پارچه شناسی

پارچه پوپلین چیست

پارچه پوپلین

درباره ی پارچه پوپلین

شاید نام پوپلین را نشنیده باشید ، اما در زندگی روزمره خود با این پارچه زیاد برخورد کرده اید و از آن در زندگی خود بسیار استفاده کرده اید. در این مقاله ، ما قصد داریم در مورد پارچه پاپلین توضیح دهیم تا با ویژگی ها ، موارد استفاده و کاربرد آن بیشتر آشنا شویم.
امروزه پیشرفت تکنولوژی ، افزایش تعداد کارخانه های نساجی و بافندگی ، تغییر سبک و سلیقه افراد و همچنین تولید و در دسترس بودن انواع مختلف الیاف طبیعی و مصنوعی ، پارچه های مختلفی را از نظر جنس ، طرح و رنگ ایجاد می کند. ، ضخامت ، وزن ، رنگ و سایر مواردی که باید ساخته و تولید شود و در اختیار افراد با سلایق مختلف و بودجه های مختلف قرار گیرد تا بتوانند از آنها برای اهداف مختلف استفاده کنند. پارچه های پوپلین یکی از آنهاست که دارای تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ است و می تواند همه سلیقه ها را پوشش دهد.

برای آشنایی با اسم پارچه به انگلیسی کلیک کنید.

هر آنچه که باید درباره پارچه پوپلین بدانید

در مورد پارچه پوپلین باید گفت که این پارچه یک پارچه نرم و ظریف با بافت یک دست و ماندگاری بالا است که به آن پارچه تافته نیز می گویند؛ این نوعی پارچه تاروپود است که با بافت الیاف در طول و عرض به صورت افقی و عمودی تولید می شود.
پارچه های پوپلین اغلب از پنبه ساخته می شوند ، به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و کارآمد آن ، این روزها بسیار محبوب شده است و بیشترین و متنوع ترین کاربرد آن در صنعت مد و لباس است. از آنجا که انواع مختلفی از الیاف در آن استفاده می شود و در ضخامت های مختلف ساخته می شود ، برای اهداف مختلف استفاده می شود.
امروزه در بسیاری از کارخانه های نساجی و ریسندگی ، پارچه های پوپلین با انواع الیاف و نخ هایی مانند پنبه ، کتان ، پلی استر و … ترکیب شده و تولید می شوند که به آنها پنبه پوپلین ، ابریشم پوپلین ، پنبه پوپلین ، پلی استر پوپلین می گویند. هر کدام از نظر رنگ پذیری ، میزان چین و چروک ، استحکام و ضخامت پارچه ، پوشش ، وزن و سنگینی و همچنین میزان مقاومت و افتادگی پارچه ویژگی های متفاوتی دارند.

ویژگی های پارچه پوپلین

 • پارچه پوپلین پارچه ای بسیار نرم و خنک است که بهترین انتخاب برای لباس های تابستانی است. این پارچه برای تمام فصول سال استفاده می شود. نوع نرم تر و نازک تر مناسب تابستان و نوع ضخیم تر و سنگین تر مناسب فصل های پاییز و زمستان است.
 • می توان آن را به صورت 100٪ پنبه ، 100٪ ابریشم ، 100٪ نخ یا الیاف دیگر به شکل خالص تولید کرد.
 • پارچه های پوپلین خاصیت جذب رطوبت دارند.
 • پارچه های پوپلین به دلیل نوع پارچه ای که دارند برای گلدوزی بسیار مناسب هستند.
 • به طور کلی ، ویژگی های پارچه های پوپلین بسته به نوع استفاده و مصرف متفاوت خواهد بود.
 • ضخامت پارچه های پوپلین با توجه به نوع و ضخامت نخ های به کار رفته در آن تعیین می شود.

 

ویژگی های منفی پارچه پاپلین

 • این پارچه ها معمولاً مقدار کمی آبرفت دارند ، بنابراین بهتر است قبل از دوخت لباس یکبار آنها را بشویید تا بعد از دوخت و شستشو دچار مشکل نشوید.
 • یکی دیگر از جنبه های منفی پارچه پوپلین این است که به دلیل نخ و پارچه نخی آن بسیار چروکیده است. اما خوبی آن این است که با اتوکشی
 • ساده ، به راحتی به حالت صاف و مرتب اولیه خود باز می گردد. در نتیجه ، میز اتو را همیشه آماده سرویس نگه دارید.
 • مورد دیگر مربوط به پارچه های کتانی پوپلین است. هرچه پارچه سنگین تر باشد ، چروک آن بیشتر خواهد بود.
 • از آنجا که پارچه های پوپلین ریزش کمی دارند و نوعی پارچه خشک محسوب می شوند ، گزینه مناسبی برای دوخت لباس های رسمی نیستند.

 

کاربردهای پارچه های پوپلین

استفاده از پارچه های پوپلین برای دوخت پیراهن مردانه

معمولاً بیشترین استفاده از پارچه های پاپلین برای دوخت پیراهن های مردانه ساده و نیمه رسمی است. همچنین می تواند به دلیل تنوع رنگی بالا برای برخی از طرح های پیراهن اسپرت گزینه مناسبی باشد. همچنین می تواند برای استفاده در زیر کت ها در فصول گرم سال استفاده شود.

استفاده از پارچه های پوپلین در تولید لباس ورزشی

به دلیل تنفس پذیری و امکان عبور هوا از پارچه ، برای کاربردهایی مانند: تولید لباس ورزشی و همچنین تولید لباس های خنک تابستانی استفاده می شود.

پارچه مناسب برای آموزش دوخت

پارچه پوپلین پارچه ای مناسب برای دوخت توسط آماتورها است. کسانی که مهارت خاصی در زمینه خیاطی ندارند می توانند از این پارچه برای شروع آموزش استفاده کنند. زیرا دوخت آن ساده و آسان است و برای افراد بی تجربه مناسب است؛ همچنین از آنجا که قیمت بالایی ندارد ، در صورت بریدن اشتباه یا دوخت نامناسب پارچه ، هزینه زیادی از دست نمی دهند.

پارچه مناسب برای منسوجات خانگی

به دلیل دوام این پارچه ، از آن برای مواردی مانند: پرده ، ملحفه ، روتختی ، لحاف ، روکش ، رومیزی و سایر اقلام مربوط به دکوراسیون منزل استفاده می شود.

سایر کاربردهای پارچه های پوپلین

انواع ضخیم تر این پارچه ها نیز برای تولید لباس خواب ، شلوار ، روسری ، کت و اورکات استفاده می شود. همچنین از پارچه های پوپلین 100٪ پنبه ای برای تولید لباس نوزاد ، کودک و لباس راحتی استفاده می شود. به دلیل دوام و ماندگاری مناسب برای تولید لباس فرم و لباس کار مناسب است.

 

نحوه شستن و مراقبت از پارچه های پاپلین

 • شستشو و تمیز کردن پارچه ها و لباس های پوپلین بسیار ساده و با متداول ترین روش ها انجام می شود.
 • پس از خشک شدن ، می توان آن را به راحتی اتو کرد.
 • این پارچه ها را می توان در ماشین لباسشویی استفاده کرد ، در دمای اتاق خشک کرد و همچنین از اتو بخار استفاده کرد.
 • برای پارچه های پاپلین می توانید از شوینده های معمولی استفاده کنید که برای پارچه ها و لباس های دیگر استفاده می شود.

 

ویژگی های منحصر به فرد در مورد پارچه پاپلین

داشتن قیمت مناسب

از آنجا که از انواع مختلف و همچنین درصد های مختلف الیاف ساخته شده است ، می تواند شامل قیمت های مناسب نیز باشد.
امکان رنگ پذیری بالا و همچنین تنوع رنگ: با توجه به مواد و ساختار تاروپودهایی که این پارچه ها دارند ، جذب و پذیرش بسیاری از رنگ ها را ممکن می سازد.

قابلیت تنفس

این پارچه ها دارای قابلیت عبور هوا ، رطوبت و بخار آب از طریق پارچه به بیرون و پارچه ای به نام پوپلین، توانایی تنفس و مسافرت هوا هستند. در نتیجه احتمال التهاب و حساسیت پوست تقریباً صفر است.

استحکام بالا و بافت با دوام

با توجه به این ویژگی ، پارچه های پوپلین بندرت پاره ، پوسیده و پرز می شوند.

ثبات رنگ بالا

پارچه های AA پوپلین با دوام رنگ بالا با شستشوی زیاد محو و کسل نمی شوند: در نتیجه ظاهر و زیبایی خود را برای مدت طولانی حفظ خواهند کرد.

 

وزن سبک و نرمی پارچه

یکی از ویژگی های مثبت و مطلوب افراد ، که پارچه پوپلین را در اولویت های انتخابی قرار می دهد.

داشتن ضخامت های مختلف

باعث می شود این پارچه ها بتوانند کاربردهای مختلف را از نرم ترین تا ضخیم ترین موارد را پوشش دهند.

 

ساخته شده از الیاف مختلف

پارچه های پوپلین می توانند از الیاف طبیعی ، مصنوعی یا ترکیبی از هر دو ساخته شوند.

 

جاذب رطوبت

پارچه های پوپلین ضد آب نیستند و رطوبت را در تاروپود الیاف خود جذب می کنند.

 

اتو کردن آسان

به ایجاد سریع چین و چروک هایی کمک می کند که به سرعت از بین می روند.

 

داشتن طرح ها و ورزش های متنوع

به دلیل وجود این تنوع ، گزینه بسیار مناسبی برای تولید پیراهن های اسپرت و غیررسمی هستند.

 

اخرین حرف
و در نهایت ، در مورد پارچه پاپلین ، باید گفت که این روزها بسیار خوش شانس است و هر روز بر تعداد طرفداران این نوع پارچه افزوده می شود. با ترکیب درصد خاصی از الیاف مختلف ، یا از نوع خاصی از الیاف ، پارچه هایی با کیفیت های مختلف تولید می شوند.
تولید هر سطح از کیفیت در این پارچه ها برای کاربردهای خاص و متفاوتی انجام می شود که در مقاله به برخی از آنها اشاره شده است. در نتیجه ، بهتر است انواع و کیفیت های مختلف را بدانید تا هنگام خرید ، به راحتی گزینه مورد نیاز خود را شناسایی کرده و سپس اقدام به خرید محصول مناسب کنید.

منبع : v.gd

انواع مختلف پارچه های پوپلین ، عکس پارچه پوپلین ، مدل مانتو با پارچه پوپلین ، پارچه پوپلین آبرفت دارد ، پارچه پوپلین قیمت ، پارچه پوپلین ساده ، خرید پارچه پوپلین ، خرید عمده پارچه پوپلین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *