راهنمای دوخت

دوخت درز منحنی در خیاطی به صورت حرفه ای

دوخت درز منحنی

اصول دوخت درز منحنی

خیاطی یک هنر است و هرکسی استعداد انجام آن را ندارد. با این وجود ، دوخت ساده و مستقیم ممکن است دشوار نباشد و اکثر افراد می توانند حداقل درزهای صاف را به راحتی بدوزند. اما هنر اصلی خیاطی ظرافت آن است. ظریف دوختن لباس یا هرچیزی که می خواهید درست کنید راز اصلی مهارت خیاطی است. ظرافت برای دوخت درزهای ساده ممکن است کار ساده ای به نظر برسد ، اما روش دوخت درز منحنی چیست؟ ژورنال را بخوانید.
دوخت درز منحنی به طور گسترده ای در دوخت لباس حرفه ای استفاده می شود. انواع لباس مجلسی ، مهمانی ، مانتو و مواردی از این قبیل درزهایی مانند یقه و آستین دارای درزهای منحنی است که در دوخت این قسمت ها به ظرافت و دقت نیاز دارد. یکی از راه های یادگیری صحیح و تمیز دوخت درزهای منحنی ، شرکت در دوره های خیاطی و کلاس های آموزش خیاطی است. پس از آن ، تمرینات زیادی انجام دهید تا مهارت های لازم را کسب کنید.
اما در اینجا می خواهیم راهکارها و نکاتی را به شما ارائه دهیم تا با کمک این روش های ساده بتوانید به راحتی دوخت درزهای منحنی را به روشی ظریف و صحیح بیاموزید. به خاطر داشته باشید که در وهله اول شما باید به خیاطی علاقه مند باشید تا کار درستی انجام دهید. زیرا همانطور که گفته شد خیاطی یک هنر است و هنرمند نمی تواند بهترین کار را ارائه دهد مگر اینکه با علاقه و حساسیت نسبت به کار خود پیش برود. اما در اینجا علاوه بر علاقه ، به کمی مراقبت بیشتر نیز نیاز دارید.

برای آموزش خیاطی از پایه کلیک کنید.

 

مرحله قبل از دوختن ، رسم الگو

برای افزایش دقت دوخت درز منحنی ، توصیه ای که در مرحله اول به شما داده شده این است که قبل از کار روی پارچه مورد نظر خود ، طرح و الگوی خیاطی خود را ترسیم کنید. توجه به جهت دقیق درز منحنی هنگام قرار دادن پارچه در زیر سوزن چرخ خیاطی دشوار است. هر لحظه ممکن است از مسیر اصلی منحرف شوید و نتوانید درز منحنی خود را به طور دقیق بدوزید. برای حل این مشکل توصیه می شود که الگوی خیاطی و درز مورد نظر خود را با گچ مخصوص خیاطی روی پارچه ترسیم کنید تا بتوانید به راحتی روی آن دوخت خود را انجام دهید.

این دقیقاً مانند پیش طراحی در نقاشی است. در ترسیم نقاشی ابتدا طرح اولیه با مداد مخصوص بر روی نقاشی کشیده می شود تا زوایا و خطوط با دقت بیشتری ترسیم شود و سپس نقاشی اصلی بر روی کار اعمال شده و رنگ ها اضافه می شوند. در هنر خیاطی نیز معمولاً همین روش برای حفظ دقت و ظرافت دوخت دنبال می شود. وقتی الگوی خیاطی روی خود پارچه کشیده شد دیگر نیازی به توجه به الگوهای کاغذی نیست و می توانید تمام توجه خود را به پارچه ای که زیر سوزن خیاطی چرخ خیاطی است متمرکز کنید.
با دقت به جلو نگاه کنید و روی درز منحنی تمرکز کنیدبرای افزایش دقت ، توصیه می شود از مشاهده منحنی دوخت به طور کلی خودداری کرده و روی گره ها و دوخت های ظریف تمرکز کرده و گام به گام به جلو حرکت کنید. در حقیقت ، بهتر است به جای تصور درزی که می خواهید به صورت منحنی بدوزید ، آن را به صورت مجموعه ای از بخیه های کوچک و مستقیم تصور کنید و به آرامی پیش بروید.
پارچه را محکم در دستان خود بین دو انگشت بگیرید و آن را به آرامی از زیر سوزن خیاطی رد کرده و حرکت دهید. به سوزن چرخ خیاطی نگاه کنید و آن را با توجه به خط کشیده شده روی پارچه با دقت حرکت دهید.
همچنین بهتر است دو انگشت خود را در دو طرف کوک قرار داده و کمی آن را بکشید تا از فرو ریختن و انحراف پارچه در زیر سوزن بخیه جلوگیری شود. همه اینها را با دقت و به آرامی انجام دهید. به هیچ وجه برای دوخت عجله نکنید.
گره ها و بخیه ها را تا حد ممکن کوتاه کنید

بخیه هایی که برای دوختن روی پارچه می دوزید می تواند به هر اندازه و شکلی باشد. این امر به ویژه در چرخ خیاطی های جدیدتر ، جایی که نوع دوخت را می توان تعیین کرد ، امکان پذیر است. در مورد دوخت درزهای منحنی بهتر است طول و کوک های کوتاه تری انتخاب کنید. در نتیجه سعی کنید از سوزن های ظریف تری استفاده کنید و بخیه های ایجاد شده را تا حد ممکن کوتاه انتخاب کنید. این به شما امکان کنترل بیشتر پارچه و سوزن چرخ خیاطی را می دهد و می توانید درز منحنی خود را با دقت و صاف تری بدوزید.

دوخت درزهای منحنی

این باعث می شود انحنای درز خمیده خیلی بیشتر شود و انحنای آن زیاد دیده نشود. پارچه با کنترل بیشتری زیر انگشتان شما می چرخد ​​و درز خمیده دوخته شده خیلی زاویه دار نیست. به عنوان مثال ، در عکس بالا ، درز منحنی سمت چپ به طول 3 میلی متر دوخته شده است ، اما درز منحنی سمت راست به طول 2 میلی متر ، تفاوت ظرافت را در هر دو بخیه مشاهده می کنید.

مقیاس تقریبی اندازه و محل اتصالات درز‌ها را تعیین کنید

یکی از مواردی که هنگام دوخت درزهای منحنی به خصوص درزهای دو طرفه مهم است این است که این درزها باید با هم مطابقت داشته باشند. در واقع در اتصالات منحنی ، یک قسمت مقعر و یک قسمت محدب وجود دارد که باید دقیقاً به همان اندازه باشند و سازگاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.
برای این کار ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که از کاغذ الگو استفاده کنید تا مختصات درزهای خمیده را به طور دقیق و کامل تعیین کرده و روی پارچه نیز علامت گذاری کنید. سپس ، برای اطمینان از صحت اندازه ها و نقطه ای که باید از آنجا خیاطی خود را ادامه دهید ، دو طرف پارچه را با یک کوک ساده با دست بدوزید.

به این ترتیب شما به خوبی می دانید که از چه نقطه ای و با چه مقیاس هایی باید خیاطی را انجام دهید تا با اتمام دوخت درز منحنی، دو طرف دقیقاً روی هم قرار بگیرند و در دوخت آنها هیچ ناهمگنی وجود نخواهد داشت. این به ویژه برای پارچه های ظریف مهم است. به این دلیل است که برخی از پارچه ها هنگام خیاطی در زیر سوزن چرخ خیاطی به خودی خود می لغزند و درز ممکن است کمی تغییر کند. با ترسیم دقیق درز ، قسمت محدب منحنی و قسمت مقعر منحنی که می خواهید بدوزید و دقیقاً با تنظیم نقطه ای که می خواهید خیاطی را شروع کنید ، مسیر کار خود را مشخص کرده و بدین ترتیب ادامه کار واضح تر انجام می شود.
از کشش پارچه خودداری کنید
ممکن است قبلاً تا حدی این نکته را در نظر گرفته باشید. وقتی صحبت از دوخت درزهای منحنی می شود ، مشکلی که اغلب پیش می آید این است که در هنگام دوخت ، ممکن است پارچه کمی کشیده یا منقبض شود و در پایان ، نتیجه نهایی آن چیزی نیست که انتظار دارید. برای جلوگیری از این اتفاق ، همانطور که قبلاً ذکر شد ، هر دو طرف پارچه را با دستان خود به خوبی بکشید و نگه دارید و چین و چروک و جمع شدن پارچه را باز کنید. از طرف دیگر بهتر است ابتدا یک دوخت ساده با دست انجام دهید و سپس با چرخ خیاطی دوخت نهایی را روی آن انجام دهید.

 

دوخت صحیح درز منحنی

دوخت درز منحنی برای قسمت های حساس

درزهای منحنی گاهی اوقات مربوط به قسمتهایی از لباس است که بیش از هر قسمت دیگری دیده می شود و به ظرافت بسیار بیشتری نیاز دارد. درزها نیز بسیار باریک و کوچکتر هستند که این امر نیاز به دقت و ظرافت را افزایش می دهد. در این زمینه دو راه وجود دارد. اگر از چرخ خیاطی های معمولی استفاده می کنید ، کار مداوم را متوقف کنید. سوزن خیاطی را بلند کرده و از پارچه جدا کرده و به مسیر خیاطی خود نگاه کنید و به آرامی زاویه چرخش دست و پارچه و نوع دوخت سوزن را با توجه به زاویه دوخت تغییر دهید.
روش دیگر استفاده از چرخ های ماشینی است که می توانید به طور خودکار برنامه دوخت مناسب را به آنها بدهید و بدین ترتیب درز منحنی به درستی و در مطابق نیاز دوخته می شود. در این حالت برنامه خیاطی در صورت لزوم متوقف می شود و جهت صحیح درز برای دوخت انتخاب می شود.

در واقع هدف از این وقفه و تغییر جهت پارچه در جهت صحیح خیاطی جلوگیری از دوخت یکپارچه است زیرا ممکن است زاویه منحنی را به درستی دنبال نکنید و این باعث می شود درزهای منحنی کوچک مانند درزهایی که برای یقه استفاده می شود و باید کاملا ظریف باشد؛ نتیجه خوبی نداشته باشد.
بهتر است قبل از دوخت، درزها را امتحان کنید
هنگامی که می خواهید از درزهای منحنی برای لباس های خود استفاده کنید ، روش صحیحی که می توانید برای اطمینان از درستی تهیه درز استفاده کنید ، علاوه بر داشتن الگو و برش پارچه آن، این است که پس از برش پارچه، با سنجاق آن را با سوزن دوخت آماده کرده و روی تن بررسی کنید. این مانند دوخت پیش فرض است. به این ترتیب قبل از اینکه خیاطی اصلی پارچه را انجام دهید ، نقص مربوط به درز را مشاهده خواهید کرد و می توانید قبل از دوخت نهایی مشکلات آن را برطرف کنید. به این ترتیب هم نتیجه نهایی مطلوبتر است و هم نیاز به کار دوباره و شکاف مجدد درز دوخته شده برطرف می شود.

 

دوختن درز منحنی

مرکز منحنی را روی پارچه علامت گذاری کنید

گاهی اوقات درز در نقطه ای است که مقیاس بندی آن دشوار است. برای سهولت کار می توانید مرکز منحنی را روی پارچه مشخص کرده و با سنجاق پین کنید. با این کار  دوخت درز منحنی مورد نظر را برای شما آسان می کند.
علاوه بر این ، برای درزهای منحنی به اشکال مختلف ، بسته به محدب یا مقعر بودن درز و استفاده از این درز در کدام قسمت از لباس، قبل از دوخت ، برش هایی ایجاد می شود تا بهترین دوخت ایجاد شود.

مرحله اصلی اتوی صحیح درزهای منحنی

بعد از دوختن درز منحنی که از داخل پارچه نیز انجام می شود ، اکنون باید پارچه را زیر و رو کنید و درز را از بیرون بررسی کنید. اگر همه شرایط رعایت شود و ابعاد و انحنای کار کاملاً صحیح باشد ، باید درز منحنی به خوبی فشار داده شود. این یکی از حساس ترین نکاتی است که باید در دوخت درزهای منحنی مورد توجه قرار گیرد. معمولاً نوع پرس و اتو بسته به نوع درز و محل استفاده از درز منحنی ، کمی متفاوت است. این کار را به خوبی انجام دهید تا کار خوب خود را به درستی انجام دهید.
معمولاً برای پرس کردن بهتر است از اتوهای قوی و تخصصی استفاده کنید. اتو کشیدن در مرحله نهایی باعث از بین رفتن چین و چروک های موجود در درز مورد نظر شده و درز آن دارای انحنای کامل و صاف است. ظرافت نهایی کار در این مرحله مشخص می شود.
از این که مقاله را تا انتها مطالعه کردید از شما سپاسگزاریم. خوشحال می شویم تجربیات خود را در زمینه دوخت درز منحنی با ما به اشتراک بگذارید.
منبع : bit.ly , is.gd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *