ترفندهای مراقبت از پارچه

نکات مهم برای شستن لباس مشکی

شستن لباس مشکی

راهنمای کامل برای شستشن لباس مشکی و تیره

شستن لباس مشکی و تیره در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسد اما واقعاً یک چالش بزرگ است و اگر آنها را بی احتیاط بشوییم ، رنگ لباس به مرور زمان کمرنگ می شود و دیگر زیبایی اولیه نخواهد داشت. یک مشکل دیگر در مورد لباس های تیره وجود دارد که ممکن است به دلیل شستشن لباس مشکی به صورت نامناسب لباس تغییر رنگ داده و باعث آسیب دیدن بقیه لباس های ماشین لباسشویی شود. البته با کمی دقت و توجه به چند نکته ساده ، این چالش بزرگ را برطرف می کند.
اول از همه ، مهم است که لباس های خود را با توجه به نوع پارچه و رنگ طبقه بندی کنید. نکته بعدی استفاده از آب سرد و شوینده مناسب برای شستن لباس مشکی و تیره است. در آخر ، همیشه لباسهای تیره که خشک شده اند را آویزان کنید. راز زیبایی و تمیزی مداوم لباس های تیره ، رعایت صحیح این سه نکته است. در این مقاله قصد داریم راهنمای کاملی در مورد شستشوی مناسب لباس های تیره به شما ارائه دهیم و هر یک از نکات ذکر شده را با جزئیات و کامل توضیح دهیم. ژورنال را بخوانید.

برای خرید پارچه مشکی کلیک کنید.

طبقه بندی لباس قبل از شستن

اولین قدم برای شستن لباس مشکی دسته بندی لباس ها قبل از شستن باشد. در مورد دسته بندی لباس های تیره چند نکته وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.
نکته 1: قبل از شستن لباس ها برچسب آن را بخوانید
بهترین اطلاعات و اقدامات احتیاطی لازم برای شستن هر لباس را می توان از برچسب همان لباس به دست آورد. صرف نظر از اینکه چه لباسی می خواهید بشویید ، باید به این نکته توجه داشته باشید که نمی توان همه لباس ها را در ماشین لباسشویی ریخت و در یک مکان شست. اول و مهمترین نکته این است که بدانید چه لباسی را می توانید با هم بشویید. به نکات زیر توجه کنید.

لباسهای گران قیمت معمولاً در ماشین لباسشویی قابل شستشو نیستند و تنها راه شستن آنها خشک شدن است. برای شستشوی این نوع لباس ها فقط می توان از مواد تمیز کننده خشک استفاده کرد.
لباسهایی مانند لباسهای پشمی را فقط می توان با دست شست. شما باید این لباس ها را به آرامی در سینک، لگن ، وان و … با مقدار کمی مواد شوینده بشویید. بعد از شستن ، باید آنها را آویزان کنید یا صاف بگذارید.
نکته 2: لباس های خود را بر اساس رنگ دسته بندی کنید
هرگز لباس های روشن یا تیره را نشویید. لباس های تیره ، به ویژه لباس های سیاه ، به لباس های روشن تر رنگ می دهند و هنگام شستشو رنگ آنها کدر می شود. در این حالت به چند نکته توجه کنید.

همیشه دو سبد جداگانه برای لباسهای تیره و لباسهای روشن برای شستن لباسها داشته باشید. اگر لباس دیگری وجود دارد که به دلایلی باید جداگانه شسته شود ، آنها را نیز بردارید.

توجه کنید که هر لباس چه مقدار باید شسته شود. هرگز لباسهایی که بسیار کثیف هستند را همزمان با لباسهایی که فقط به شستشوی سریع یا سریع نیاز دارند شستشو ندهید.
نکته 3: لباس ها را بر اساس پارچه جدا کنید
فقط به این دلیل که رنگ لباس ها یکسان است نمی توان با خیال راحت با هم شست. مواد پارچه در شستشوی هر لباس تأثیر متفاوتی دارد و به همین دلیل در هنگام شستن لباس باید به پارچه لباس توجه کرد. برای شستن هر لباسی به نکات زیر توجه کنید.
پارچه های سنگین تر مانند شلوار جین یا حوله باید جدا از پارچه های سبک تر مانند پارچه های پیراهن شسته شوند.
پارچه های ظریف مانند لباس های توری و ابریشمی باید جداگانه شسته شوند.
نکته 4: پارچه های تیره را برعکس کنید
چرخه لباسشویی ممکن است پارچه های تیره را تغییر دهد ، ظاهر لباس تیره را تغییر دهد و باعث شود دیگر ظاهر زیبایی نداشته باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از شستن لباس های مشکی و تیره را زیر و رو کنید تا اگر اتفاقی برای پارچه افتاد ، شکل ظاهری اصلی تغییر نکند و در نتیجه دوام و دوام لباس شما افزایش یابد.
برای آشنایی با ترفند های رفع بور شدن لباس مشکی کلیک کنید.

شستن لباس ها

 

شستشوی لباس تیره

بعد از جدا کردن لباس ها نوبت به شستن آنها می رسد. برای شستن لباس ها باید به چند نکته توجه کنید که در زیر برای شما آورده ایم.
نکته 1: لباس های تیره را در آب سرد بشویید
لباس های تیره ممکن است در هنگام شستشو رنگ خود را از دست داده یا تغییر رنگ دهند. آب سرد اطمینان می دهد که الیاف پارچه آسیب نبیند و پارچه در حین شستن دست نخورده باقی بماند. برای شستن لباس مشکی تیره با آب به نکات زیر توجه کنید.
اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید ، سردترین دمای آب را برای شستشو انتخاب کنید. اگر لباس هایتان کثیف است ، برای شستن لباس های کثیف از تنظیمات مناسب استفاده کنید ، اما هنوز هم دستگاه را در پایین ترین سطح ممکن قرار دهید.
سعی کنید کوتاهترین زمان شستشو را انتخاب کنید. هرچه لباس های تیره رنگ در ماشین کوتاهتر باشد بهتر است. این به حفظ بهتر رنگ لباس شما کمک می کند.

نکته 2: از شوینده مناسب استفاده کنید
بدون هیچ ماده سفید کننده یا اصطلاحاً وایتکس از یک شوینده مناسب لباسشویی استفاده کنید. برای مواد شوینده به دنبال مدلی باشید که فاقد هرگونه افزودنی باشد. رعایت این موضوع مهم است که پس از شستن لباس های تیره زیبایی داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که برخی از محصولات سفید کننده در بازار وجود دارد به نام سفید کننده ایمن یا سفید کننده بی ضرر ، اما باز هم بهتر است از این مواد در شستن لباس  مشکی و تیره استفاده نکنید. از این مواد فقط برای شستن لباس های رنگ روشن استفاده کنید.

نکته 3: به میزان مواد شوینده توجه کنید
به مقدار شوینده استفاده شده توجه کنید. معمولاً مقدار مواد شوینده مورد نیاز هر پارچه روی بسته مواد شوینده نوشته می شود زیرا مقدار مواد شوینده مورد نیاز شوینده های مختلف متفاوت است. بنابراین قبل از افزودن مواد شوینده اطلاعات روی بسته را بخوانید. اگر لباس های شما بسیار کثیف است یا برای اولین بار است که آنها را می شوید ، می توانید با کمی مواد شوینده بیشتر مقدار مناسب لباس شویی مورد نظر خود را بدست آورید. اما باز هم مراقب باشید و آن را با دقت انجام دهید. به یاد داشته باشید که هر بار شستشو ، رنگ لباس های تیره کمی کمرنگ می شود ، بنابراین باید از تمام مراقبت های خود استفاده کنید تا با یک روش شستشوی کارآمد ، عمر لباس های خود را طولانی کنید.

نکته 4: هنگام شستن لباس های ظریف مراقب باشید
لباس هایی که پارچه های ظریفی مانند تور یا حریر دارند باید با نهایت لطافت و احتیاط شسته شوند. برای شستن این لباس ها در ماشین لباسشویی از تنظیمات ویژه استفاده کنید. به برچسب لباس و نکاتی که برای شستشوی لباس گفته شده توجه کنید و از همان دستورالعمل ها برای شستن لباس استفاده کنید. بعضی از لباس هایی که پارچه های ظریف تری دارند باید با دست شسته شوند. برای مواقعی که وقت کافی برای چنین کارهای ظریف ندارید ، می توانید از کیسه ای استفاده کنید و لباس های ظریف خود را در آن قرار دهید و آن را ببندید و در ماشین بیندازید تا با لباس های دیگر شسته شود.
نکته 5: لباس های تیره را حتما بعد از شستن آویزان کنید
استفاده از خشک کن برای خشک کردن لباس مشکی و تیره به هیچ وجه توصیه نمی شود. پس از شستن لباس ها ، آنها را صاف آویزان کنید. البته باید به دو نکته توجه کنید:
لباس های سنگین مانند کت را آویزان نکنید. آنها را روی یک سطح صاف قرار دهید تا خشک شوند.
از خشک شدن لباس در معرض آفتاب خودداری کنید. نور خورشید به تدریج باعث از بین رفتن و پوسیدگی پارچه و کوتاه شدن عمر لباس می شود.

از اشتباهات رایج خودداری کنید

 

شستن لباس مشکی با ماشین لباسشویی

چند اشتباه در مورد شستن لباس مشکی و تیره وجود دارد. بنابراین هنگام شستن لباس های تیره به نکات زیر توجه کنید.
نکته 1: لباسهای تیره را مدام بشویید
این نکته بسیار مهمی است، هر بار که لباس تیره ای را می شوید ، مقداری از رنگ خود را از دست می دهد و در نتیجه با هر بار شستشو کیفیت آن کاهش می یابد. به خصوص لباس های رنگ تیره ساخته شده از جین که به وضوح با هر بار شستشو مقداری از رنگ خود را از دست می دهد. می دانیم که ممکن است این توصیه شما را دوست نداشته باشید ، اما بهتر است لباس های مشکی و تیره را شسته نکنید تا زمانی که واقعا کثیف شوند. از نکات زیر آگاه باشید.
برای شستن لکه های کوچک نیازی به استفاده از ماشین لباسشویی ندارید. برای شستن لکه ها می توانید از پارچه سفید و ظرفی با مخلوط مواد شوینده و آب استفاده کنید. برای مخلوط آب و مواد شوینده ، برای هر قاشق چای خوری ماده شوینده در هر ظرف یک فنجان آب بریزید.
پس از از بین بردن لکه ، اطراف خود را با آب ساده بشویید.
نکته 2: با احتیاط شدید از سفید کننده استفاده کنید
بعضی اوقات بعضی لکه ها آنقدر لجباز هستند که تنها راه از بین بردن آنها استفاده از سفید کننده یا وایتکس است. فقط در مواقعی که هیچ ماده سفید کننده ای مسئول پاک سازی لکه ها نیست ، از آن استفاده کنید و حتماً از یک سفید کننده با کیفیت استفاده کنید.
از سفید کننده هایی استفاده کنید که مناسب همه پارچه ها باشد. این سفید کننده ها برای شستن لباس مشکی و تیره ایمن ترند.
اگر ماشین لباسشویی شما مخزن جداگانه ای برای سفید شدن دارد ، از تنظیمات مناسب استفاده کنید. اگر ماشین لباسشویی شما این قابلیت را ندارد ، مطابق دستورالعمل موجود در بسته ، محلول سفید کننده را با آب رقیق کنید.
برای لباس های تیره ، به ندرت و فقط در صورتی که چاره دیگری ندارید ، از سفید کننده استفاده کنید.
نکته 3: از مواد شوینده با نرم کننده پارچه استفاده کنید.
برای شستن لباس مشکی و تیره بهتر است از شوینده هایی که نرم کننده پارچه نیز دارند استفاده کنید و حتماً قبل از خرید به این موضوع توجه کنید. اگر نمی توانید ماده شوینده ای پیدا کنید که دارای نرم کننده نیز باشد ، حتما هنگام شستشو از محلول نرم کننده پارچه و لباس جدا استفاده کنید. استفاده از نرم کننده مخصوصاً برای شستن پارچه های ضخیم یا حوله بسیار مهم است.
اگر محلول نرم کننده پارچه را جداگانه خریداری کردید ، دستورالعمل های موجود در بسته را برای استفاده از آن دنبال کنید.
اگر ماشین لباسشویی شما نرم کننده جداگانه دارد ، از تنظیمات ماشین لباسشویی استفاده کنید.
در این مقاله سعی کردیم شما را در شستن لباس مشکی و تیره کمک کنیم. در مقالات بعدی  روش های رفع بور شدن لباس مشکی را برای شما بیان می کنیم ، امیدواریم از این مقاله لذت ببرید.
منبع : shorturl.at

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *