پارچه شناسی

معرفی انواع پارچه رومیزی

پارچه رومیزی

انواع پارچه رومیزی

اگرچه پارچه ها در اصل برای پوشاندن بدن انسان اختراع شده اند ، اما استفاده های مختلفی در طول زمان برای آنها تعریف شده است. پارچه در فرهنگ هر کشور نقش مهمی داشت و جای خود را در خانه های مردم پیدا کرد. به صورتی که نه می توان آن را از زندگی انسان در حال حاضر حذف کرد و نه می توان آن را از خانه های او بیرون انداخت. یکی از موارد استفاده پارچه استفاده از آن برای میز کار است. سفره انواع مختلفی دارد و مواد به کار رفته در آن ممکن است در هر کشور متفاوت باشد.
برخی از پارچه‎ های رومیزی گران هستند و برخی دیگر قیمت مناسب تری دارند. برخی از آنها برای استفاده روزمره و برخی دیگر برای موارد رسمی مانند عروسی و مراسم خاکسپاری استفاده می شوند. به طور خلاصه ، هر رومیزی کاربرد و مکان خاص خود را دارد. برای درک نحوه شناسایی پارچه های مناسب برای رومیزی، باید به بسیاری از نکات توجه کنیم. به عنوان مثال ، جایی که قرار است از رومیزی استفاده شود ، قیمتی که می خواهید برای رومیزی بپردازید ، چیدمان خانه ، سالن ، رستوران و هر مکان دیگری که از رومیزی استفاده می شود و…. توجه کنید.
ممکن است به نظر برسد که رومیزی فقط یک اسباب کوچک است ، اما داشتن یک رومیزی مناسب در خانه در زیبایی خانه بسیار مهم است و نباید اهمیت آن را دست کم گرفت و در انتخاب آن دقت لازم صورت نگرفت. رومیزی انواع مختلفی دارد ، درست مثل هر چیز دیگری که قبل از انتخاب باید بدانید. در ادامه به برخی از پرکاربردترین نمونه های رومیزی در ایران اشاره خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رومیزی و موارد استفاده از آنها و همچنین سایر اطلاعاتی که باید درباره رومیزی بدانید.

نکاتی برای انتخاب پارچه رومیزی

برای انتخاب رومیزی، مانند انتخاب هر مورد دیگر ، باید به نکات و موارد مختلف توجه کنید ، زیرا رومیزی در ارتباط با دیگر موارد است که جلوه خود را نشان می‎ دهد. اما برای خرید یک رومیزی مناسب ، چه نکاتی را باید در نظر گرفت. در اولین قدم برای انتخاب رومیزی ، باید به دکوراسیون کلی خانه توجه کنید. در غیر این صورت ممکن است مجبور شوید رومیزی را که خریداری کرده اید برگردانید زیرا چندان مناسب شما نیست.
نکته دوم که باید در انتخاب رومیزی به آن توجه کنید ، اندازه و شکل میز کار شماست. به عنوان مثال ، با توجه به اینکه میز شما گرد ، مربع و .. است باید یک رومیزی مناسب انتخاب کنید. نکته سوم توجه به مبلغی است که می خواهید برای رومیزی هزینه کنید. برخی از رومیزی ها به دلیل پارچه گران هستند و فقط برای موارد خاص مانند جشن یا یک مراسم رسمی قابل استفاده هستند ، در حالی که برخی دیگر از آنها برای سفره و صنایع دستی مناسب هستند. نکته چهارم جایی است که شما می خواهید از رومیزی استفاده کنید ، به عنوان مثال رومیزی ای که برای آشپزخانه استفاده می شود قطعاً باید ماده متفاوتی از رومیزی ای که برای اتاق نشیمن استفاده می شود داشته باشد.

پارچه های اساسی یک رومیزی چیست؟

برای داشتن خانه ای زیبا با دکوراسیون منحصر به فرد ، توجه به تمام جزئیات کوچک چیدمان داخل خانه ضروری است. رومیزی و پارچه مناسب برای آن نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد و نباید به سادگی از آن غافل شد. دستان شما برای انتخاب پارچه های رومیزی مناسب باز است. از آنجا که رومیزی همیشه در معرض لکه ها است ، باید در انتخاب رومیزی مناسب منزل خود دقت بیشتری کنید. بسیاری از رومیزی های سفره را هرگز نمی توان پاک کرد ، به این معنی که باید با رومیزی خداحافظی کنید.

شما ممکن است برای انتخاب و خرید رومیزی خود زمان ، دقت و وسواس زیادی را صرف کرده باشید ، اما با ایجاد چنین لکه های دیگری ، عمر آن رومیزی زیبا پایان یافته است. بنابراین بهتر است برای انتخاب رومیزی به سراغ پارچه هایی بروید که به راحتی شسته می شوند.
بخاطر داشته باشید پارچه ای که به عنوان رومیزی استفاده می کنید مانند سایر وسایل دکوراسیون منزل چشم نواز است و تأثیر زیادی در دکوراسیون داخلی آپارتمان شما دارد و باید به طراحی آن توجه کنید. مواد و رنگ آن را جمع کنید.
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که زمان زیادی را صرف خرید رومیزی کرده اید ، اما وقتی به خانه رسیدید و آن رومیزی را روی میز خود قرار دادید ، فهمیدید که با آنچه شما فکر می کنید تفاوت زیادی دارد. برای جلوگیری از این اتفاق باید کمی با انواع پارچه های مناسب برای رومیزی آشنا شوید. اگر با آگاهی کامل به سراغ رومیزی ها بروید ، مطمئن باشید که این اتفاق دیگر تکرار نخواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع پارچه های رومیزی مناسب را به شما معرفی کنیم.
برای خرید پارچه چهارخونه کلیک کنید.

پارچه مناسب رومیزی

انواع پارچه های رومیزی مناسب

پارچه رومیزی ترمه

پارچه رومیزی ترمه نوع دیگری از پارچه است که برای رومیزی در ایران استفاده می شود. ترمه نوعی پارچه اصیل ایرانی است که بافت آن از دوران صفویه آغاز شده است. البته در مورد اینکه این پارچه بومی ایران است یا برای اولین بار در آسیای میانه بافته می شود اختلاف نظر وجود دارد اما اکنون ترمه را باید یکی از اصیل ترین پارچه های ایرانی دانست که طرح های زیبای آن باعث منحصر به فرد بودن آن شده است. .
پارچه ترمه انواع مختلفی دارد از جمله چهار تکه ، راه راه ، اتابکی ، اتابکی ، کشمیری ، زمرد ، یزدی و … از زمان بافت این پارچه ایرانی از رومیزی ترمه استفاده می شود.
از آنجا که ترمه از مدت ها قبل یک پارچه گران قیمت به حساب می آمد ، امروزه خانواده هایی با پایه اقتصادی متوسط ​​به بالا و بالا هنوز هم از رومیزی های ترمه برای موارد خاص مانند اعیاد و مراسم استفاده می کنند. استفاده رسمی لازم به ذکر است که در حال حاضر سفره های ترمه کمتر از قبل تولید می شوند و صنعت رو به افول است. دلیل اصلی این امر گرانی این پارچه و قدرت خرید پایین بیشتر مردم است. این واقعیت که تعداد کمی می توانند رومیزی های ترمه درست کنند ، تولید آن را بی ضرر می کند.

پارچه رومیزی تور

نوع دیگری از پارچه ای که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد رومیزی ای است که از پارچه توری ساخته شده است.  پارچه رومیزی های تور معمولاً به دلیل طراحی های زیبا شناخته می شوند. این  رومیزی ها بسیار زیبا هستند و جلوه خاصی به چیدمان خانه می دهند. از آنجا که رومیزیهای تورمعمولاً شیری و سفید هستند ، بهتر است آنها را با چیدمان کلاسیک و پرده های مناسب تطبیق دهید. زیرا این رومیزیها بیشتر به یک دکوراسیون کلاسیک نگاه می کنند.
توصیه دیگر این است که بهتر است رومیزی های تور را روی میزهای پایه بلند قرار دهید تا کمی از سطح میز آویزان شوند و جلوه زیبایی به میز بدهند. رومیزی های تور به دلیل قیمت مناسب می توانند در دسترس اکثر افراد جامعه قرار بگیرند ، به همین دلیل یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین رومیزی ها به حساب می آید. شاید یکی از مشکلات رومیزی تور ، عدم تنوع در طرح و رنگ باشد ، بنابراین ممکن است نتوانید آن را با هیچ نوع چیدمانی تنظیم کنید ، اما ظرافت این پارچه بسیاری از افراد را ترغیب می کند که این نقص کوچک را نادیده بگیرند و از رومیزی  تور در دکوراسیون خانه خود استفاده کنند و از آن لذت ببرند.

پارچه رومیزی چند تکه

رومیزی دیگری که بسیاری از ایرانیان در خانه های خود استفاده می کنند رومیزی چند تکه است. یکی از مهمترین مزایای رومیزی چند تکه قابلیت تنظیم آن با دکوراسیون های مختلف است. رومیزی چند تکه همانطور که از نامش پیداست با دوختن چند تکه پارچه به هم ساخته می شود که برای زیبایی بیشتر باید به رنگ های متنوعی باشد. از رومیزی های چند تکه معمولاً برای میزهای ناهار خوری و آشپزخانه استفاده می شود ، اما این بدان معنا نیست که نمی توان از آنها در جای دیگری از خانه استفاده کرد.
رومیزی چند تکه یکی از رایج ترین و محبوب ترین رومیزی های ایران است. جالب است بدانید که با تهیه چند تکه پارچه (حتی پارچه های ریز) به راحتی می توانید یک رومیزی چند تکه را در خانه بدوزید و یکی از دلایل محبوبیت این رومیزی دسترسی آسان به آن است. برای هر نوع دکوراسیون می توان از یک رومیزی چند تکه استفاده کرد زیرا در دوخت این میز از رنگ های مختلفی استفاده می شود و این به ما کمک می کند تا بتوانیم آن را با هر چیدمان ست کنیم. این رومیزی مانند رومیزی تور دارای قیمت مناسبی است و اکثر بخش های جامعه به راحتی می توانند آن را تهیه کنند.

پارچه رومیزی چهارخونه

پارچه رومیزی راه راه

نوع دیگر رومیزی ای که در ایران استفاده می شود پارچه رومیزی راه راه است. حتماً این نوع رومیزی ها را در کافه ها و رستوران ها یا به عنوان رومیزی آشپزخانه دیده اید. این رومیزی را نمی توان یک رومیزی شیک و مجلل در نظر گرفت که معمولاً برای میز پذیرایی استفاده می شود ، اما بیشتر برای مصارف دستی استفاده می شود. رومیزی های موج دار ، اگرچه یک طرح بیشتر نیستند ، اما در رنگ های متنوعی تولید می شوند. برخی ممکن است از دو رنگ و برخی دیگر از چند رنگ استفاده کنند. این تنوع رنگی امکان هماهنگی با فضاها و تزئینات مختلف را فراهم می کند. به طور کلی ، طرح راه راه را می توان با همه چیز تنظیم کرد.
رومیزی های راه راه را می توان معمولاً با سبک هایی مانند سبک کشور ، سبک روستایی ، سبک کلاسیک و سبک مدرن ست کرد. رومیزی های راه راه را می توان با انواع مختلف پارچه با قیمت های مختلف تولید کرد. این تنوع قیمت ها امکان تولید رومیزی های موج دار را برای همه اقشار جامعه از فقیر تا ثروتمند فراهم کرده است. رومیزی موج دار به دلیل قیمت مناسب نه تنها برای خانه ها بلکه برای کافه ها ، رستوران ها و سالن ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد و باید یکی از پرکاربردترین انواع رومیزی های ایران به حساب آید.

پارچه رومیزی ساتن

اگر می خواهید پارچه میز برای میزهای تزئینی خود انتخاب کنید ، چه پارچه ای بهتر از پارچه ساتن است؟
پارچه های ساتن با شکل و شمایل براق و جذاب خود برای میزهای تزئینی مناسب هستند. این مدل های پارچه ای در انواع تک رنگ و چند رنگ به بازار عرضه می شوند و طرفداران خاص خود را دارند. برخی از این رومیزی های ساتن با تزیینات توری خود ، قادر به زیبایی هرچه بیشتر دکوراسیون داخلی منزل شما هستند. لازم به ذکر است که رومیزی ساتن بیشتر مناسب دکوراسیون کلاسیک یا سبک های لوکس است. پارچه ساتن پارچه ای نرم با رنگ های لوکس و طرح های براق است. قسمت پشت این پارچه مات است و انعطاف پذیری زیادی دارد. به دلیل روش شستشوی آسان این پارچه ، ساتن را می توان پارچه ای مناسب برای سفره ها دانست.
رومیزی های ساتن خود را به راحتی با ماشین لباسشویی تمیز می کنید. البته این پارچه برای شستن با دست مناسب است ، زیرا وزن کمی دارد و به راحتی می توانید آن را با دست تمیز کرده و سپس روی بند رخت پهن کنید. هنگام اتو کشیدن این پارچه توجه داشته باشید که از حرارت بسیار کم استفاده کنید و به پارچه خود آسیب نرسانید.

پارچه رومیزی هندی

نوع دیگری از رومیزی که در ایران به ویژه در سالن ها استفاده می شود ، رومیزی هندی است. پارچه رومیزی هندی نوع رومیزی جالبی است که حتما در سالن ها ، پذیرایی ها ، میزهای عروسی و … دیده اید. رومیزی هندی ، رومیزی در واقع ایرانی نیست و این از اسم آن مشخص است. از آنجا که این طرح رومیزی در اصل در هند تولید شده است ، نام آن را رومیزی هند قرار داده اند. البته لازم به ذکر است که از آنجا که پارچه این رومیزی شبیه پارچه ساری لباس هندی است ، به آن رومیزی ساری نیز گفته می شود.
رومیزی هندی برای چیدمان با چیدمان کلاسیک بسیار مناسب است و جلوه خاصی به خانه و مبلمان کلاسیک می بخشد ، اما به دلیل این زرق و برق ، امکان تطبیق آن با هر نوع چیدمان مانند دکوراسیون مدرن وجود ندارد. طبیعی است که پارچه این نوع رومیزی به دلیل زرق و برق زیاد نسبتاً گران است و نباید از آن برای مصارف دستی مانند میز آشپزخانه استفاده شود ، اما بیشتر از آن در اتاق های نشیمن یا موارد خاص استفاده می شود.
رومیزی قلاب بافی
اگر دکوراسیون منزل شما کلاسیک است ، پیشنهاد ما استفاده از رومیزی های قلاب بافی است. این مدل رومیزی با چنین سبک هایی بسیار محبوب خواهد بود و هماهنگی جذابی در چیدمان منزل شما ایجاد می کند. بهتر است شما یا کسی که شما را خوب می شناسد ، در هنر قلاب بافی مسلط شوید و به سلیقه خود سفره ای ببافید. اگر در هنر قلاب بافی تسلط دارید ، دست دهید و سعی کنید یک رومیزی به سبک دکوراسیون منزل و چیدمان ببافید. اگر از رومیزی قلاب بافی برای میز ناهار خوری خود استفاده می کنید ، فضای دنج و صمیمی را در خانه ایجاد می کنید و احساسی عالی به افراد داخل خانه خود خواهید بخشید.
این رومیزی های قلاب بافی با انواع طرح ها و رنگ ها کمتر لکه دار هستند ، اما اگر میز کارتان کثیف شود ، می توانید با شستن دست آن را تمیز کنید. هنگام شستن این مدل های رومیزی هرگز از سفید کننده استفاده نکنید زیرا به بافت آنها آسیب می رسانید. رومیزی قلاب بافی خود را هرگز در ماشین لباسشویی قرار ندهید.

پارچه رومیزی کتانی

پارچه رومیزی کتان یکی از محبوب ترین رومیزی ها در بین پارچه های دیگر است. دلیل محبوبیت پارچه کتانی به عنوان پارچه ای مناسب برای رومیزی ، ساده بودن آن و متناسب بودن بیشتر مدل های چیدمان و دکوراسیون منزل است. رومیزی های کتانی را معمولاً به روشی ساده و بدون الگو مشاهده خواهید کرد ، اما گاهی این رومیزی ها دارای نقش گلدوزی یا تزئینات کوچک هستند. پارچه های کتان به دلیل ضخامت موجود در پارچه بسیار سخت لک می شوند. به دلیل دشواری رنگ آمیزی رومیزی های کتانی ، بهتر است قبل از شستن آن را لکه گیری کنید. بهترین و آسانترین روش شستشو برای این مدل رومیزی ماشین لباسشویی است.
اگر رومیزی شما رنگ روشن دارد ، بهتر است تنظیمات ماشین لباسشویی خود را روی آب گرم قرار دهید. با توجه به دوام این مدل پارچه ، می توانید از هر مدل سفید کننده ای استفاده کنید. با استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی خود از فاصله خشک کن استفاده کنید تا بعد از شستن رومیزی شما آبکی نباشد و بتوانید بدون دردسر آن را روی بند لباس پهن کنید تا کاملاً خشک شود و بعد از اتو کشیدن مثل روز اول دوباره تمیز شود و خوشایند باشد

پارچه رومیزی گل دار

مدت هاست که طرح های گلدار طرفداران خود را داشته و دارند و به نظر می رسد که این مدل های رومیزی فعلاً از بازار خارج نمی شوند. پارچه های زیبایی هر روز به طرفداران این مدل اضافه می شوند. فراموش نکنیم که رومیزی گلدار بسیار زیباست و بسیار چشم نواز و دوست داشتنی است. معمولاً از این رومیزی های گلدار برای میز ناهار خوری ، آشپزخانه و تراس استفاده می شود.

پارچه های گل دار با رنگ های شاد و دوست داشتنی برای رومیزی ها مناسب هستند و بسیار اشتها آور هستند. بهتر است از این پارچه های مناسب رومیزی های گلدار در ترکیب با موارد طرح دار استفاده شود. اگر آن را با وسایل ساده ست کنید ، مشکلی وجود ندارد و همچنان زیبا خواهند بود. رومیزی گلدار در ترکیب با مبل های طرح دار  بسیار زیبا و دلنشین خواهد بود. شما می توانید با استفاده از این مدل رومیزی آرایش شاد و سرزنده ای را در خانه خود ایجاد کنید. غذای خود را با اشتها بخورید و از استفاده از رومیزی گلدار در اتاق غذاخوری خود لذت ببرید.

برای خرید پارچه طرح گل‌دار کلیک کنید.

پارچه رومیزی سنتی

پارچه رومیزی مخملی

پارچه های مخمل یکی دیگر از پارچه های مناسب رومیزی ها است. رومیزی مخملی یکی از زیباترین مدل های رومیزی خواهد بود و نظر همه را به خود جلب می کند. شما می توانید با استفاده از یک رومیزی مخمل شیک شکوه و زیبایی را به میز خود هدیه دهید. استفاده از رومیزی مخملی می تواند میز شما را بی نظیر کند. این مدل رومیزی های مخملی معمولاً برای آن دسته از میزها مورد استفاده قرار می گیرد که مربوط به پذیرایی از میهمانان است و در سالن پذیرایی قرار دارد. رومیزی مخملی را می توانید با الگوهای ساده یا طرح دار از بازار خریداری کنید. استفاده از رومیزی مخملی در خانه هایی با دکوراسیون و چیدمان کلاسیک یا ترکیبی شگفت انگیز خواهد بود.
البته استفاده از رومیزی مخمل در دکور ساده امروز نیز قابل تقدیر است. هنگام شستن پارچه مخمل باید بسیار مراقب سطح نرم آن باشید و از چنگ زدن چندین بار این پارچه خودداری کنید. شستشوی این مدل رومیزی نیاز به دقت زیادی دارد. اگر رومیزی مخملی خود را با دست بشویید ، تلاش زیادی روی گردن خود خواهید کرد ، اما در عوض سلامت پارچه سفره خود را پس از شستن اطمینان خواهید داد.
اخرین حرف
اگر می خواهید خانه شما بیش از هر زمان دیگری زیبا باشد ، حتی کوچکترین جزئیات خانه نیز باید در بزرگترین وسایل جا بیفتد. پارچه رومیزی یکی از جزئیاتی است که باید در چیدمان منزل خود در نظر بگیرید. استفاده از هر مدل پارچه ای با هر طرح رومیزی اشتباه است. اگر انواع پارچه های مورد استفاده برای رومیزی را می دانید و با آگاهی و ذهنیت باز به خرید پارچه رومیزی می پردازید ، در انتخاب بهترین مدل رومیزی برای خانه خود موفق خواهید شد. با ایجاد هماهنگی جذاب رنگها در دکوراسیون داخلی منزل خود روحیه نشاط آور و شادابی را برای خود و خانواده ایجاد کنید.
بهتر است قبل از خرید پارچه های مناسب دسکتاپ به سبک مورد علاقه خود در دسکتاپ فکر کنید و سپس یک پارچه رومیزی را با آگاهی کامل از سلیقه و سبک مورد علاقه خود انتخاب کنید. با دانستن سلیقه خود ، دیگر اتفاقی نخواهد افتاد که شما رومیزی را در بازار انتخاب کنید و وقتی آن را روی میز خود قرار می دهید ، متوجه می شوید که متناسب با قلب یا دکوراسیون منزل شما نیست. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد و کمی به سطح آگاهی شما از پارچه های رومیزی مناسب بیفزاید.
منبع : shorturl.at , gg.gg
پارچه مناسب رومیزی ، رومیزی ساتن ، پارچه رومیزی سنتی ، پارچه رومیزی ، رومیزی پارچه ای فانتزی ، فروش اینترنتی رومیزی و رانر ، پارچه رومیزی چهارخونه ، رومیزی ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *