پارچه شناسی

پارچه پلی استر چیست

پارچه پلی استر

پارچه پلی استر چیست؟

پلی استر یک پارچه مصنوعی است که معمولاً از روغن ساخته می شود. این پارچه یکی از محبوب ترین منسوجات در جهان است و در هزاران کاربرد مصرفی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. پلی استر از نظر شیمیایی نوعی پلیمر است که عمدتاً از ترکیباتی در گروه عملکردی استر تشکیل شده است. بیشتر الیاف پلی استر مصنوعی گیاهی از اتیلن (یک ماده روغن ساز که می توان از مواد دیگر نیز تهیه کرد) ساخته شده اند. اگرچه برخی از انواع پلی استر زیست تخریب پذیر هستند ، اما بیشتر آنها در طبیعت تجزیه نمی شوند ، بنابراین تولید و استفاده از پلی استر باعث آلودگی در سراسر جهان می شود.
برای آشنایی با پارچه تنسل کلیک کنید.
پلی استر ممکن است تنها جزء محصولات پوشاک در برخی از کاربردها باشد ، اما مخلوط کردن پلی استر با پنبه و سایر الیاف طبیعی بسیار رایج است. استفاده از پارچه پلی استر در لباس باعث کاهش هزینه ها می شود ، اما راحتی لباس را نیز کاهش می دهد. هنگامی که پلی استر با پنبه مخلوط می شود ، خواص چروک شدن ، دوام این الیاف طبیعی تولید شده تا حد زیادی بهبود می یابد. پارچه پلی استر از مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی برخوردار است ، که باعث می شود برای استفاده طولانی مدت در برنامه های فضای باز ایده آل باشد.
پارچه ای که امروزه به عنوان پلی استر می شناسیم نقش مهم فعلی خود را در اقتصاد معاصر در سال 1926 با نام تریلن آغاز کرد ، اولین بار توسط والاس کاروترز در بریتانیا تولید شد. دانشمندان انگلیسی در سالهای 1930 و 1940 به توسعه اشکال بهتری از پارچه اتیلن ادامه دادند و این تلاشها در نهایت توجه سرمایه گذاران و مبتکران آمریکایی را به خود جلب کرد.
پارچه پلی استر در اصل برای مصرف انبوه توسط شرکت DuPont تولید شد ، که همچنین الیاف مصنوعی دیگر مانند نایلون را تولید می کند. در طول جنگ جهانی دوم ، متفقین به مقادیر زیادی الیاف برای ساختن چتر نجات و سایر مواد جنگی نیاز داشتند و پس از جنگ ، دوپونت و دیگر شرکت های آمریکایی در دوران پس از جنگ بازار مصرف جدیدی برای مواد مصنوعی خود یافتند.
مصرف کنندگان در ابتدا به بهبود خواص دوام پلی استر نسبت به الیاف طبیعی علاقه مند بودند. این ویژگی ها هنوز هم معتبر هستند. با این حال ، در سال های اخیر ، تأثیر زیست محیطی این الیاف مصنوعی با جزئیات بیشتری برجسته شده است و برداشت مصرف کنندگان از پلی استر به طور قابل توجهی تغییر کرده است.
با این حال ، پارچه پلی استر هنوز یکی از پارچه های بسیار گسترده در جهان است و یافتن لباس های مصرفی که حداقل درصد خاصی از الیاف پلی استر را نداشته باشند ، دشوار است. با این حال ، لباس های حاوی پلی استر در دماهای بالا ذوب می شوند ، حتی اگر بیشتر شخصیت ها از الیاف طبیعی ساخته شده باشند. الیاف ذوب شده می توانند صدمات جسمی جبران ناپذیری را ایجاد کنند.

پارچه پلی استر چگونه تولید می شود؟

فرایند تولید مورد استفاده در ساخت پلی استر بسته به نوع پلی استر تولید شده ممکن است متفاوت باشد.

اتیلن پلی استر

اتیلن پلی استر (PET) رایج ترین شکل الیاف پلی استر تولید شده است. جزء اصلی PET ، اتیلن استخراج شده از روغن است. در فرآیند تولید پارچه پلی استر ، از اتیلن به عنوان پلیمری استفاده می شود که با سایر مواد شیمیایی واکنش داده و یک جزء الیاف پایدار تولید می کند. چهار روش برای تولید الیاف PET وجود دارد و بسته به روش مورد استفاده ، فرایند تولید پلی استر کمی متفاوت است.
 1. فیلامنت: فیلامنت های پلی استرT الیاف پیوسته ای هستند که پارچه های صاف و نرم تولید می کنند.
 2. استیپل: استیپل های پلی استر مشابه استیپل هایی هستند که برای تهیه نخ پنبه استفاده می شوند. مواد اصلی پلی استر ، مانند پنبه ، معمولاً به موادی شبیه نخ رسیده می شوند.
 3. تو: تو  پلی استر ، مانند فیلامنت پلی استر است ، اما رشته های موجود توی پلی استر به صورت شل در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
 4. فایبرفیل: از رشته های پیوسته پلی استر ساخته شده است ، اما این رشته ها به طور خاص حجم بالایی را برای تولید محصولات حجیم مانند بالش ، بارانی و پرکننده برای عروسک حیوانات مصنوعی به خود اختصاص می دهند.
فرایند تولید الیاف پلی استر با واکنش اتیلن گلیکول با دی متیل ترفتالات در دمای بالا آغاز می شود. این واکنش یک مونومر را تشکیل می دهد که سپس دوباره با دی متیل ترفتالات واکنش داده و یک پلیمر تولید می کند. پلی استر مذاب از طریق محفظه واکنش به نوارهای بلند اکستروژن داده می شود و اجازه می دهد نوارها سرد و خشک شوند و سپس آنها را به قطعات کوچک تقسیم می کنند. سپس قطعات کوچک حاصل مجدداً ذوب می شوند تا ماده ای شبیه عسل تولید شود که از طریق نخ ریسی به فیبر اکسترود می شود. بسته به نوع الیاف فیلامنت، استیپل، تو یا فایبرفیلی مورد نیاز ، رشته های پلی استر حاصله ممکن است بریده شده یا با مواد شیمیایی مختلف واکنش داده و به محصول نهایی صحیح دست یابند. در بیشتر موارد ، الیاف پلی استر قبل از رنگ آمیزی یا قرار گرفتن در معرض سایر فرآیندهای پس از تولید ، به نخ ریسیده می شوند.

عکس پارچه پلی استر

پلی استر PCDT

فرایند ساخت پلی استر PCDT مشابه فرآیند ساخت پلی استر PET است ، اما این نوع پلی استر دارای ساختار شیمیایی متفاوتی است. اگرچه PCDT از اتیلن گلیکول تشکیل شده است که با دی متیل ترفتالات واکنش داده است ، اما از فرآیندهای تولیدی متفاوتی برای ساخت این دو نوع رایج پلی استر استفاده می شود.

پلی استر گیاهی

بیشتر پلی استرهای گیاهی از اتیلن گلیکول ساخته شده و با دی متیل ترفتالات واکنش داده شده است. اگرچه منبع اتیلن مورد استفاده در پلی استر PET و PCDT روغن است ، اما تولیدکنندگان پلی استر گیاهی به جای آن از اتیلن موجود در نیشکر استفاده می کنند.
به طور کلی ، فرآیند تولید پلی استر را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:
 1. تولید مونومر: فرآیند تولید الیاف پلی استر با واکنش اتیلن گلیکول با دی متیل ترفتالات در دمای بالا آغاز می شود. این واکنش منجر به تولید مونومر می شود.
 2. ایجاد یک پلیمر: سپس مونومر مجدداً با دی متیل ترفتالات واکنش داده و یک پلیمر تولید می کند.
 3. اکستروژن: این پلیمر پلی استر مذاب از طریق محفظه واکنش به نوارهای بلند اکستروژن داده می شود و اجازه می دهد نوارها سرد و خشک شوند و سپس آنها را به قطعات کوچک جدا می کنند.
 4. ریسندگی: قطعات به دست آمده مجدداً ذوب می شوند تا ماده ای شبیه عسل تولید شود که از طریق نخ ریسی برای تولید الیاف خارج می شود.
 5. مرحله نهایی: رشته های پلی استر حاصله ممکن است بریده شده یا با مواد شیمیایی مختلف واکنش داده و به محصول نهایی صحیح دست یابند.

پارچه پلی استر چه کاربردی دارد؟

مهم است که بدانیم PET که برای ساخت پارچه پلی استر استفاده می شود ، همان نوع پلاستیک بر پایه روغن است که برای ساخت بسیاری از محصولات مصنوعی مصرفی مورد استفاده ما در کارهای روزمره استفاده می شود. به عنوان مثال ، این پلاستیک برای تولید ظروف غذا ، بطری های آب آشامیدنی و طیف گسترده ای از انواع مختلف محصولات صنعتی و مصرفی استفاده می شود.
با این حال ، در میان الیافی که به عنوان پلی استر تشکیل می شوند ، PET در هزاران کاربرد مختلف استفاده می شود. PET معمولاً به عنوان جایگزین پنبه استفاده می شود و در برخی از کاربردها ممکن است جایگزین مناسبی برای سایر الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم در نظر گرفته شود. اساساً هر چیزی که از پنبه ساخته شده باشد می تواند از پلی استر نیز ساخته شود. از پیراهن ها و شلوارهای روزمره گرفته تا لباس های مجلل ، از این نوع پارچه استفاده می شود ، بنابراین می توان موارد استفاده آن را بیشمار توصیف کرد. تولیدکنندگان از پارچه پلی استر برای ساخت کت و شلوار ، ژاکت ، جوراب ، لباس زیر و تقریباً هر چیزی که می تواند برای مراسم غیر رسمی ، تجاری یا رسمی استفاده شود ، استفاده می کنند.
علاوه بر این ، تولید کنندگان از پارچه پلی استر برای ساخت انواع لوازم خانگی استفاده می کنند. به طور خاص ، نوعی پلی استر به نام میکروفیبر در کاربردهای لوازم آشپزخانه و حمام برتری زیادی کسب کرده است. مصرف کنندگان از این ماده برای کاربردهایی مانند حوله حمام ، حوله صورت و حوله آشپزخانه به دلیل نرمی و جذب ریز الیاف استفاده می کنند. تولیدکنندگان همچنین می توانند از پلی استر برای ساخت وسایل خانه مانند پتو ، فرش ، روکش و پرده استفاده کنند. پارچه پلی استر همچنین ممکن است برای پشتی صندلی و مبل استفاده شود. به دلیل مقاومت بالا در برابر پارگی این نوع پارچه ، والدین یا صاحبان حیوانات خانگی ممکن است محصولات پلی استر را ترجیح دهند. کاربردهای صنعتی پلی استر شامل ساخت مانیتور LCD ، فیلم هولوگرام ، قایق و بطری است.
به طور کلی ، کاربردهای پارچه پلی استر را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:
 • برای تولید لباس: برای تولید پیراهن ، شلوار ، لباس شب ، کت و شلوار ، ژاکت ، جوراب و لباس زیر استفاده می شود.
 • برای تولید لوازم خانگی: در تولید حوله حمام ، حوله آشپزخانه ، حوله صورت ، پتو ، فرش ، غوغا ، پرده ، صندلی و مبل استفاده می شود.
 • برای کاربردهای صنعتی: در تولید مانیتور LCD ، فیلم هولوگرام ، قایق و بطری استفاده می شود.

 

فرق نخ و پلی استر

عملکرد و ترکیب

اجزای تشکیل دهنده این دو ماده کاملاً متفاوت هستند. پارچه پلی استر کاملاً کامپوزیت است و برای تولید نیاز به واکنش های شیمیایی دارد ، اما در مقابل ، نخ کاملاً طبیعی و ارگانیک است و باید برای استفاده در صنعت نساجی فرآوری شود. نرمی و راحتی نخ حتی در صورت مرطوب بودن بسیار بیشتر از پلی استر است. اما پلی استر به هیچ وجه راحت نیست و در برخی موارد مانند تی شرت و لباس زیر به خوبی استفاده نمی شود.
نخ همچنین توانایی بهتری در حذف رطوبت از بدن دارد و حرکت هوا در آن بسیار بهتر است. اما پارچه پلی استر در این زمینه توانایی کمتری دارد و هنگام تعریق بدن به آن می چسبد. اما پلی استر می تواند وضعیت قبلی خود را بهتر حفظ کند زیرا در برابر چین و چروک یا غرقابی مقاوم است ، اما نخ در این زمینه محبوبیت چندانی ندارد.

مقاومت هوا ، ثبات و دوام

در زمینه مقاومت در برابر هوا ، پلی استر برتر است زیرا دارای خاصیت لیوفیلیک است که باعث تبخیر مواد می شود و بنابراین مواد آب را جذب نمی کند و بیشتر از آن عبور می کند. به همین دلیل ، پارچه پلی استر مقاومت بهتری در برابر آب و هوا نسبت به نخ دارد.
الیاف نخ دارای قابلیت جذب بالایی هستند و آب را به مدت طولانی و به طور قابل توجهی حفظ می کنند. این بدان معناست که برخلاف پارچه پلی استر که سریع خشک می شود خشک شدن آن بیشتر طول می کشد.
مواد پلی استر دوام بیشتری نسبت به مواد پنبه دارند. الیاف بسیار محکم و بادوام هستند و انعطاف پذیری آنها به حفظ وضعیت آنها برای مدت طولانی کمک می کند. اما از نظر ثبات و تحمل ، نخ گزینه بهتری است زیرا از گیاهان به دست می آید. در عین حال ، نخ گرانتر از پلی استر است ، که بسیار اقتصادی تر به نظر می رسد.

نگهداری و مراقبت

در این زمینه ، این دو ماده کمی متفاوت هستند. نگهداری و مراقبت از آنها دشوار نیست ، اما جزئیاتی وجود دارد که باید به آنها توجه شود. بهتر است مواد پلی استر را بشویید زیرا کوچک نمی شوند و همچنین رنگ آنها به راحتی تغییر نمی کند. با این حال ، نخ با اولین شستشو کمی منقبض می شود و هنگام شستشو یا خشک شدن به دقت و دقت بیشتری نیاز دارد ، اما در مقایسه با پلی استر ، مقاومت بیشتری در برابر درجه حرارت بالا دارد و حتی می توان با اتو با درجه حرارت بالا اتو کرد. کرد.
اما اگر پلی استر در معرض دمای بالای آهن قرار گیرد ، ذوب می شود. خوشبختانه از آنجا که پارچه های پلی استر چروک نمی شوند ، نیازی به اتو ندارند. لکه های حاصل از فرآورده های نفتی یا عطرها می توانند روی مواد پلی استر باقی بمانند ، اما در مورد مواد پنبه ای ، همه چیز چنین تاثیری خواهد داشت. پارچه های پنبه ای قابل شستشو هستند ، اما در برخی موارد ، چندین شستشو برای از بین بردن کامل لکه مورد نیاز است.

پارچه پلی استر برای روتختی

پارچه پلی استر مناسب چه فصلی است ؟

بدون شک با شروع فصل ها ، به یاد می آوریم که از چه لباسی استفاده کنیم ، چه جنسیتی برای فصل مناسب است ، به عنوان مثال پارچه های ویسکوز باعث تعریق و عدم عبور هوا می شوند. بهتر است در زمستان از آن استفاده کنید. لباس های نخی و پنبه ای برای فصل بهار مناسب است زیرا می تواند هوا را عبور دهد ، اما پارچه های پلی استر به دلیل ضد آب بودن و تنفس نکردن باعث ایجاد گرما و تعریق می شوند ، بنابراین برای فصل سرما مناسب هستند.

مزایای پارچه پلی استر

مقاومت بالا

پارچه پلی استر در برابر عوامل زیادی مقاومت قابل توجهی دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:
 • مقاومت در برابر حرارت: پارچه های پلی استر مقاومت خوبی در برابر حرارت نشان می دهند.
 • مقاومت در برابر چین و چروک: پلی استر فوق العاده صاف باقی می ماند و چروک نمی شود. می توانید لباس های پلی استر خود را تا 68 روز بدون نیاز به اتو بپوشید.
 • مقاومت در برابر نور: پارچه های پلی استر به گونه ای ساخته شده اند که در برابر نور خورشید مقاوم هستند و قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای آنها مشکلی ایجاد نمی کند.
 • مقاومت در برابر سایش: پارچه های پلی استر مقاوم ترین پارچه ها در برابر سایش و سایش هستند.
 • مقاومت شیمیایی: پارچه های پلی استر مقاومت شیمیایی بسیار خوبی دارند. بنابراین ، هیچ نگرانی در مورد استفاده از سفید کننده ها ، اکسیدان ها و ..

ماندگاری بالا

پارچه پلی استر بسیار بادوام است و می توان سالها از آن استفاده کرد.

نگهداری ساده

یکی از مزایای استفاده از پارچه پلی استر این است که نگهداری آن بسیار آسان است. در واقع می توان گفت پلی استر نیازی به مراقبت خاصی ندارد و می توان آن را بارها شستشو ، خشک و استفاده کرد.

عایق در برابر رطوبت

یکی دیگر از مزایایی که می توان برای پلی استر در نظر گرفت ضد آب بودن آن است. به هیچ وجه امکان نفوذ رطوبت به پلی استر وجود ندارد. این ویژگی باعث می شود از پلی استر به عنوان عایق رطوبتی برای الیاف دیگر استفاده شود.

مناسب شرایط آب و هوایی

پلی استر پایداری شکل خود را در انواع آب و هوای سخت حفظ می کند ، جایی که هر پارچه دیگری ممکن است شکل خود را از دست بدهد.

لغزنده و شفاف

این دو ویژگی باعث می شود که پلی استر را از پارچه های دیگر تشخیص دهید. پلی استر سطحی لغزنده شبیه به سطح پارچه ابریشم دارد و معمولاً در رنگهای روشن است.
خشک شدن سریع پلی استر نیز از دیگر مزایای پارچه پلی استر است.

کاربرد پلی استر

معایب پارچه پلی استر

پارچه پلی استر علاوه بر تمام مزایایی که در بالا ذکر شد ، معایبی نیز دارد ، به همین دلیل برخی افراد ترجیح می دهند از الیاف طبیعی استفاده کنند ، زیرا هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی کنند. البته از نظر قیمت ، الیاف طبیعی بسیار گران هستند و از طرف دیگر نیاز به مراقبت ویژه دارند.
معایب پارچه های پلی استر شامل موارد زیر است:

غیر قابل تنفس

این که می توان رطوبت و گرما را از روی لباس و برطرف کرد یا به اصطلاح پارچه تنفس داشته باشد برای لباس مزیت محسوب می شود که متأسفانه پلی استر به دلیل نفوذ ناپذیری در برابر رطوبت و گرما بی فایده است. البته امروزه تولیدکنندگان با روشها و فناوریهای جدید سعی در تولید پلی استر بیشتر با خواص جذب رطوبت بیشتر دارند.

احتمال حساسیت های پوستی

برخی از افرادی که معمولاً پوست حساس تری دارند ممکن است به پارچه پلی استر حساسیت داشته باشند. البته این امر رایج نیست و به ندرت اتفاق می افتد.

اشتعال پذیری بالا

پلی استر بسیار قابل اشتعال است ، بنابراین هنگام استفاده از پارچه های پلی استر ، حداکثر ایمنی را باید از هرگونه احتراق دور نگه داشت.

الکتریسیته ساکن

پلی استر یکی از الیافی است که دارای الکتریسیته ساکن است ، اگرچه این مضر نیست ، اما می تواند آزاردهنده باشد یا به مدل مو آسیب برساند.

پرز دادن

مانند بسیاری از پارچه های دیگر ، پارچه پلی استر از پرز دادن در امان نیست. این پدیده جمع آوری نخ های پارچه ای و درهم تنیده شدن آنها در توپ های کوچک است. پرز دادن در اثر مالش و سایش ناشی از پوشیدن و شستشو ایجاد می شود. بیشتر قسمتهای لباس که کرکی هستند زیر بازوها ، در اطراف یقه و دکمه ها قرار دارند و بیشتر مستعد پوشیدن هستند ، هرچند که در هر جایی ممکن است ایجاد شوند.

رنگ پذیری ضعیف

پلی استر رنگ پذیری بالایی ندارد و مولکول های رنگی وارد الیاف آن نمی شوند ، اما پس از رنگ آمیزی ، ثبات رنگ بسیار زیاد است. قابل ذکر است که امروزه تولیدکنندگان به دنبال راه هایی برای رنگ آمیزی بهتر پلی استر هستند.

مشکلات زیست محیطی

پلی استرها نوعی پلاستیک هستند و در چرخه طبیعی به طبیعت بر نمی گردند ، بنابراین مشکلی برای محیط زیست محسوب می شوند. برای طرفداران محیط زیست ، این برگشت ناپذیری یکی از معایب عمده استفاده از پارچه پلی استر است.

پارچه پلی استر در کدام کشورها تولید می شود؟

تولید پارچه پلی استر در جهان (بزرگترین صادرکننده: چین ، اولین کشور تولید کننده ، ایالات متحده).
طبق مطالعه ای در سال 2006 ، چین بزرگترین تولید کننده الیاف پلی استر است. چین دارای بزرگترین بازار پلی استر در جهان است که آن را به قطب صنعت بین المللی پلی استر تبدیل کرده است. تایوان ، کره ، هند ، ژاپن و اندونزی دیگر تولیدکنندگان اصلی پلی استر هستند و برخی از تولیدات پلی استر هنوز در ایالات متحده انجام می شود. هنگامی که الیاف پلی استر در چین و دیگر کشورهای آسیایی تولید می شوند ، عمدتا در آسیا برای تولید پوشاک و سایر مواد مصرفی بر پایه پلی استر باقی می مانند. پس از تکمیل محصولات ، پوشاک پلی استر به کشورهای مختلف جهان غرب و فراتر از آن صادر می شود.

تفاوت بین انواع مختلف پارچه پلی استر چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارچه پلی استر ، لازم است جزئیات بیشتری در مورد سه نوع اصلی این نوع پارچه به دست آورید.
اتیلن پلی استر
پلی استر اتیلن که به PET نیز معروف است ، مهمترین نوع پلی استر موجود در بازار است. در بیشتر مناطق ، حتی اگر انواع دیگر پلی استر موجود باشد ، کلمه پلی استر همچنان مترادف با PET است.

پلی استر گیاهی

مزیت اصلی پلی استر گیاهی تجزیه پذیری زیستی این پارچه است. با این حال ، هزینه تولید پلی استر گیاهی بالا و دوام کمتری نسبت به منسوجات معادل مانند PET یا PCDT دارد.

پلی استر PCDT

اگرچه پلی استر PCDT به اندازه پلی استر PET محبوب نیست ، اما کشش بیشتری دارد ، که این نوع پارچه را برای کاربردهای خاص ایده آل می کند. پلی استر PCDT از پلی استر PET دوام بیشتری دارد ، بنابراین اغلب برای کاربردهای سنگین مانند روکش و پرده ترجیح داده می شود.

پارچه پلی استر چیست

پارچه پلی استر چه تاثیری بر محیط دارد؟

پلی استر روی کل محیط تأثیر منفی می گذارد. این پارچه در هر مرحله از چرخه استفاده از تولید تا استفاده و سپس دفع ، تأثیر بدی بر محیط می گذارد. برای استخراج مواد اصلی مورد استفاده در تولید پلی استر ، به دست آوردن سوخت های فسیلی ضروری است ، اما این سوخت ها منابع محدودی هستند که برای کاربردهای تولید انرژی و پلاستیک ها حیاتی تلقی می شوند. فرآیند تصفیه نفت خام به نفت تعدادی از مواد سمی را وارد محیط می کند که هم برای آب و هم برای خشکی مضر تلقی می شوند.
هنگامی که پالایشگاه ها روغن تولید می کنند ، فرآیندهای دیگر تصفیه برای تولید اتیلن مورد استفاده در ساخت پلی استر مورد نیاز است. این فرآیندهای استخراج مضر بوده و مواد سمی بیشتری را وارد محیط می کند. فرآیند تبدیل اتیلن به الیاف پلی اتیلن ترفتالات منجر به تولید محصولات فرعی مصنوعی مضرتر می شود و فرایندهای رنگرزی و پردازش مورد استفاده تولید کنندگان پارچه پلی استر نیز ممکن است یکی از راه های آلودگی محیط باشد. محیط زیست و اکوسیستم های منطقه
علاوه بر این ، تولید پلی استر اغلب هزینه های اجتماعی و فرهنگی قابل توجهی دارد. اکثر تولیدکنندگان پلی استر در جهان از کار مانند برده استفاده می کنند و کارگران را در معرض مواد شیمیایی سمی قرار می دهند که ممکن است باعث آسیب عصبی ، سرطان یا سایر شرایط جدی برای جنین شود. اغلب شرکت های پلی استر توسط شرکت های بزرگ بین المللی اداره می شوند که با بهره برداری از بی سوادان خود را در کشورهای فقیر غنی می کنند.
هنگامی که پارچه پلی استر تولید شده وارد بازار مصرف می شود ، اثرات مضر محیطی آن همچنان ادامه دارد. بر اساس یک مطالعه ابتکاری در سال 2014 ، پارچه های پلی استر قابل شستشو یا شستشو میکرو الیاف مصنوعی ریز را در منبع آب آزاد می کنند. به نظر می رسد هر پارچه اکریلیک بدترین نوع نساجی از نظر آلودگی میکرو فیبر باشد ، اما پلی استر نیز در این زمینه رتبه دوم را دارد. آلودگی میکرو فیبر در منبع آب ، سلامت حیوانات آبزی را به خطر می اندازد و آب آشامیدنی را در شرایط مختلف در سراسر جهان آلوده می کند.
همانطور که مصرف کنندگان اغلب با انواع لباس ها سروکار دارند ، لباس های پلی استر را دور می ریزند. با این حال ، بر خلاف الیاف تجزیه پذیر مانند پشم ، پنبه یا ابریشم ، پلی استر به طور طبیعی در محیط تجزیه نمی شود.

اگرچه نمی توان زمان دقیق اقامت پلی استر در اکوسیستم زمین را قبل از تجزیه آن دانست ، اما محققان محیط زیست کاملاً متفق القول هستند که تجزیه کامل پارچه های مصنوعی مانند پلی استر در شرایط طبیعی طبیعی ممکن است چند قرن طول بکشد.
به طور کلی ، پلی استر در هر مرحله از تولید برای محیط زیست مضر است و چون روش مناسبی برای تجزیه آن وجود ندارد ، ناگزیر اکوسیستم جهان را آلوده می کند. به نظر می رسد توسعه الیاف پلی استر گیاهی گامی در جهت کاهش این وضعیت ناگوار است ، اما مشخص نیست که آیا این جایگزین برای PET نفتی (که تأثیرات منفی قابل توجهی بر آلودگی پلی استر دارد) آیا در بازار نساجی به جذابیت می رسد یا خیر.

گواهینامه های موجود برای پارچه پلی استر

پارچه پلی استر ممکن است واجد شرایط دریافت گواهینامه های متعدد باشد. پلی استر بازیافتی می تواند گواهینامه های بیشتری نسبت به اشکال جدید این پارچه کسب کند. به عنوان مثال ، OEKO-TEX گواهینامه استاندارد 100 را برای منسوجات پلی استر مخصوص ارائه می دهد و استاندارد بازیافت جهانی (GRS) پلی استر بازیافتی را به عنوان خالص تأیید می کند.
سایر سازمانها مانند اینترتک نیز پارچه PET بازیافتی را تأیید می کنند و مصرف کنندگان ممکن است پلی استر بازیافتی را مطلوب تر بدانند. با این حال ، از آنجا که پلی استر یک پارچه مصنوعی است ، واجد شرایط دریافت گواهی ارگانیک نیست. حتی اشکال گیاهی پلی استر تحت فرایندهای شیمیایی قابل توجهی قرار می گیرند ، بنابراین فرم های آلی مواد اصلی گیاهی دیگر بومی اعراب نیستند.
از این که تا پایان با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم خوشحال می شویم تجربیات خود را در زمینه پارچه پلی استر با ما در میان بگذارید.
منبع : zzb.bz , v.ht , cutt.ly
معایب پارچه پلی استر ، پارچه پلی استر مناسب چه فصلی است ، پارچه پلی استر برای روتختی ، فرق نخ و پلی استر ، کاربرد پلی استر ، پارچه پلی استر ویسکوز چیست ، پارچه پلی استر ویسکوز چیست ، پارچه پلی استر چیست ، پارچه پلی استر برای روتختی ، عکس پارچه پلی استر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *