش بزنید و یکبار بشویید. همچنین این نوع پارچه ها عمر طولانی و وزن کمی دارند و به راحتی چروک می شوند.
از پارچه کتان برای دوخت حوله ، کیف ، سفره ، پیش بند ، دستمال سفره ، لباس ، روکش مبلمان و … استفاده می شود.
برای خرید پارچه  کتان کلیک کنید.
الیاف این پارچه خشک و خشن است و به سرعت چین و چروک می شود. این پارچه یکی از جالبترین پارچه هاست و در هوای گرم بسیار مناسب است. به همین دلیل مهم نیست که چروک شوند. این پارچه باید قبل از دوختن شسته شود. پارچه هایی که 100٪ کتان هستند ، از مقاومت رنگ خوبی برخوردار نیستند. پارچه های کتانی رنگی هنگام شستشو رنگ می شوند ، مگر اینکه پارچه کتان با مواد شیمیایی مخلوط شود. پارچه کتانی دارای ضخامت های مختلفی است. پارچه بوم از نوع ضخیم است.

پارچه کتان

مخملی

حتماً تاکنون صفت مخمل را شنیده اید. این صفت از نرمی و لطافت پارچه مخمل گرفته شده و به معنای نرمی مخملی است.
پارچه مخمل یکی از انواع پارچه های لوکس و گران قیمت به حساب می آید زیرا روند تولید آن سخت و دشوار است. اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ماشین آلات پیشرفته برای تولید پارچه مخمل ، هزینه تولید این پارچه کاهش یافته است.
پارچه مخمل پارچه ای کرکی است که از پنبه ، ابریشم ، پشم یا پارچه بافته می شود. پارچه مخمل برای تولید روتختی ، لباس ، پرده و .. استفاده می شود. مواد این پارچه یا پنبه یا ابریشم است.

مخمل راه راه

پارچه ای بادوام است که مدت زیادی دوام می آورد. داخل آن بسیار ساده و مانند بافت است. این نوع پارچه را می توان از انواع پارچه ها مانند پنبه تهیه کرد.

پارچه مخمل

ململ

نوعی پارچه نخی نرم و نازک و سفید است.

کریشه

پارچه نخی سبک با گلهای برجسته.

آغبانو

پارچه ای نازک و نخی است که بیشتر برای تارها و چادرها استفاده می شود.

دبیت

پارچه ای نخی است که بیشتر با لباس و سطح لحاف پوشانده می شود.

پارچه های الیافی حیوانی و طبیعی

در این نوع پارچه از موی حیوانات ، خز و پشم استفاده می شود. برخی از این پارچه ها مانند ابریشم از نخ های کرم ابریشم ساخته می شوند.

پشم

کیفیت الیاف پارچه بسته به نوع حیوانی که پشم از آن گرفته می شود ، متفاوت است. به عنوان مثال ، پارچه پشمی کشمیر که از نوعی بز ساخته می شود ، یکی از بهترین پشم هایی است که بسیار سبک ، لطیف و گرم است. پشم گوشت گاو ضخیم تر و خشن تر است. پارچه های پشمی بیش از هر پارچه دیگر رطوبت را جذب کرده و گرما را پراکنده می کنند. در نتیجه ، لباسهای پشمی رطوبت هوا را جذب کرده و بدن را گرم نگه می دارند. از پارچه های پشمی برای تهیه انواع لباس گرم و لباس رسمی استفاده می شود.
برای ساخت لباسهای پشمی بهتر است از پارچه آستری استفاده کنید تا پارچه در تماس مستقیم با سطح پوست قرار نگیرد. ویسکوز شیمیایی در ترکیب پارچه پشمی استفاده می شود و مقاومت آن را افزایش می دهد. پارچه های پشمی ویسکوز که درصد پشم بیشتری دارند ، بهتر ، گرانتر و بهترین پارچه های مناسب کت و شلوار مردانه هستند و از ظاهر و دوام بسیار خوبی برخوردار هستند.

ماهوت

پارچه ضخیم ، تمام پشمی ، نرم ، کمی براق ، با سطح کرکی است.

برک

پارچه ضخیمی که بیشتر در بشرویه با موهای بز یا شتر بافته می شود و بیشتر برای کت های مردانه استفاده می شود. برک به طور معمول در رنگ های قهوه ای ، سیاه ، سفید ، شیری ، شیرین و خاکستری موجود است.

ابریشم

این یکی از بهترین انواع پارچه هایی است که به طور گسترده در تهیه لباس های رسمی و مجلسی مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه ابریشم طبیعی به نگهداری زیادی نیاز دارد. نباید آن را با آب شست و با حرارت اتو کرد. بهتر است با بخار بشویید و خشک کنید. ابریشم دارای رنگ پذیری بسیار خوب و طیف وسیعی از رنگ است.
ابریشم مصنوعی ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است و بسیار شبیه ابریشم طبیعی است. پارچه های ابریشمی صد در صد نسبت به ابریشم مصنوعی بسیار گران و ماندگارتر هستند. به همین دلیل انواع دیگری از ابریشم های ترکیبی مانند تافته ابریشم ، ساتن ابریشم و … ساخته شد که بسیار محبوب هستند.
پارچه ابریشم یکی از محکم ترین پارچه های جهان است که دارای سطح نرم و براق است. به دلیل وجود پروتئین در الیاف این پارچه ، پارچه ابریشم گرما را عبور نمی دهد و آن را حفظ می کند. نکته دیگری که باید در مورد پارچه ابریشم ذکر کنیم این است که این نوع پارچه یکی از پارچه های لوکس و گران قیمت است و در دوخت کراوات ، شال ، مانتو ، کت و شلوار ، لوازم منزل و … از ابریشم استفاده می شود.

کرپدوشین (کربدوشین)

پارچه ای از خانواده کرپ است که از ابریشم خام بافته می شود.

جیر

پارچه جیر نیز یکی از انواع پارچه هایی است که منشأ طبیعی دارد. این نوع پارچه طی فرآیندی خاص از پوست گوسفندان ، گوساله ها ، بزها و گوزن ها تولید می شود و در طی این فرآیند سطح گوشتی آن خامه ای می شود. بی نظمی هایی در سطح پارچه جیر وجود دارد که به چرم معروف هستند زیرا این نوع پارچه نوعی چرم نازک است.

پارچه جیر

 

پارچه جیر به سرعت کثیف می شود ، بنابراین توصیه می شود پارچه جیر از هرگونه آلودگی و چربی دور باشد ، همچنین پارچه جیر مقاومت بالایی دارد و هوا نمی تواند به آن برسد ، می تواند به آهستگی نفوذ کند ، بنابراین می تواند برای دوخت مانتو در فصول سرد مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند زیبایی کت ها را دو چندان کند زیرا پارچه جیر حالت چرمی و مخملی دارد.

ویسکوز

پارچه ویسکوز یکی از انواع پارچه هایی است که منشأ طبیعی دارد و ماهیت گیاهی دارد. پارچه های ویسکوز به صورت الیاف کوتاه پرزدار و پرز بلند تولید می شوند و تنها تفاوت این نوع پارچه با پارچه هایی مانند پنبه و پارچه کتانی در این است که روند تولید الیاف آنها متفاوت است و پارچه ویسکوز نیز مانند فرآیند است. تولید کاغذ از خمیر سلولز به دست می آید.

از ویژگی های این نوع پارچه می توان به مقاومت کم ، جذب رطوبت و خنک بودن آن اشاره کرد. همچنین به دلیل خاصیت خنک بودن این نوع پارچه می توان از آن برای دوخت لباس های فصل گرم استفاده کرد. نکته دیگری که در مورد پارچه ویسکوز قابل ذکر است این است که رطوبت می تواند مقاومت این نوع پارچه را کاهش دهد ، به عبارت دیگر ، اگر پارچه های ویسکوز خیس شوند ، عمر آنها کوتاه می شود. همچنین ، در تولید پارچه ویسکوز ، گاهی اوقات 50٪ از پارچه استفاده می شود.
جالب است بدانید که پارچه ویسکوز به “ساخته دست بشر” نیز معروف است زیرا بر خلاف پارچه هایی مانند نایلون و پلی استر که کاملاً مصنوعی هستند و از فرآورده های نفتی ساخته می شوند ، توسط خود انسان تولید می شود.

حریر

نوع دیگر پارچه پارچه ابریشمی است. این پارچه از الیاف طبیعی ساخته شده ، نوعی ابریشم نازک است که شبیه پارچه های فاستونی، وال و تور است.

پارچه حریر

 

پارچه های حریر انواع مختلفی دارند که عبارتند از: کرپ حریر، حریر سیلم، حریر پرده ای، حریر ساتن و …
برای خرید پارچه کرپ حریر کلیک کنید.

کنف

پارچه کنف نیز یکی از انواع پارچه هایی است که منشأ طبیعی دارد و از گیاهی به نام کنف تولید می شود. این نوع گیاه دارای ساقه های پوشیده از خار و بوته است ، این گیاه از دانه های روغن خوراکی استخراج می شود. محیط رشد مناطق اصلی آن مناطق مختلف آفریقا است.
پارچه های کنف ساخته شده از گیاه کنف نوع خاصی از بافت و ماده دارند. پارچه های کنف همچنین بوی خاصی دارند که می توانید پارچه را بشویید و در آفتاب پخش کنید تا این بو از بین برود اما توجه داشته باشید که بوی آن کاملاً از بین نمی رود.
نکته دیگری که در مورد پارچه های کنفی باید به آن توجه کنید این است که از این پارچه ها در هنر ، طراحی لباس و تزیین عروس استفاده می شود.

پارچه های مصنوعی

الیاف این پارچه ها ساخته دست بشر هستند و بسته به ماده اولیه آنها کاربردهای متفاوتی دارند. از مشخصات این پارچه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: مقاومت بالا ، سبک بودن ، حجم کم ، ابعاد غیر ثابت و پوسیدگی و ساییدگی ندارند.

ریون

این یکی از پارچه هایی است که در لباس های زنانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و برای لباس های مهمانی استفاده می شود.
داکرون
به دلیل تنوع رنگ و قدرت بسیار محبوب است.

اکریلیک

الیاف آن ساخته دست بشر است و ترکیبی از نفت و گاز طبیعی است.

جین

در ایران بسیاری از مردم به اشتباه پارچه جین را پارچه لی می دانند و این به این دلیل است که این پارچه در ایران با مارک لی مشهور شده است. به دلیل پارچه جین زیبا و شیک ، این پارچه مورد پسند هر نوع سلیقه ای است به طوری که هرگز از مد نمی افتد.
پارچه جین دارای بافت نخی ناهموار است ، در بافت این پارچه دو نخ یا بیشتر از زیر عبور می کند. این پارچه دارای انواع کاغذی ، پنبه ، ضخیم ، الاستیک و غیر الاستیک است و از استحکام و ضخامت بسیار خوبی برخوردار است. همچنین ، جین که امروزه یکی از سبک های مد در جهان محسوب می شود ، با استفاده از گیاهان رنگ می شود.

ساتن

نوع دیگری از پارچه که قصد معرفی آن را داریم پارچه ساتن است. از پلی استر ، ابریشم ، نایلون ، پنبه و … برای تولید پارچه ساتن استفاده می شود. پارچه ساتن انواع مختلفی دارد از جمله پارچه های ساتن مانند نگین دار ، فیروزه ای ، شیشه ای ، پشت کرب، عاشقی و …

پارچه ساتن

پارچه ساتن سطحی صاف و براق دارد و به دلیل وزن سبک به مراقبت بالایی نیاز دارد. نکته دیگری که باید در مورد پارچه ساتن ذکر کنیم این است که از پارچه ساتن در دوخت لباس های زنانه استفاده می شود.

دانتل و گیپور

نوع دیگر پارچه دانتل و گیپور است. پارچه های پنبه ای و گیپور هیچ زمینه ای ندارند و از پارچه های پنبه ای و ابریشمی به شکل برجسته و ضخیم ساخته شده اند. پارچه توری که یکی از گرانترین پارچه هاست ، روی تور بافته می شود و از نخ های ابریشمی ساخته می شود.
از دیگر ویژگی های پارچه توری می توان به زیبایی و ظرافت آن اشاره کرد به طوری که از این نوع پارچه برای دوخت لباس عروس استفاده می شود. پارچه توری از پشت زبری ندارد و روی تورهای آن نقش برجسته است. نکته دیگری که باید در مورد پارچه های توری به آن اشاره کنیم این است که این نوع پارچه دارای سه نوع برجسته ، بدون کار و کار شده است.

پارچه دانتل و گیپور

لمه

امروزه پارچه لمه یکی از محبوب ترین پارچه ها در بین خانم ها است و این به دلیل زیبایی این نوع پارچه است و همچنین به دلیل اینکه پارچه ای دلپذیر است ، در دوخت لباس مجلسی استفاده می شود.
پارچه لمه از نخهای براق و الیاف رنگی ساخته شده است. همچنین بعضی از افراد می ترسند که هنگام شستن پارچه به دلیل دندانه دار بودن پارچه لمه آسیب ببیند اما جای نگرانی نیست زیرا هنگام شستن پارچه لمه اکلیل اضافی ریخته می شود و به پارچه آسیب نمی رساند.

کرپ

پارچه کرپ یکی از انواع پارچه دارای شکل توری نازکی است که از پشم ، پلی استر یا ابریشم تولید می شود. پارچه کرپ برای دوخت لباس های فصل سرد انتخاب خوبی است زیرا هوا از آن عبور نمی کند.

پارچه کرپ

 

برای خرید پارچه کرپ نخ کلیک کنید.

الیاف معدنی

برخی از الیاف مانند نخ های طلا و نقره معدنی هستند و در کوک های سنتی ایران مانند رودوزی گلابتون مورد استفاده قرار می گیرند.

پنبه نسوز

نوعی عایق حرارتی و برقی الیاف معدنی است که برای لباسهای اطفاحریق و لباسهای کار برق کاربری دارد.

مهمترین انواع پارچه های دست ساز ایرانی

دارایی – ایکات

یک روش قدیمی به بافتن پارچه های طرح دار ، رنگ زدایی نخ ها قبل از بافت آنها است تا با پیشرفت بافت ، الگو رسم شود. در حال حاضر این پارچه را فقط در چند کارگاه در یزد می توان مشاهده کرد. تا چند سال پیش ، ایکات از ابریشم طبیعی ساخته می شد ، اما اکنون از نخ ویسکوز برای نخ و ریون یا از یون ویسکوز رشته ای برای بافت استفاده می شود. با روش ایکات انواع پارچه های بافندگی ، پارچه ، سوزن و سفره تولید می شود.

چوقا

چوقا یا چقا یا چوغا به عنوان خرقه دهقانی و عشایری شناخته می شود. در واقع این کت بلند و بدون آستین است که مردان عشایر و روستایی آن را به عنوان شنل بر روی لباس های دیگر خود می پوشند. تولید کنندگان این پارچه بیشتر زنان روستایی هستند. چوقا معمولاً دارای دو رنگ سیاه و سفید (یا سرمه ای و سفید) است. مواد اولیه چغا نخ پشمی و نخ پنبه ای است.

مخمل کاشان

زربفت‌ یزد

گلدوزی هایی که زنان زرتشتی یزد بافته اند.

پارچه گلدوزی طلای اصفهان

عبای لار

نوعی پارچه دست ساز ایرانی در دو نوع تابستانی و زمستانی است. نوع تابستانی با استفاده از نخ پنبه ای سیاه یا قهوه ای و روپوش زمستانی که محمدیه نائین مهمترین مرکز بافت آن است ، با استفاده از موهای شتر تولید می شود.
نتیجه:
در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع پارچه ها و انواع مختلف پارچه ها آشنا کنیم ، در صورت داشتن هرگونه سوال یا نظر حتما در قسمت نظرات با ما تماس بگیرید. خوشحال می شویم تجربیات خود را در این زمینه شناخت انواع پارچه با ما به اشتراک بگذارید.
منبع : b2n.ir , is.gd , cutt.us , u.to

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *