پارچه شناسی

انواع پارچه های روتختی

بهترین پارچه برای روتختی

پارچه مناسب روتختی

تمام آنچه برای زیبایی و ظاهر اتاق خواب خود نیاز دارید پارچه ملافه مناسب است. با انتخاب روتختی مناسب می توانید چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب خود را فوق العاده زیبا کنید. از طرف دیگر ، انتخاب روتختی و ملحفه مناسب برای سلامتی و راحتی خواب تأثیرات جبران ناپذیری دارد. بنابراین هنگام انتخاب روتختی نباید فقط به زیبایی آن فکر کنید. زیرا کیفیت و مقاومت روتختی مسئله بسیار مهمی است که در انتخاب پارچه روتختی مناسب باید به آن توجه کنید. انتخاب پارچه ای نرم و مناسب برای روتختی خواب آرام و راحتی را برای شما به ارمغان می آورد. در این مقاله به معرفی بهترین پارچه برای روتختی پرداخته شده است.

برای خرید پارچه کالای خواب می توانید کلیک کنید.

پارچه و ملحفه روتختی چیست؟

پارچه ملحفه ای یکی از پارچه های خانگی است و می توان گفت یکی از 10 پارچه پرفروش بازار است. به همین دلیل ، به دلیل حجم بالای مبادلات مالی این پارچه ، سرمایه گذاری خوبی توسط کارخانه ها و فروشندگان پارچه روی آن انجام می شود.

انواع مختلف پارچه برای روتختی

اولین و ساده ترین راه برای تعیین پارچه مناسب برای روتختی ، لمس آن است. تقریباً می توان گفت که از چه نوع الیافی در پارچه استفاده شده است. روش دوم برای شناسایی پارچه ، شناخت و آگاهی کامل از الیاف پارچه است که به طور علمی و دقیق مورد مطالعه قرار گرفته است.

الیاف مصرفی در پارچه ملافه روتختی

الیاف استفاده شده در روتختی بسیار متفاوت است و در این قسمت فقط قسمت کوچکی از آنها را ذکر خواهیم کرد. البته پارچه خوب فقط به الیاف استفاده شده در پارچه بستگی ندارد. تراکم بافت ، کیفیت چاپ ، رنگ ، نرمی و کیفیت نخ نیز باید در نظر گرفته شود.

  • فلامنت و پلی‌استر
  • فلامنت و پنبه
  • فلامنت و پلی‌استر پنبه
  • پلی‌استر ویسکوز و فلامنت
  • پلی‌استر پنبه
  • پلی‌استر ویسکوز
  • پلی‌استر ویسکوز و پنبه
  • پنبه

مصرف پارچه ملحفه‌ ای

برای کاربردهای اصلی پارچه ملحفه‌ ای، می توان موارد زیر را ذکر کرد: تختخواب خانگی ، خوشخواب، بالش ، لحاف ، روتختی ، تولید تشک و بالش ، تخت نوزاد ، ملحفه هتل و بیمارستان ، رومبلی، رومیزی ، روبالشی ، سرویس آشپزخانه و زیر انداز .
البته قبل از خرید ملحفه باید به جنس پارچه توجه کنید. خرید برخی از ملحفه ها از لطافت و نرمی و همچنین زیبایی تخت خواب شما می کاهد. 
برای آشنایی با پارچه مناسب کالای خواب می توانید کلیک کنید.

پارچه روتختی از کجا بخرم

جنس پارچه روتختی

پارچه پنبه‌ ای

پنبه محبوب ترین نوع پارچه ای است که برای تهیه ملحفه و روتختی استفاده می شود. این نمونه پارچه با دوام ، دارای تنفس راحت ، نرم و مراقبت از آن بسیار آسان و مقرون به صرفه است. پارچه های پنبه ای پارچه هایی هستند که از الیاف پنبه با بافتی ساده ساخته می شوند و اغلب دارای طرح های چاپی و گل دار هستند. این پارچه ها ظاهری ساده و در عین حال زیبا و جذاب دارند که گزینه مناسبی برای استفاده در دکوراسیون داخلی خانه های تابستانی است. البته این پارچه ها در تهیه روتختی کاربردهای زیادی دارند. پارچه نخی (100٪ پنبه) بهترین انتخاب برای پارچه ملافه ای مناسب است.

دلیل استفاده از پارچه نخی

پنبه یک الیاف طبیعی است که از گیاه پنبه به دست می آید. به دلایل مثبت ، مدت طولانی در پارچه استفاده می شود. پنبه نرم و سبک است و اجازه می دهد هوا از طریق آن جریان یابد ، در این صورت پوست شما نیز در معرض این چرخش قرار می گیرد. روتختی های نخی بسیار رایج هستند زیرا با دوام بوده و به راحتی شسته می شوند. نکته منفی روتختی های پنبه ای این است که عایق بندی خوبی ندارند و رطوبت را جذب می کنند.
به دلایلی که در قسمت های قبلی ذکر شد ، پارچه نخی پارچه مناسبی برای روتختی است. به نظر می رسد هزاران نوع روتختی نخی وجود دارد. بنابراین یافتن بهترین روتختی در این شرایط دشوار است. برند های مختلفی وجود دارند که روتختی‌های پنبه‌ای تولید می‌کنند. برخی از تولید کنندگان از بلند ترین الیاف پنبه برای روتختی استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر نرم ترین روتختی را ارائه می دهند.
برخی مارک ها دارای برچسب 100٪ پنبه ای روی خود هستند اما از طرف دیگر باید بدانید که روتختی‌ های نخی عایق خوبی نیستند. اگر هنگام خواب سردتان می شود ، باید از لحاف اضافی استفاده کنید. از طرف دیگر ، اگر بدن شما در هنگام خواب گرم و عرق می کند ، پتوهای نخی این رطوبت را جذب می کنند و در طولانی مدت باعث ایجاد ناراحتی و زمینه مناسب برای تولید باکتری می شوند.

پارچه روتختی زربافت

این پارچه ها دارای نقش های برجسته و گلی هستند که این طرح ها در پارچه هایی بافته می شوند که اغلب ابریشمی است. این پارچه ها ابتدا در چین بافته شده اند. البته سابقه استفاده از پارچه های ظریف در اروپا به قرن 16 و 17 در کاخ ها و قصر های سلطنتی برمی گردد. ایران همچنین سابقه طولانی در پارچه بافی پارچه‌ های زربافت دارد. در گذشته از نخ های طلا و نقره برای ایجاد طرح روی پارچه های ابریشم استفاده می کردند.
این پارچه ها بسیار ظریف ، زیبا و تزئینی هستند. از این پارچه ها برای تولید پرده ، روتختی و روتختی مجلل استفاده می شود. اما باید در نظر داشت که این پارچه ها مقاومت سایشی بسیار کمی دارند و برای استفاده در مناطق تحت ساییدگی مکرر مناسب نیستند.

روتختی با پارچه ابریشمی

ابریشم یک فیبر پروتئینی طبیعی است که از کرم ابریشم بدست می آید. روتختی های ابریشمی بسیار نرم و بادوام هستند. ابریشم در هنگام سرد بودن شما را گرم نگه می دارد و در هنگام گرم بودن شما را سرد نگه می دارد. بنابراین پارچه ابریشمی پارچه مناسبی برای روتختی است.
عرق بدن می تواند به راحتی بافت و رنگ روتختی ابریشم را تغییر داده و آن را ضعیف کند. به همین دلیل است که اگر روتختی های ابریشمی شما با پارچه های دیگر مانند بالش و ملافه تماس پیدا کند ، باید مرتباً شسته و تعویض شوند. روتختی های ابریشم بهتر است به صورت خشک شسته شوند. نرمی ، الیاف محکم و عایق بندی خوب از ویژگی های مثبت روتختی ابریشم است ، در حالی که نگهداری دشوار، جذب رطوبت و هزینه زیاد از ویژگی های منفی آن است.

 

پارچه برای روتختی دونفره

پارچه‌های گلدوزی شده

این پارچه ها معمولاً پارچه های گل داری از پارچه کتان یا پنبه هستند که با نخ های پشمی گلدوزی می شوند. منشا این پارچه ها انگلیس است که به اوایل قرن هفدهم برمی گردد. در پارچه های گل دوزی شده نقش های گلدوزی شده تمام پارچه را نمی پوشاند و زمینه پارچه کاملاً نمایان است. از پارچه های گل دوزی می توان برای پوشاندن مبلمان ، پرده یا روتختی استفاده کرد.

پارچه های پشمی روتختی

روتختی های پشمی از پشم طبیعی گوسفند ، بز و سایر حیوانات مشابه ساخته می شوند. پشم یک عایق عالی است ، اما به میزان استفاده شما در هنگام خواب بستگی دارد. هنگام خرید روتختی های پشمی باید دقت شود. برخی از این روتختی ها می توانند باعث خارش پوست شوند.
از انواع پشم در ساخت پارچه های لباس خواب ، لباس های زمستانی و ملافه استفاده می شود. این روتختی ها خارش ندارند زیرا از پشم بسیار نرم ساخته شده اند. این پتوها تا 30٪ رطوبت را جذب می کنند اما در اثر لمس خشک می شوند. هوای موجود در چنین پتوهایی به طور مداوم جریان دارد و دمای بدن را در سطح مناسب حفظ می کند. عایق بندی مناسب و خوب، نرمی ، گردش هوا و محافظت از رطوبت از جنبه های مثبت این پارچه ها است و احتمال خارش و هزینه زیاد جنبه های منفی این پارچه ها است.

روتختی‌ با پارچه رانفورس

یکی از مهمترین پارچه های مورد استفاده در تولید روتختی و ملحفه پارچه های رانفورس ، پارچه های کلاسیک با تراکم و مقاومت بالا هستند. این پارچه ها از نرمی و لطافت بسیار بالایی برخوردار هستند که باعث می شود هنگام خواب احساس راحتی کنید.

پارچه های مخملی

گزینه دیگری که در مقاله پارچه مناسب روتختی به آن اشاره کردیم ، پارچه های مخملی است. وقتی از مقدار کمی پارچه مخمل در دکوراسیون اتاق خود استفاده می کنید ، این اثر را احساس خواهید کرد. مخمل پارچه ای کرکی است که از ابریشم ، پنبه ، پارچه یا پشم بافته می شود. مخمل به دلیل سختی در ساخت و تولید معمولاً پارچه ای اشرافی و مجلل به حساب می آید. با این حال ، با پیشرفت تکنولوژی مدرن ، تولید آن ارزان شده است. صفت مخمل مستقیماً به نرمی و لطافت این نوع پارچه اشاره دارد و به معنای نرمی مخمل است.

روتختی های کتانی

دلیل گران بودن روتختی های ملافه ، استفاده لوکس از ملافه و تختخواب است. کتان فیبر طبیعی است که از گیاه کتان گرفته می شود. کتان قرن هاست که وجود دارد و هنوز هم یک پارچه محبوب است. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید بهتر است از پارچه های کتان استفاده کنید. روتختی های ملافه از کیفیت ، دوام ، نرم و لطیف برخوردار هستند.
اما به دلیل ماندگاری بالا قیمت بالایی دارند که قیمت مناسبی است. زیرا سالها قابل استفاده است اما باید بگوییم که این پارچه ها به راحتی چروک می شوند. جریان هوا ، سهولت استفاده در فصول گرم ، دوام از نکات مثبت و ملحفه های گران قیمت و بدون چین و چروک موارد منفی است. اما با همه اینها پارچه کتان پارچه ای مناسب برای روتختی ها است.

پارچه روتختی جدید

روتختی های بامبو

این روتختی ها از ابریشم مصنوعی ساخته شده اند که نرم ، سبک ، ضد میکروبی و نفوذ هوا است. در حقیقت ، بامبوهای مصنوعی به سرعت در حال رشد هستند و منبع پایداری هستند ، اما متأسفانه سازگار با محیط زیست نیستند. هنگام تهیه روتختی بامبو مطمئن شوید که از ویسکوز ساخته نشده اند. نرمی ، وزن سبک ، جریان هوا و خاصیت ضد میکروبی از ویژگی های مثبت و ناسازگاری محیطی از نکات منفی این پارچه است.

ملافه های پلی استر

پلی استر یک الیاف ساخته شده توسط بشر است و یکی از مصنوعی ترین مواد است. پلی استر نوعی پلاستیک مشتق از روغن است که از بطری های نوشیدنی گرفته تا قایق ساخته می شود. پلی استر برای اولین بار در دهه 1940 به عنوان جایگزین ارزان تر و بادوام تری برای پارچه های طبیعی مانند پنبه معرفی شد. روتختی های پلی استر بسیار محکم ، مقاوم ، ضد چین و چروک هستند و به سرعت خشک می شوند.
پارچه روتختی های پلی استر در برابر آب مقاوم هستند ، رطوبت را جذب نمی کنند. اما الیاف پلی استر اجازه جریان هوا را نمی دهند و این برای پوست مضر است. دوام ، مقاومت در برابر چروک ، عدم جذب رطوبت ، خشک شدن سریع و نگهداری آسان از نکات مثبت و عدم سازگاری محیطی از نکات منفی پارچه های پلی استر است.

پارچه روتختی نخی

پارچه نخی پارچه ای است که دارای درصد بالایی از نخ و پنبه استفاده شده در بافت آن است و یکی از نشانه های تشخیص آن نرمی و لطافت است.

پارچه روتختی ساده

به طور کلی پارچه های ساده از پارچه های طرح دار و چاپی ارزان ترند و در رنگ های متنوعی تولید می شوند. پارچه ساده و تک رنگ پارچه ملافه ای مناسب برای کسانی است که به چیدمان ساده و خنثی علاقه مند هستند. پارچه های اصلی روتختی های ساده پارچه های تترون، ترگال و کج‌راه  هستند که با بیش از هفتاد رنگ ساده به عنوان روتختی ، ملحفه تشک و لحاف ، خصوصاً برای مصارف خانگی ، بیمارستان و هتل استفاده می شوند.

پارچه تترون ملحفه سفید در عرض های 2 و 3 متری بهترین فروش در میان روتختی های ساده هستند که بسته به ضخامت آنها قیمت خرید متفاوتی دارند. پارچه های تترون به رنگ های شیری ، قهوه ای کرم ، آبی ، صورتی ، قرمز ، زرد و بنفش در رتبه های بعدی بهترین فروش ها قرار دارند. همچنین ، ملحفه سفید ، ملحفه ساتن و ملحفه سفید هتل از متقاضی ترین ملافه های نوع ساده هستند.

پارچه روتختی ساده

روتختی های طرح دار

طرح های زیبا و آبرنگ روی پارچه های روتختی جلوه خاصی به آنها می بخشد. امروزه بیشتر افراد برای روح بخشیدن به فضای اتاق خواب خود به دنبال زیباترین و خاص ترین ملحفه ها و روتختی ها هستند. بنابراین ، کارخانه های نساجی سعی کردند بهترین طرح ها را در این زمینه ارائه دهند.

پارچه ملافه طرح گلدار

روتختی های گل گلی و گلدار یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین طرح ها در بین مردم است. چاپ طرح روتختی با گل های مختلف در اندازه های بزرگ و کوچک ، با رنگ های مختلف اغلب آرزوی بسیاری از افراد است و آنها را از خرید خود راضی می کند.

پارچه روتختی عروسک و دخترانه

روتختی کودک ، نوزاد و انواع طرح های دخترانه و پسرانه مناسب انواع تختخواب ، بالش و روتختی کودک و نوجوان است و هر ساله تعداد زیادی از آنها در بازار به فروش می رسد.

 

پارچه روتختی دخترانه

 

پارچه روتختی با طرح فانتزی

روتختی های طرح جدید بیشتر با طرح های فانتزی عرضه می شوند. امروزه طرح های زیگزاگ ، خالدار ، ستاره ای ، هندسی ، حیوانی ، کهکشان ، نظامی و … از محبوب ترین طرح های ملافه هستند.

پارچه روتختی سنتی

طرح های ترمه ، کاشی ، بته‌جقه، سرمه ، گلیم ، فرش و سایر طرح های یادآور سنتی در این دسته از روتختی ها است. این طرح ها طرفداران خاص خود را دارند اما البته تعداد زیادی از آنها وجود دارد. پارچه با طرح سنتی پارچه مناسبی برای روتختی برای افرادی است که علاقه مند به داشتن اتاقی با طراحی خاص و سنتی هستند.

 

بهترین برند روتختی ایرانی

پارچه روتختی  حاشیه ای

ملحفه هایی با طرح حاشیه ای زیبایی خاصی به روتختی شما می بخشند. این طرح ها معمولاً با خطوطی از طرحهای بالا که با طرح آنها سازگار است از هم جدا می شوند.

پارچه روتختی روتختی طرح سه بعدی

این روزها فروش پارچه های تختخواب سه بعدی بسیار رونق گرفته است. پارچه هایی با طرح سه بعدی ابتدا به صورت پارچه خارجی به ویژه چینی و ترکی به بازار عرضه شدند. منظور ما از طراحی سه بعدی پارچه این است که وقتی روتختی پهن می شود ، از نظر نمایشگر دارای زاویه و بعد خاص است. این نمونه پارچه مناسب برای روتختی برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون منزل بسیار محبوب است.

پارچه برای روتختی طرح اسپرت

پارچه های کتانی اسپرت بیشتر شامل مدل های اسپرت و پر جنب و جوش از انواع ورزش ها است. طراحی و آرم لباس های ورزشی مانند نایک و آدیداس ، باشگاه های معروف ورزشی مانند بارسلونا و رئال مادرید و آرم ماشین ها ، همه در این دسته از طرح های ورزشی قرار می گیرند. پارچه اسپرت بهترین گزینه برای ملحفه و پارچه روتختی نوجوانان و پسران جوان است.
روتختی با طرح ترکیبی
ست روتختی برای مشتریان روتختی و سرویس خواب واژه ای آشنا است. برای روتختی هایی که اصطلاحاً ست های یکدیگر هستند ، از پارچه هایی با طرح ترکیبی به صورت وارونه استفاده می شود.
پارچه روتختی طرح اسپرت

نکات مهم در انتخاب پارچه روتختی مناسب

هنگام چیدمان اتاق خواب ، بهتر است در پایان کار ، هنگامی که دکوراسیون کامل است ، روتختی انتخاب کنید.
نکته مهم دیگری که باید هنگام انتخاب پارچه ملافه مناسب انتخاب کنید ، آب و هوای محل زندگی شماست. اگر در مکان سردی زندگی می کنید ، باید پتویی با پارچه و لحاف ضخیم تر انتخاب کنید ، در غیر این صورت روتختی های نازک گزینه بهتری خواهد بود. روتختی های نخی دوزی شده با روتختی های چند تکه برای استفاده در تابستان و همچنین مناطق گرم مناسب هستند.
روتختی باید متناسب با رنگ و طرح اتاق خواب باشد و به آن رنگ ، حجم و عمق بدهد. از روتختی هایی با رنگ گرم و تیره مانند زرشکی و زرشکی و در فصول گرم از رنگ های سرد و روشن استفاده می شود.
سایر نکات مهم
هنگام خرید پارچه روتختی ، ابعاد تخت و تشک بسیار مهم است و باید به آنها توجه شود.
در مورد ملافه ، تعداد تاروپود در سانتی متر مربع یا به عبارت دیگر ، تراکم پارچه کیفیت آن را نشان می دهد. پارچه های با چگالی بالاتر معمولاً نرم ، لطیف ، محکم و بادوام تر هستند و پارچه های با چگالی کم برای استفاده روزمره مناسب نیستند و از دوام بالایی نیز برخوردار نیستند.
معمولاً هنگام انتخاب جهیزیه ، بیشتر عروس ها روتختی های فانتزی و تزئینی را انتخاب می کنند. این روتختی های ساخته شده از تور و ساتن به هیچ وجه برای استفاده روزمره مناسب نیستند. اگر به دنبال استفاده روزانه از روتختی هستید ، روتختی های نخی به راحتی شسته می شوند و آلرژی ایجاد نمی کنند. این پارچه ها در هنگام استفاده الکتریسیته ساکن تولید نمی کنند و باعث تعریق در هنگام خواب نمی شوند.
استفاده از روتختی های کتانی این روزها بسیار رایج شده است. استفاده از روتختی های پارچه ای که بصورت یکپارچه با نخهای فلانلی ادغام می شوند ، بیشتر مطابق با سلیقه ما ایرانیان است ، در حالی که این پارچه ها از لطافت و لطافت بالایی برخوردار هستند.
در این مقاله سعی کردیم شما را در انتخاب آسان پارچه روتختی کمک کنیم. ما چند نمونه از پارچه های روتختی مناسب را به شما معرفی کرده ایم ، امیدواریم از این مقاله لذت ببرید.
منبع : tinyurl.com
پارچه روتختی دخترانه، انواع پارچه روتختی جدید، پارچه روتختی از کجا بخرم، بهترین برند روتختی ایرانی، پارچه برای روتختی دونفره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *