پارچه شناسی

انواع پارچه چادری

پارچه چادری

معرفی کامل پارچه های چادری

یکی از پوشش های مشترک زنان ایرانی و کشورهای اسلامی چادر است. چادر نوعی پوشش اسلامی است که از آن به عنوان حجاب استفاده می شود. به دلیل سادگی و آزادگی چادر ، زنان در آن احساس راحتی می کنند. پارچه های چادر دارای رنگهای متنوعی هستند. رایج ترین رنگ چادر در ایران که به طور گسترده در مجالس مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ، سیاه است.
زنان ایرانی در تمام دوره ها از چادر مخصوصاً چادر مشکی برای بیرون رفتن از خانه استفاده کرده اند. البته در دوره كوتاهی از تاریخ ایران ، زنان از چادرهای رنگی برای این منظور استفاده كرده اند. این نوع پوشش پارچه های متنوعی دارد. 

برای خرید پارچه چادری کلیک کنید.

درباره چادرها بیشتر بیاموزید

از آنجا که چادر نوعی پوشش است که هر زن ایرانی یا مسلمان از آن استفاده می کند و هر ساله ممکن است پارچه چادری در چند قواره خریداری شود ، باید نکاتی را در مورد نوع و کیفیت پارچه های چادر بداند و درباره آن اطلاعات کسب کند که ما در اینجا چند نکته بیان می کنیم:

انواع پارچه چادری زنانه 

پارچه‌های چادری به سه گروه چادر مشکی، چادر رنگی، چادر نانو تقسیم می‌شوند که دو دسته اول نیز هر کدام در دو قسمت دسته‌بندی می‌شوند.
پارچه مشکی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • چادر مشکی ساده
 • چادر مشکی طرح دار

پارچه چادری رنگی هم به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • پارچه چادری رنگی مجلسی
 • پارچه چادری نمازی

دسته‌بندی پارچه‌های چادر مشکی

انواع پارچه‌های چادر مشکی اعم از ساده و طرح دار در زیر آورده شده‌اند:

 • پارچه چادر مشکی کن کن
 • پارچه چادر مشکی سوپر کن کن
 • پارچه چادر مشکی حریر اسود یا کرپ
 • پارچه چادر مشکی کریستال
 • پارچه چادر مشکی تریزا
 • پارچه چادر مشکی طرح دار

برای آموزش دوخت چادر کلیک کنید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد انواع چادرهای مشکی، آنها را توضیح می دهیم:

پارچه چادر مشکی کن کن

این نوع پارچه که طی سالهای اخیر در ایران محبوبیت ویژه ای پیدا کرده و توسط خانمهای محجبه به صورت گسترده خریداری می شود پارچه ای ظریف ، سبک و براق است و دلیل محبوبیت آن همین است. به دلیل زیبایی و سبک این نوع پارچه ، مناسب هر جلسه ای است. پارچه کن کن کره ای و ژاپنی در بازارهای ایران وجود دارد. البته ناگفته نماند که نوع چادر کن کن ژاپنی بسیار سبک و سیاه تر از سایر رقبا است.

جنس کن کن کره‌ای در دو نوع معمولی و مات ارائه می‌شوند که کن کن مات بسیار سبک‌ تر است.

پارچه چادر مشکی سوپر کن کن

پارچه های چادر مشکی سوپر کن کن نوع دیگری از پارچه های چادر است. این پارچه از کن کن و حریر ساخته شده است. توجه داشته باشید که براقیت سوپر کن کن از پارچه کن کن کمتر است اما دوام آن از کن کن بیشتر است. ویژگی بارز پارچه سوپر کن کن ظرافت و سبک بودن آن است.

کرپ مشکی یا پارچه چادر حریر اسود

پارچه چادر مشکی کرپ یا حریر اسود، پارچه هایی هستند که از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. این نوع پارچه به دلیل دوام ، عدم آلودگی ، مشخص بودن تار و پود پارچه (به گونه ای که با چشم قابل تشخیص باشد) ، بدون پرز ، بدون چروک و از بین رفتن رنگ پارچه سیاه نیست (بور نشدن)، مشتریان خود را دارند. این نوع پارچه برای استفاده روزانه و محل کار گزینه مناسبی است ، زیرا چروک نمی شود و نیازی به اتو ندارد.

شما می توانید دو نوع پارچه چادر کرپ سیاه کره ای و ژاپنی را در بازار پیدا کنید. البته لازم به ذکر است که نسخه ژاپنی سبکتر و از کیفیت بالاتری برخوردار است. این به شما امکان می دهد بین کرپ ژاپنی و کرپ کره ای تفاوت قائل شوید. زیرا قطر پارچه ژاپنی از قطر پارچه کره ای کمتر است.

پارچه چادر مشکی کریستالی

این نوع پارچه همانطور که از نامش پیداست حالت بلوری و براق دارد. پارچه چادر مشکی کریستال نوعی پارچه سبک است و جنس این پارچه مخملی است که بسیاری از مشتریان خاص این پارچه را به خود جلب می کند.
تار و پود این نوع پارچه چادر معروف به مشکی کریستال آنقدر ظریف است که نمی توانید آن را با چشم ببینید. پارچه چادری کریستال مانند سایر موارد ، دو نوع دارد:
نوع اول پارچه کریستال ژاپنی است و نوع دوم پارچه کره بلوری است.
علاوه بر این ، آنچه در مورد پارچه چادر کریستالی باید بگوییم این است که این نوع پارچه به دلیل ریزش خوب گزینه مناسبی برای چادرهای مدل دار است. پارچه ژاپنی نسبت به پارچه کره ای تیره تر و مخملی است و نوع ژاپنی نیز دیرتر جمع و چروک می شود. خصوصیات ذکر شده در مورد پارچه چادر ژاپنی باعث شده قیمت پارچه های ژاپنی از پارچه های کره ای بالاتر باشد.

بهترین نوع پارچه چادر مشکی

پارچه چادر مشکی تریزا

پارچه چادر مشکی تریزا یکی از محبوب ترین پارچه هاست. این نوع پارچه چادر پارچه ای جدید و البته بسیار سبک است. زنانی که به دنبال پارچه چادر دارای مشکی سبک هستند می توانند از پارچه چادر مشکی تریزا استفاده کنند. این نوع پارچه در مقایسه با بقیه به خصوص چادر کن کن نازک و براق نیست اما سبک تر از پارچه کن کن است. این پارچه چادری جلوه زیبایی را در پوشش زنانه به ارمغان می آورد.

پارچه چادر مشکی طرح دار

همانطور که گفتیم یکی از انواع پارچه های چادر مشکی پارچه های چادر مشکی طرح دار است. با توجه به اینکه سلیقه خانم ها در انتخاب پارچه های چادر طرح دار متفاوت است ، تولیدکنندگان نیز پارچه های مشکی طرح دار را با طرح های متنوع و بیشتر برای پاسخگویی به نیاز مشتریان تولید می کنند.

از پارچه‌های چادر مشکی طرح دار می‌توان به پارچه‌های طرح دار براق ، طرح دار مات و لمه دار اشاره کرد.

طرح‌هایی که برای پارچه‌های چادری به کار می‌روند به صورت اشکال هندسی، گلدار، ابر و باد هستند. این نوع پارچه هم مانند بقیه دو نوع آن در بازار پیدا می‌شود:

پارچه چادر مشکی طرح دار کره‌ای و پارچه چادر مشکی ژاپنی تفاوت این دو نوع پارچه چادر مشکی طرح دار در این است که پارچه های چادر مشکی طرح دار ژاپنی سیاه تر و البته سبک تر و در نتیجه گران ترند.

پارچه چادر رنگی

نوع دیگر پارچه های چادر، پارچه چادر رنگی است که همانطور که در بالا گفته شد این نوع پارچه چادر به دو نوع پارچه چادر نماز رنگی و پارچه چادر رنگی مجلسی تقسیم می شود که هر یک از آنها انواع مختلفی دارند.
پارچه های چادر رنگی نماز در دو نوع ایرانی و خارجی در بازار موجود است. پارچه های ایرانی از محصولات نساجی شهرهایی مانند بروجرد ، کاشان و… و می باشد و پارچه های خارجی از کشورهایی مانند اندونزی ، هند ، پاکستان و .. وارد می شوند.

پارچه چادر رنگی

پارچه‌های رنگی مجلسی

 • پارچه‌های چادر رنگی نگین‌دار 
 • پارچه‌های چادر رنگی نقره‌کوب
 • پارچه‌های چادر رنگی طلاکوب

پارچه های چادری نانو

دسته سوم که برای پارچه های چادری توضیح داده می شود ، پارچه چادری نانو است که به دلیل بافت با فناوری روز ، از ویژگی های خاصی برخوردار است. از ویژگیهای بارز این چادرها امکان استفاده از آنها در فصول گرم و سرد است.
ویژگی دیگر این پارچه چادر جدید این است که این نوع پارچه چادر که از فناوری نانو در روند تکمیل این نوع پارچه چادر استفاده می کند ، قطرات مایع نمی توانند به داخل این پارچه چادر نفوذ کنند و زنان هنگام بارندگی خیس نمی شوند. در حقیقت ، این اثر شبیه عملکرد برگهای نیلوفر آبی است که در آب رشد می کنند.
از همه مهمتر ، این نوع پارچه چادر در برابر لکه های گل روی زمین و همچنین نفوذ قطرات باران مقاوم است که تقاضای بسیاری از مشتریان است. ویژگی هایی مانند ضد آب و ضد لک ، ضد باکتری و ضد استاتیک این پارچه را به یکی از بهترین پارچه ها تبدیل کرده است.

انواع دیگر پارچه های چادری

در پارچه های چادری مدل های متنوعی دیگر وجود دارد که به طور خلاصه در ادامه معرفی خواهیم کرد:

پارچه چادری براق
پارچه چادری بندری
پارچه چادری خاویار
پارچه چادری ساتن
پارچه چادری عقد
پارچه چادری هندی
پارچه چادری عربی
پارچه چادری ژورژت (پارچه چادری ژرژت)

پارچه های مصنوعی مانند ریون ، نایلون ، پرلون ، اورلون و داکرون کمتر در بازار موجود هستند زیرا تقاضای کمتری برای آنها وجود دارد. اما پارچه های نیمه مصنوعی مانند تترون یا کرپ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

چه پارچه ای برای چه چادری مناسب است؟

پارچه های چادر بسته به مواد ، درخشش ، سبک بودن و رنگ،  قیمت های مختلفی دارند. گرانترین قواره چادری از پارچه های ژاپنی ساخته شده است و در بین آن‌ها الگانس ضد آب است. پارچه کن کن همچنین براق ترین پارچه چادر است و بیشتر برای چادرهای طرح دار استفاده می شود زیرا برای چادرهای ساده مناسب نیست ، زیرا می لغزد و روی سر نمی ماند. بهترین پارچه برای چادرهای ساده کرپ یا حریر و طرح دار است.
منبع : cutt.ly , v.ht
پارچه چادر رنگی ، انواع پارچه چادر رنگی ، گرانترین پارچه چادر مشکی ، پارچه چادری کریستال ، بهترین نوع پارچه چادر مشکی ، پارچه چادری که چروک نشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *