راهنمای دوخت

نحوه انتخاب سوزن برای خیاطی

سوزن خیاطی

انتخاب سوزن خیاطی مناسب

چرخ خیاطی این روزها مانند گذشته معمول نیست و خانواده ها ترجیح می دهند لباس های خود را آماده تهیه کنند. با این حال ، برخی از زنان خانه دار هنوز با نخ و سوزن سر و کار دارند و گاهی اوقات لباس طراحی و تولید می کنند. در این حالت ، یک مسئله مهم مانند چگونگی انتخاب سوزن ایجاد می شود ، که کیفیت نهایی دوخت را تعیین می کند.
سوزن خیاطی مناسب بر اساس نوع پارچه ، نخ و دوخت انتخاب می شود. به عنوان مثال ، اگر از یک سوزن بزرگ برای دوخت پارچه های نازک و بسیار حساس استفاده می شود ؛ بافت پارچه آسیب می بیند، به طوری که کیفیت نهایی دوخت کاهش می یابد. بنابراین ، بسیاری از طراحان و خیاطان حرفه ای نوع سوزن و اندازه آن را با توجه به نوع مدل در حال دوخت انتخاب می کنند.
در سراسر مقاله حاضر ، قصد داریم معیارهای مهم در انتخاب سوزن خیاطی را معرفی کنیم. در نتیجه با اصول اولیه در انتخاب این ابزار عملی آشنا خواهید شد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
برای آشنایی با اصول آموزش خیاطی کلیک کنید.

طبقه بندی سوزن های خیاطی

سوزن ها با توجه به موارد مختلف مانند نام ، اندازه شافت ، طول سوزن ، نوع نقطه و شکل چشم تقسیم می شوند. به طوری که هر یک از این نوع ابزارها بر اساس نیاز طراحی و ساخته می شوند. به عنوان مثال ، سوزن ها بر اساس نام نمونه هایی مانند سوزن های گلدوزی دارند و فقط باید برای گلدوزی از آن ها استفاده شود، زیرا سوزن ها بسیار ظریف هستند و برای دوخت پارچه با این درجه حساسیت مناسب خواهند بود. نوع دیگر طبقه بندی براساس اندازه شافت است که طبق آن هر سوزن اندازه خاصی دارد. هرچه اندازه سوزن ها بزرگتر باشد، آنها کوچک و ظریف هستند و برای انجام کارهایی با پارچه های ظریف و حساس استفاده می شوند.
طول سوزن نیز با توجه به عملکردهای مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال ، سوزن های گلدوزی لحافی بسته به نوع کاربرد طول بیشتری دارند. چشم سوزن قسمتی است که نخ را رد می کنید. سوزن ها حتی از نظر اندازه و شکل چشم نیز بسیار متفاوت هستند. وقتی در این ابزار چیزهای زیادی برای انتخاب دارید ؛ شما باید به نکات زیر توجه کرده و سوزنی متناسب با نحوه کار خود تهیه کنید. این موارد شامل موارد زیر است:

 • اندازه شافت
 • طول سوزن
 • نوع چشم
 • اندازه نقطه
 • نام‌ گذاری‌ ها

چه اندازه‌ای از سوزن خیاطی مورد نیاز شما است؟

معمولاً طیف وسیعی از اندازه سوزن در دسترس است. چنین تنوعی به دلیل تأمین نیازهای مصرف کنندگان است. بنابراین  هنگام خرید مطمئن شوید که بسته هایی را تهیه می کنید که دارای اندازه های مختلف باشد. برای دانستن اندازه سوزن ها ، به اعدادی که در پایین بسته نوشته شده توجه کنید. معمولاً حداقل و حداکثر اندازه در بسته اعلام می شود. در این حالت سوزنی متناسب با نیازهای خود تهیه می کنید. معمولاً یک سوزن سایز 3 بسیار بزرگ و درشت است.
در واقع تمام معیارهای آن مانند اندازه ، طول ، عرض چشم و … زیاد است. در نتیجه ضخامت سوزن بیشتر است و کاربرد آن برای دوخت انواع پارچه های ضخیم بسیار مناسب است. در مقابل ، سوزن خیاطی با سایز 9 بسیار ظریف و کوچک است. از چنین ابزاری معمولاً برای دوخت پارچه های بسیار حساس استفاده می شود. به طوری که می توان اثرات خیاطی و محل حرکت سوزن را در پارچه مشاهده کرد که از این نظر باعث افزایش کیفیت دوخت می شود.

اهمیت چشم سوزنی

چشم سوزنی معمولاً با توجه به نخ های موجود در بازار متنوع است. از کوچکترین نخ ها تا بزرگترین نمونه ها می توان در انواع سوزن ها استفاده کرد. در واقع از سوزن هایی با چشم های بسیار ریز برای نخ های بسیار نازک و ظریف مانند نخ های پنبه ای استفاده می شود. نتیجه همکاری نخ و سوزنی با این ظرافت دوخت با کیفیت و فوق العاده ای خواهد بود.

چگونه یک سوزن خیاطی مناسب انتخاب کنیم؟

توجه داشته باشید که انتخاب سوزنی که برای نوع کار ، پارچه و نخ مناسب نباشد در واقع اتلاف سرمایه است. قبل از خرید حتما به آنچه قصد دوختن آن را دارید توجه کنید. چه پارچه ای را برای خیاطی در نظر می گیرید؟ آیا نوع نخ خود را انتخاب کرده اید؟ پس از بررسی این موارد ، نوبت به انتخاب ابزاری می رسد که عملیات نهایی را انجام می دهد.
هنگام انتخاب ابزار دوخت، باید به نکات زیر توجه کنید:

 

 • نوع پارچه
 • اندازه سوزن و چشم آن
 • نخ خیاطی را مطابقت دهید

 

طبقه بندی سوزن های خیاطی

پارچه در انتخاب سوزن خیاطی مهم است

ما با طرح یک سوال شروع می کنیم. فکر می کنید دوختن پارچه نخی، ابریشم و سایر پارچه های نازک و پارچه های ضخیم مانند پارچه لحاف با یک نوع سوزن انجام می شود؟
بدیهی است که هر پارچه دارای ضخامت خاصی است که مراحل دوخت از طریق اندازه و ضخامت مشخصی از سوزن انجام می شود. اگر قصد استفاده از پارچه نازک را دارید ؛ حتما ضخامت نخ و سوزن خود را تا حد ممکن ریز در نظر بگیرید. در این حالت ، نتیجه نهایی کار ، نمونه ای از دوخت حرفه ای و کاملا تمیز خواهد بود.

چرا اندازه سوزن و چشم مهم است؟

هنگام انتخاب ابزار باید به نوع نخ در نظر گرفته شده برای پارچه نیز توجه کنیم. اگر اندازه چشم سوزن خیاطی و نخ با هم متناسب نباشد. ما در انتخاب آن اشتباه کردیم. بنابراین نخ باید کوچکتر از چشم سوزن باشد یا باید بگوییم باید سوزن را طوری انتخاب کنید که اندازه چشم آن از ضخامت نخ بیشتر باشد.
عدم توجه به این موضوع باعث آزار شما در هنگام کار با نخ و سوزن می شود. به طوری که حتی قادر به انجام کاری نخواهید بود. اگر با انتخاب یک ابزار مناسب ، روند خیاطی و کار با ابزار بسیار آسان شود و از طرف دیگر ، نتیجه نهایی فوق العاده است.

نخ چه تاثیری در انتخاب سوزن دارد؟

در واقع پس از پارچه ، نخ در انتخاب نوع سوزن تعیین کننده است. وقتی تصمیم می گیریم از نوعی نخ متناسب با شرایط استفاده کنیم. از آن به بعد ، ما باید اندازه ابزار خیاطی را بر اساس نوع نخ انتخاب کنیم. در نتیجه ، نمی توان از سوزن خیاطی کوچکتر از نوع نخ استفاده کرد.
از طرف دیگر ، اگر اندازه سوزن بسیار بزرگتر از نوع نخ باشد ؛ ضخامت و ضخامت بیش از حد ممکن است باعث کند شدن دوخت شود. همچنین نوع حلقه هایی که در حین دوخت دوخته می شوند کیفیت خوبی نخواهند داشت. بنابراین ، نوع نخ و سوزن باید دقیقاً به یک اندازه و متناسب باشد. در غیر این صورت ، عملیات خیاطی با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

نتیجه انتخاب اشتباه سوزن خیاطی

انتخاب ابزار خیاطی نامناسب اشتباهی است که فقط مبتدیان مرتکب می شوند و می تواند کیفیت دوخت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین ، یک ابزار ناکارآمد گاهی می تواند باعث آسیب به پارچه شود. در برخی موارد، قیمت پارچه بسیار بالا است ؛ آسیب جبران ناپذیری رخ می دهد.
گاهی اوقات انجام یک انتخاب اشتباه حتی می تواند ایمنی کار را کاهش دهد. در این حالت حتی می تواند سوزن خیاطی هنگام کار شکسته شود. از آنجا که سوزن ها فلزی هستند شکستگی در آنها خطرات را افزایش می دهد و حتی گاهی باعث حوادث غیر قابل برگشت می شود. برای جلوگیری از چنین خطاهایی بهتر است قبل از خرید با انواع نمونه های این ابزار آشنا شوید.

 • سوزن خیاطی عمومی
 • سوزن‌های لکه‌گیری
 • نمونه‌های بلند
 • سوزن‌های چرمی
 • سوزن کراس
 • سوزن گل­دوزی
 • سوزن‌های چنیل
 • سوزن لحاف‌دوزی
 • سوزن چرخ

 

سوزن برای خیاطی

انواع عمومی سوزن خیاطی

سوزن های عمومی بسیار رایج هستند و تقریباً برای بسیاری از کارهای روزمره استفاده می شوند. این نوع ابزارها شارپس نامیده می شوند و از همه جنبه ها مانند طول ، نوع چشم و ضخامت متوسط ​​هستند. بنابراین چنین ابزاری برای دوختن با دست بسیار ایده آل است.
نوع پارچه : مناسب برای پارچه های ضخیم
اندازه سوزن مناسب : 2،3،4
نوع پارچه : مناسب برای پارچه های متوسط ​​و سبک
اندازه سوزن مناسب : 5،6،7،8،9،10
نوع پارچه : مناسب برای پارچه های بسیار سبک با بافت ظریف
اندازه سوزن مناسب : 11،12

نمونه های لکه‌گیر

برخی از سوزن ها برای تعمیرات دوخت استفاده می شود. شکل و ظاهر این نوع سوزن اندکی متفاوت است و چشمهای بسیار بزرگتری دارند. اینگونه ابزارها معمولاً برای نخهای ظریف طراحی می شوند و با نخ یا پنبه استفاده می شوند.
نمونه‌های لکه‌گیر نیز انواع مختلفی دارند که بر اساس نیازهای مختلف مشتریان طبقه بندی می شوند. حتی برخی از مدل ها در بازار وجود دارند که چشم های کوچکتری دارند اما برای همان منظور استفاده می شوند.

انواع طویل و بلند

نمونه های طولانی سوزن خیاطی در کمک به خیاطان بسیار موفق بوده است. همکاری موفقیت آمیز پنبه و نخ با طراحی خاص چنین سوزن هایی باعث می شود نقص و عیوب پارچه ها به خوبی پوشانده شود. اندازه این نوع سوزن ها معمولاً حدود 14 تا 18 است.
چشم چنین ابزارهایی بسیار بزرگ و آسان برای استفاده است. حتی از آنها برای بافتن یا قلاب بافی استفاده می شود. اگرچه استفاده از چنین سوزن هایی معمول است اما برای ترمیم نیز مناسب است. ضخامت و اندازه آنها آنقدر خوب است که حتی در دوخت و اصلاح جعبه های پارچه ای نیز موثر است.

سوزن چرمی

هیچ اشتباهی نکن! آنها از چرم ساخته نشده اند. در عوض از این ابزارها برای دوخت انواع پارچه های چرمی ، جیر و مشابه استفاده می شود. از آنجا که چنین پارچه هایی مقاومت بسیار بالایی دارند ؛ ساختار سوزن خیاطی باید به گونه ای باشد که به خوبی در پارچه فرو رود. تعداد زیادی خیاط که قصد استفاده از پارچه های ضخیم را دارند. آنها از چنین ابزاری استفاده می کنند.
دو نوع سوزن چرمی دستی و ماشینی وجود دارد که هر کدام با توجه به نیاز مشتریان طراحی و به بازار عرضه می شوند. به دلیل کارایی چنین سوزنی ها ، استفاده از آنها در کارگاه های کوچک و بزرگ صنایع دستی کاملاً رایج است.

البته انواع صنایع دستی سنتی متفاوت است و از ضخامت های مختلف پارچه های مختلف استفاده می شود؛ اما معمولاً استفاده از چرم و جیر بیشتر است. به طوری که استفاده از چنین ابزاری را توجیه می کنند. لازم به ذکر است که سوزن های اصلی مورد استفاده در کارگاه های صنایع دستی چرم است که در انواع کوچکتر یا بزرگتر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سوزن خیاطی کراس

سوزن های با این ساختار دارای یک چشم بزرگ، که برای کار با آن آسان هستند. همچنین داشتن یک نقطه گرد روی سوزن بسیار موثر است. از این ابزارها معمولاً برای ایجاد انواع کوک ها استفاده می شود. حتی برخی از بوم‌های نقاشی با چنین سوزن هایی دوخته می شوند.
انواع سوزن گلدوزی
گلدوزی یک کار ظریف است که به طور معمول از پارچه های نسبتاً ظریف استفاده می کند. اگرچه سوزن گلدوزی برای خیاطی معمولی نیز مناسب است. اما عمدتا در صنایع دستی بسیار ظریف مانند گلدوزی مورد استفاده قرار می گیرد.
چشم آن تقریباً برای افرادی که بینایی ضعیف دارند مناسب است. تشخیص آن دشوار نخواهد بود. چنین چشم بزرگی با توجه به کارآیی آن کاملاً مناسب است. زیرا گاهی اوقات شما باید چندین نوع رشته نخ را طی کنید. معمولاً اندازه چنین ابزارهایی حدود 7 و 9 است. البته نمونه های دیگری از انواع سوزن خیاطی وجود دارد؛ اما این اندازه ها کارایی بیشتری دارند.

سوزن چنیل و کاربردهای آن

ممکن است نام چنین سوزنی را نشنیده باشید ، اما احتمالاً آن را در بین انواع مختلف سوزن دیده اید. شناسایی انواع مختلف وسایل خیاطی کمی مشکل است و به مهارت و دانش تخصصی نیاز دارد. این نمونه همچنین عمدتا چشمان درشت دارد که کار را برای بسیاری از افراد آسان می کند.
در واقع ، اندازه های معروف این گونه سوزن ها را می توان از 13 تا 26 در بازار یافت ، اما معمولاً اندازه های 13 و 14 مفیدتر هستند. افرادی که مشغول گلدوزی ، روبان دوزی و غیره هستند، چنین سوزن هایی را به خوبی می شناسند. به دلیل بزرگی این ابزارها معمولاً برای دوخت پارچه های بسیار سنگین استفاده می شود.

انواع سوزن لحاف دوزی

آنها بسیار محبوب و معروف هستند. به دلیل عملکرد بالای این نوع سوزن ها ، طرح های متنوعی در بازار موجود است. اندازه آنها از 5 تا 12 است. اگر مبتدی هستید، استفاده از اندازه 7 بهتر است اما مدلهای بزرگتر مانند اندازه 10 نیز کاربردهای زیادی دارند. این ابزارها تقریباً همه افراد را با هر سطح بینایی تحت پوشش قرار می دهند و در ایجاد کوک ها بسیار مفید هستند.

سوزن چرخ خیاطی

سوزن های خیاطی مخصوص چرخ‌ ها و ماشین ها به اندازه الگوهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرند و برای انواع دوخت استفاده می شوند. سوزن چرخ نیز بسیار متنوع است و معمولاً از الگوهای مختلفی برای مدلهای مختلف چرخ خیاطی استفاده می شود.

انواع سوزن چرخ خیاطی

نوع پارچه : مناسب برای ابریشم و پارچه های سبک.
اندازه سوزن : 9 تا 70
نوع پارچه : مناسب برای انواع پارچه های با وزن متوسط ​​مانند پارچه ، ساتن و پنبه.
اندازه سوزن : 11 تا 80
نوع پارچه : مناسب برای پارچه های متوسط ​​تا سنگین که متوسط ​​محسوب می شوند.
اندازه سوزن : 14 تا 90
نوع پارچه : مناسب برای انواع پارچه های سنگین مانند شلوار جین ، پرده ، مبلمان و …
اندازه سوزن : 16 تا 100
در مورد سوزن چه چیزهایی یاد گرفته ایم …
انتخاب سوزن می تواند به اندازه نوع پارچه مهم باشد. اگر بهترین پارچه و خیاط را دارید؛ اگر از سوزن صحیح استفاده نمی کنید ؛ تمام هزینه های خود را هدر داده اید. بنابراین ، هنگام انتخاب نوع سوزن ها ، باید توجه ویژه ای به نوع پارچه و نخ داشته باشد.
منبع: v.ht

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *