راهنمای دوخت

آموزش دوخت چادر

آموزش دوخت چادر

آموزش دوخت انواع چادر

در این مقاله شما را با آموزش دوخت چادر و مقدار پارچه مورد نیاز آشنا می کنیم.

ابتدا چادر را روی سر خود می گذارید و اندازه می گیرید. ارتفاع چادر را باید از بخشی که چادر روی سر شما قرار گرفته است اندازه گیری کرد. ارتفاع را در دو طرف لبه زمین مشخص کنید و تکه اضافی چادر را با قیچی ببرید. حالا وسط کمر چادر و تکه اضافه را پیدا کنید و آنها را روی هم قرار دهید و از وسط به طرفین بدوزید. در مرحله بعدی دوخت چادر ساده ، باید چادر را صاف کنید. تکه ترکی را در جلوی سر 15 سانتیمتر تا کنید و زاویه بالای چادر را با انگشت نگه دارید یا آن را با سوزن به زمین ثابت کنید.
۱۵ سانت پایین را از چادر برگردانید و با قیچی ببرید. همچنین قسمت بریده شده چادر را به ترتیب برگردانید و همین کار را تا انتهای چادر تکرار کنید و قیچی را برش دهید.
سپس گوشه های مثلثی چادر را به چادر بدوزید و چادر را دوباره مرتب کنید. در قسمت وسط پشت چادر در پایین ۲ سانت به سمت پایین آمده و این مقدار را آرایش دهید.
برای خرید پارچه چادری کلیک کنید. 

دوخت ساده چادر به روشی آسان

ابتدا از فرد بخواهید چادر را وارونه سر کند و ارتفاع چادر را اندازه گرفته و علامت گذاری کنید. از پایین چادر ، ارتفاع چادر را در اطراف سر (جایی که پارچه به زمین می رسد) با یک تا دو اینچ روی لب های خود مشخص کنید. نیمی از چادر را به همین ترتیب علامت گذاری کنید.
سپس چادر را صاف روی زمین پهن کنید. خطوط مشخص شده را با قیچی ببرید یا خط مورد نظر را با مداد یا صابون مرتب کنید و سپس با قیچی ببرید.
از یک انتهای پارچه ، بعد از این برش اولیه ، مقدار اضافی وجود دارد که می توانید متناسب با اندازه دلخواه آن را در وسط پیدا کرده و در وسط قطعه بالایی بدوزید یا سنجاق بزنید.
از فرد بخواهید چادر را دوباره سر کند و همان مقدار را مانند قبل با صابون علامت گذاری کند. چادر را دوباره روی زمین پهن کرده و مرتب کنید. سر کردن چادر برای گوشه ها ضروری نیست. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که موارد اضافی را در حالی که ترکی رو به بالا است در جای خالی قرار دهید و آنها را از وسط برش دهید. البته با توجه به میزان فضای دوخت از سه طرف و سپس با توجه به گرد بودن دو قسمت قبل و بعد ، این قسمت را نیز گرد کنید.
برای آشنایی با پارچه چادری کلیک کنید.

متراژ مورد نیاز پارچه برای دوخت چادر

چادر ساده (نیم دایره)

چادر ساده تمام بدن را می پوشاند ، دوخت آن آسان است و مدتهاست برای خانمها دوخته شده است. مقدار پارچه مورد نیاز این نوع چادر با توجه به پیشنهادات مختلف پارچه متفاوت است. برای قد 160 تا 165 سانتی متر:
پارچه با عرض 115 تا 120 سانتی متر به 5 متر پارچه احتیاج دارد.
پارچه با عرض 140 تا 150 سانتی متر ، 3.60 تا 3.70 متر مورد نیاز است.
پارچه هایی با عرض 90 سانتی متر بندرت در دوخت چادرهای ساده استفاده می شود.
برای افراد با قد 140 تا 160 سانتی متر ، 5 متر با عرض پارچه 120 سانتی متر لازم است. برای چادرهای نماز بهتر است از پارچه های وال یا تترون های مخصوص چادری استفاده کنید.

آموزش انواع دوخت چادر

تا همین چند سال پیش ، حدود ده یا دوازده سال پیش ، ما فقط چادر را با چادرهای نیم دایره ای ساده ای که همه زنان و دختران می پوشیدند می شناختیم. اما در این چند سال انواع مختلفی از چادرها با مواد و طرح های مختلف وارد بازار شده اند ، به طوری که وقتی می خواهیم چادر بخریم ، دقیقاً نمی دانیم چه نوع چادرهایی را باید خریداری کنیم. به نظر شما خرید چه نوع چادری مناسب است؟ چادرهای سری‌دوزی شده یا چادری که پارچه را خودمان می خریم و برای دوخت به خیاط می دهیم؟ با آموزش دوخت چادر می توانید چادر را خودتان بدوزید.
در اینجا به شما کمک می کنیم تا انواع چادرها را به درستی بشناسید و با مزایا و معایب آنها آشنا شوید تا بتوانید بهترین سلیقه خود را انتخاب کنید.

چادر ساده

چادر گرد یا همان چادر قدیمی قدیمی که توسط زنان ایرانی استفاده می شود ، هنوز هم یکی از محبوب ترین هاست. این چادر از نظر دوخت یکی از شیک ترین و بهترین چادرها است اما به دلیل مشکلاتی که برای خانم ها ایجاد می کند ، از کاربرد آن کاسته شده است. به عنوان مثال ، این می تواند دردسری برای خرید و یا بچه دار شدن برای خانم ها باشد و استفاده از آن دشوار است.

جلابیب

چادر جلابیب یا همان جلبابی که در قرآن نیز به آن اشاره شده است را می توان محجبه ترین چادر معرفی کرد. چادری که توسط بانوان ایرانی طراحی شده و همین امر باعث شده تا این محصول به ثبت ملی برسد. این چادر به تمام معنا حجاب دارد. آستین دارد اما آستین تنگ نیست ، پهن است اما مانند چادر ساده دست و پا گیر نیست و جلوی آن زیپ مخفی دوخته شده است. برای وضو ، زیپ آستین باز می شود ، می توان آن را بدون روسری پوشید. چادری تخصصی و قابل برش با پارچه های توضیح داده شده در  مقاله پارچه چادر و به بهترین روش دوخته شده و از پوشیدن آن لذت می برید.

چادر ملی

با ظهور چادر ملی چادرهای مدل دار وارد بازار شدند و چادر ملی اولین چادر مدل دار است. از آنجا که تقریباً شبیه مانتو بود ، در ابتدا مخالفان بسیاری داشت ، اما با ظهور مدل های دیگر ، این مدل در بین مردم محبوب شد. غالباً آستین های این مدل از چادرهای توردوزی و لبه دار ساخته شده است. این باعث زیبایی هرچه بیشتر چادر می شود.

چادر لبنانی

چادر لبنانی از چادرها و روپوش های عرب  است که  چند دکمه پنهان در جلوی آن کار می شود. این چادر را اماراتی یا بیروت نیز می نامند اما چادر اماراتی با چادر لبنانی یک تفاوت دارد و آن این است که تنگ‌ تر از چادر اماراتی است و برش چپ و راست ندارد. این چادر بیشتر مناسب کار روزانه و محیط کار است.

چادر شال دار

چادر شال دار همانطور که از نامش پیداست ، شالی شکل است ، در قسمت جلوی آن زیپ وجود دارد و مناسب خانم های دارای فرزند است. چون مانند شال جلوی آن می افتد و باز است ، برخی معتقدند که حجاب کافی ندارد. این نوع چادر برای خانم های قد کوتاه مناسب نیست.
آموزش دوخت چادر شال دار

                   آموزش دوخت چادر شال دار

چادر دانشجویی

چادر دانشجویی مدلی از چادرهای جدید است که در آن دست ها آزاد هستند اما برای استفاده از کوله پشتی مناسب نیستند. بر اساس نام این چادر می توان فهمید که برای دانش آموزان مناسب است و مادران زیاد از آن استفاده نمی کنند. قسمت جلوی چادر نیز باز است. در مهمانی ها نیز می توان از آن استفاده کرد. هنگامی که دست خود را برای بلند کردن چیزی می کشید ، این چادر کشیده می شود و به راحتی نمی توانید وسیله را بلند کنید.

 

آموزش دوخت چادر دانشجویی

                       آموزش دوخت چادر دانشجویی

عبای ایرانی

بسیاری از افراد نمی توانند لباس های عربی و ایرانی را از هم تشخیص دهند ، اما عبای ایرانی برش و الگوی بهتری نسبت به روپوش های عربی دارند و شبیه چادرهای ایرانی هستند. این نوع عبا تقریباً شبیه چادر دانشجویی است و برای استفاده روزمره و محیط های اداری طراحی شده است ، اما برش پشت آن مانند یک چادر ساده است.

چادر قجری

چادر قجری یا کمری اصلی ترین چادر ایرانی است که زنان در زمان رضاخان از آن استفاده می کردند. این چادر این روزها دوباره مورد استفاده قرار گرفته و بسیار محبوب است. از کمر بسته می شود و مانند دامن به نظر می رسد ، اما برش چادر از پشت مانند چادر معمولی به نظر می رسد. این مدل چادر برای خانم هایی که نوزاد دارند بسیار مناسب است زیرا قسمت بالایی دامن باز است و باز بودن آن باعث می شود کودک در زیر چادر پنهان شود. این چادر برای خانم های چاق مناسب نیست. این چادر به مدل “حسنا” معروف است.

چادر خلیجی

این مدل چادر شباهت زیادی به عبا های عربی دارد. چادرهای جده ای و بحرین نیز در این گروه قرار دارند. دست‌ها در این مدل چادر آزاد هستند.
مدل های متفرقه چادر
مانند دیگر لباس هایی که تنوع زیادی دارند ، مدل های چادر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و فقط به چند مدل محدود نمی شوند. این چادرها را می توان با پارچه های با کیفیت بالا ساخت و جلوه ای زیبا و خارق العاده از حجاب ایجاد کرد.

نکات دوخت چادر

برای دوخت، پارچه ای انتخاب کنید که سبک باشد و رنگ آن بور نباشد.
خرید چادر نامناسب با پارچه بی کیفیت می تواند زنان را از داشتن حجاب مناسب منصرف کند. از پوشیدن چادری با پارچه مناسب و طراحی مناسب لذت ببرید.

چادر سفارشی بهتر است یا چادر آماده؟

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که تفاوت های زیادی بین چادرهای آماده و چادرهای دوخته شده برای ما وجود دارد. چادری که شما سفارش می دهید از پارچه مورد علاقه شما ساخته شده است ، طرحی که دوست دارید آن را سفارش دهید و در نهایت خیاط می تواند عیب هایی را که برای شما آزار می دهد برطرف کند. ممکن است این مزایا در چادرهای سری دوزی وجود نداشته باشد و رنگ و نوع آن چیزی نباشد که می خواهید. برای داشتن چادری متناسب با سلیقه شما با خیاط مشورت کنید. این کار  باعث می شود که به فکر داشتن یک چادر زیبا و با کیفیت باشید. همچنین می توانید پارچه چادر خود را به راحتی در سایت پارچه جو سفارش دهید.

برای قد خود به چه پارچه ای نیاز دارید؟

پارچه چادر قواره‌ای حساب می‌شود. هر قواره  چهار و نیم متر است. اما همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای افرادی با قد بیش از 160 ، بهتر است از 5 متر پارچه استفاده کنند.

چه پارچه ای برای چه چادری مناسب است؟

پارچه های چادر بسته به مواد ، درخشش ، سبک بودن و رنگ،  قیمت های مختلفی دارند. گرانترین قواره چادری از پارچه های ژاپنی ساخته شده است و در بین آن‌ها الگانس ضد آب است. پارچه کن کن همچنین براق ترین پارچه چادر است و بیشتر برای چادرهای طرح دار استفاده می شود زیرا برای چادرهای ساده مناسب نیست ، زیرا می لغزد و روی سر نمی ماند. بهترین پارچه برای چادرهای ساده کرپ یا حریر و طرح دار است.
سخن آخر
1- برای دوخت چادر با توجه به عرض پارچه و قد افراد به اندازه های زیر احتیاج دارید:
برای افراد کوتاه قد ، پارچه چادر با عرض 120 باید چهار و نیم متر طول داشته باشد.
برای افراد با قد متوسط ​​، پارچه چادر با عرض 120 باید پنج متر طول داشته باشد.
برای افراد قد بلند ، پارچه چادر با عرض 120 باید پنج و نیم متر طول داشته باشد.
برای افراد قد بلند ، پارچه چادر با عرض 90 باید حدود شش تا هفت و نیم متر طول داشته باشد.
2- پارچه چادر به دلیل داشتن علامت باید به گونه ای دوخته شود که هنگام دوخت چادر علامت آن مشخص نباشد. برای این منظور باید لبه بدون چادر را روی سر و لبه مارک دار را در پایین و درز پارچه قرار داد.
3- اگر هنگام پوشیدن چادر کفش پاشنه بلند می پوشید بهتر است قد چادر را 2 سانتی متر بیشتر در نظر بگیرید.
آموزش مقنعه چانه دار:
اکنون که با نحوه دوخت چادر برای افراد با قد مختلف آشنا شدید ، اگر دوست دارید دوخت مقنعه چانه دار را بیاموزید ، از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.
مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت این مقنعه یک متر است. برای دوخت باید پارچه مورد نظر را روی لب ترکی پارچه قرار داده و به کمک سنجاق به اندازه دلخواه خود علامت گذاری کنید.
در مرحله بعدی پارچه را جمع کرده و پارچه را از قسمت دو لایه مانند چادر به اندازه 12 تا 15 سانتی متر روی پارچه اصلی تا کنید.
برای پوشاندن مقنعه باید از پارچه ای کج استفاده کنید که در این صورت باید خم شود به طوری که قسمت بالای سر پهن باشد و به تدریج باریک شود یعنی عرض آن 6 سانتی متر و طول آن 1/2 باشد از سر دارند.
برای دوخت قسمت چانه باید پارچه ای به قطر 15 در 15 سانتی متر تا بزنید و آن را به قسمت زیر چانه بدوزید. سپس مقنعه را به چانه وصل کنید و در آخر چانه و نقاب را به ماسک بدوزید.
از این که مقاله را تا انتها مطالعه کردید از شما سپاسگزاریم. خوشحال می شویم نظرات خود را در زمینه آموزش دوخت چادر و انواع چادر با ما به اشتراک بگذارید. 
منبع : bitly.com , v.ht
کار در منزل دوخت چادر ، آموزش دوخت چادر ساده ، دوخت چادر مشکی ساده ، آموزش دوخت چادر پذیرایی ، آموزش دوخت چادر میزبان ، مدل دوخت چادر مشکی

آموزش دوخت چادر ساده ، آموزش دوخت چادر نماز عروس ، آموزش دوخت چادر بیروتی ، آموزش دوخت چادر مدل وفا ، آموزش دوخت چادر مشکی دورو ، دوخت چادر مشکی ساده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *