خرید و قیمت پارچه حریر

حریر یکی از محبوب ترین پارچه ها در بهار و تابستان است. این پارچه خنک برای دوخت لباس مجلسی ، کفش ، دامن ، تاپ ، شلوار ، روسری ، مانتو و … استفاده می شود. الیاف حریر به گونه ای بافته می شود که با لمس پارچه نرمی آن را احساس کنید. امروزه پارچه های حریر در رنگ ها و طرح های مختلفی تولید می شوند و سلیقه اکثریت مردم دنیای مد را پوشش می دهند.
برای خرید پارچه کرپ حریر کلیک کنید.
 

حریر چیست؟

 
حریر پارچه ای ظریف و زیبا است. این پارچه با استفاده از تکنیک های خاص بافندگی ایجاد می شود که ترکیبی از 2 روش مختلف بافندگی است. به این ترتیب طرح پارچه با استفاده از الیاف طبیعی یا مصنوعی درون یک پارچه ساتن که پارچه ای ساده و براق است ، بافته می شود. الگوهای ابریشم می توانند چند رنگ یا تک رنگ باشند. انواع مختلف الیاف مانند ابریشم ، پنبه ، پشم یا الیاف مصنوعی مانند ریون را می توان برای ابریشم بافی استفاده کرد.
 
پارچه حریر که به الگوی پیچیده و بافته شده شهرت دارد ، پارچه ای مجلسی و زینتی به حساب می آمده است. این روزها ساختن الگوهای بسیار پیچیده با ماشین آلات نساجی مدرن بسیار آسان است. به طور سنتی ، حریر از ابریشم ، پنبه یا پشم ساخته می شد ، اما امروزه پارچه های حریر مصنوعی نیز موجود است.

سابقه پارچه حریر چیست؟

حریر در اوایل قرون وسطی در اطراف بیزانس و خاورمیانه به یک روش مهم بافندگی تبدیل شد.
پارچه های حریر برای اولین بار در قرن چهاردهم به اروپا آمدند و اولین کاربرد این کلمه در اواسط قرن چهاردهم در فرانسه بود. حریر های اولیه اروپا با ماشین آلات ساده ایتالیایی بافته می شدند که دارای دو بند بودند که امکان ایجاد الگوهایی روی پارچه را فراهم می کردند. حریر های مدرن با استفاده از دستگاه های بافندگی ژاکارد ، که ماشین های رایانه ای هستند ، بافته می شوند.
 
کلمه “حریر ” در قرن چهاردهم در مقاله ای فرانسوی در غرب ظاهر شد. در آن زمان فرانسه و ایتالیا مراکز تجاری جهان بودند ، بنابراین بیشتر منسوجات توسط بازرگانان فرانسوی مورد بازرسی و طبقه بندی قرار می گرفتند.
 
به طور دقیق مشخص نیست که مردم خاورمیانه از چه زمانی شروع به تولید پارچه های حریر با الگوهای پیچیده کرده اند ، اما مورخان مدت هاست ثبت کرده اند که ابریشم محصول اصلی نساجی “بیزانس و عربستان سعودی” است. در قرون وسطی ، محبوبیت این سبک پارچه به جز اسپانیا که تا قرن پانزدهم توسط مسلمانان اشغال شده بود ، در همه جا کاهش یافت.
 
در حالی که ابریشم محبوب ترین الیاف بافندگی حریر در دوره رنسانس بود ، بافندگان همچنین از الیاف پشم و پنبه استفاده می کردند. در اروپای غربی ، کرم های ابریشم آسیا بسیار نادر بودند ، بنابراین پارچه های حریر ابریشمی به یک کالای لوکس برای اشراف تبدیل شد.
 
برای آشنایی با بهترین مارک پارچه حریر کلیک کنید.
 

پارچه حریر چیست

پارچه حریر چه خصوصیاتی دارد؟

حریر پارچه ای منسجم است و خواص بسیاری دارد که آن را به پارچه ای تزئینی و ایده آل تبدیل می کند. در اینجا برخی از ویژگی های حریر آورده شده است:
 
دارای طرح های متنوعی است. حریر به خاطر الگوهای پیچیده و زیبایی که از طریق ترکیبی از تکنیک های بافندگی ایجاد شده است ، مشهور است.
 
می توان از هر دو طرف این پارچه استفاده کرد، حریر پارچه ای دو طرفه است و الگوی این پارچه در هر دو طرف منعکس شده است.
 
براق است. ابریشم به طور کلی با استفاده از روش بافت روی ساتن (ابریشم ساتن) تولید می شود که پارچه را جلا می دهد.

تفاوت حریر و پارچه ابریشمی چیست؟

پارچه های حریر و ابریشمی هر دو پارچه ای با الگوی بافته شده با استفاده از دستگاه بافندگی ژاكارد هستند.
 • ابریشم معمولاً صاف و نازک تر است ، اما ابریشم ضخیم تر و سه بعدی است.
 • پارچه های ابریشمی گل برجسته دو طرفه نیستند. در حالی که طرح پارچه حریر از هر دو طرف قابل مشاهده است.
 • الگوهای ابریشم معمولاً چند رنگ هستند ، در حالی که حریر می تواند تک رنگ یا چند رنگ باشد.
 • الگوی حریر به دلیل وجود ساتن در بافت معمولاً از جلای خاصی برخوردار است ، در حالی که ابریشم برجسته اغلب از نخ های فلزی برای ایجاد درخشش استفاده می کند.
 • پارچه های حریر و ابریشم با وجود تفاوت در اهداف مشابه تولید می شوند. پارچه ابریشم از چند رنگ نخ ساخته شده است ، اما حریر  معمولاً از یک رنگ ساخته می شود.
 • روند بافت این دو پارچه نیز متفاوت است. بافت پارچه ابریشم شل تر است ، که اغلب منجر به یک بافت ناهماهنگ تر می شود.
 

چگونه از حریر مراقبت کنیم؟

دستورالعمل مراقبت از پارچه حریر بستگی به این دارد که پارچه شما از چه الیافی ساخته شده است. حریر ابریشمی همیشه باید خشک شسته شود ، اما حریر ساخته شده از پنبه ، کتان و ابریشم مصنوعی را می توان با دست شست و یا آن را در ماشین لباسشویی قرار داد. اما باید به آرامی در ماشین لباسشویی شسته شود.
 
قبل از شستن حتما مقاله نکات مهم برای روش شستن لباس حریر را بخوانید.
اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید ، بهتر است آن را در کیسه پارچه ای قرار دهید تا از تغییر شکل پارچه جلوگیری کند.
 
برای شستن پارچه حریر از مواد سفید کننده استفاده نکنید.
 
اگر لباس ابریشمی را می شوید ، بهتر است آن را خشک کنید. زیرا حتی اگر مواد شوینده شما ملایم باشد ، ممکن است به ساختار پارچه آسیب برساند و شکل یا اندازه لباس شما را تغییر دهد.
 
 
 

عکس پارچه حریر

پارچه حریر امروزی

این روزها ، حریر برخی از ابهت خود را از دست داده است. زیرا تولید آن بسیار ساده و ارزان شده است. به خصوص با ظهور الیاف مصنوعی در قرن بیستم ، پارچه های حریر ارزان تر و در دسترس تر شده اند. اختراع ماشین بافندگی رایانه ای امکان بافت اتوماتیک حریر را فراهم می کند که باعث کاهش هزینه ها و دسترسی عمومی به حریر می شود.
 
ممکن است حریر هرگز محبوبیتی را که در چند قرن اول میلادی کسب کرده بود به دست نیاورد. با این حال ، الگوهای پیچیده ای که در حریر استفاده می شود ، مصنوعات فرهنگی اقوام و جوامع مختلف در طول تاریخ است. بشریت ، به عنوان بخشی اساسی از هنر و فرهنگ پیچیده ، به تولید حریر ادامه خواهد داد.
 

پارچه های حریر چگونه تولید می شوند؟

به طور سنتی ، بافتن حریر بسیار دشوار است. فقط با استفاده از ابزارهای سنتی ، مانند میله های مخروط ، تولید مقدار کمی ابریشم حدوداً هفته ها طول کشید. اختراع ماشین بافندگی ژاكارد كار را آسان كرد و حالا كه می توان این ماشین های مكانیكی را با رایانه برنامه ریزی كرد ، روند بافندگی حریر به هیچ وجه مثل قبل نیست.
 
 
 

پارچه حریر ژرژت

تولید پارچه حریر به صورت سنتی

هر مجموعه از نخ‌های تار و پود را پر کننده می‌گویند و ممکن است یک تکه پارچه حریر از یک یا چند ماده پر کننده تشکیل شود.
 

ماشین بافندگی ژاکارد کامپیوتر

حریر بافی مدرن از همان اصول اولیه پارچه سنتی پیروی می کند ، اما اکنون به جای دست انسان ، بازوهای رباتیک کار را انجام می دهند. دستگاه بافندگی رایانه شغل هزاران بافنده را از بین برده ، اما دسترسی عموم مردم به پارچه های حریر را که روزگاری مختص اشراف بود ، فراهم کرده است.
 

پارچه حریر چه کاربردهایی دارد؟

حریر پارچه ای همه کاره با کاربردهای مختلف از لباس گرفته تا دکوراسیون داخلی. به جرات می توان گفت که هدف اصلی تولید حریر استفاده در دکوراسیون منزل است اما از این پارچه تا حدودی در لباس و لوازم تزئینی نیز استفاده می شود. در اینجا برخی موارد استفاده از پارچه های حریر ذکر شده است:
 
 • از حریر به عنوان پارچه لباس استفاده می شود ، به عنوان مثال برای کت های تزئینی یا لباس شب.
 • از حریر به عنوان لوازم جانبی و لوازم تزئینی ، به عنوان مثال برای روسری و شال استفاده می شود. الگوی زیبا و بافت منسجم حریر ظاهر جذابی را برای موارد گفته شده ایجاد می کند.
 • حریر یکی از عناصر اصلی دکوراسیون منزل است. خاصیت ظریف و زیبای حریر آن را برای استفاده به عنوان پرده بسیار مناسب کرده است.
 • کاغذ دیواری حریر نیز بسیار محبوب است ، اما استفاده از پارچه واقعی برای اتصال به دیوار بسیار گران است. بسیاری از کاغذ دیواری های حریر الگویی شبیه حریر واقعی دارند و 100٪ حریر نیستند و به دلیل طراحی ساده و تکراری بسیار شیک و عالی به نظر می رسند.

 

 

قیمت پارچه حریر

پارچه حریر از کجا تولید می شوند؟

بسته به نوع الیاف استفاده شده ، بزرگترین تولید کننده حریر متفاوت است.

انواع مختلف پارچه های حریر 

حریر ابریشمی

 
بافندگان پارچه هنوز پارچه حریر ابریشمی را “حریر واقعی” می نامند زیرا ابریشم تنها ماده ای بود که برای ساخت آن استفاده می شد. حریر ابریشمی نرم ترین و با کیفیت ترین نسخه از این پارچه است که گرانترین نوع حریر نیز محسوب می شود.
 

حریر با الیاف مصنوعی

 
شاید کارشناسان پارچه حریر مصنوعی را دوست نداشته باشند ، اما این ماده طبیعی که از ابریشم ، پنبه یا هر نوع الیاف طبیعی دیگر ساخته نمی شود ، اکنون یک پارچه رایج است.
 

حریر پنبه ای

 
بافندگان شرقی ابتدا سعی کردند پارچه های حریر را با استفاده از پنبه تهیه کنند. اما این ترکیب هرگز محبوبیت ابریشم را کسب نکرد. اما در چند قرن اخیر وارد دنیای مد شده است.
 

حریر پشمی

 
درست مانند حریر پنبه ای ، حریر پشمی از چند قرن گذشته دوباره وارد دنیای مد شده است.
 
علاوه بر طبقه بندی پارچه حریر بر اساس نوع الیاف استفاده شده ، یک طبقه بندی تجاری نیز وجود دارد:
 • حریر کرپ: یکی از معروف ترین انواع حریر ، حریر کرپ است. زبری این حریر مانند پارچه کرپ است و از سبکی و شفافیت ابریشم برخوردار است. 
 • حریر کریشه: حریری بسیار نرم است.
 • حریر ژورژت: سطح آن خشن است اما نازک است.
 • حریر ساتن: بسیار براق ، اما کاملاً جنس ساتن نیست.
 • حریر نخ: دارای ماده پنبه ای خنک و مناسب تابستان است.
 • حریر سیلک: مانند حریر ساتن براق است و از نظر ضخامت با حریر ساتن تفاوت دارد.
 • حریر پلیسه: نوعی حریر است که برای زیبایی بیشتر دارای چین است.
 • حریر لمه: سطح براقی دارد و برای دوخت لباس شب مناسب است.
 • حریر گلدار: نوعی ابریشم با طرح گل است.
 • حریر ژاکارد: از مقاومت و ضخامت بیشتری نسبت به حریر های دیگر برخوردار است.
 • حریر کریستال: برخلاف سایر پارچه های حریر ، شفاف و بدن نما نیست.
 • حریر پرده ای: قدیمی ترین مدل حریر که برای دوخت پرده استفاده می شود.
 • حریر ارگانزا: تقریباً مانند حریر ژاکارد است با این تفاوت که طرح حریر ارگانزا چاپ می شود اما طرح حریر ژاکارد در پارچه آن است. این بدان معنی است که طرح این پارچه به جای چاپ روی پارچه ، در پارچه آن بافته می شود.

پارچه کرپ حریر گلدار

 

گواهی های موجود برای پارچه حریر

گواهی های پارچه های حریر بسته به مواد اولیه و مواد مصرفی موجود است.
 

استاندارد جهانی نساجی ارگانیک (GOTS)

 
استاندارد GOTS به کارخانه هایی ارائه می شود که با الیاف نساجی طبیعی کار می کنند و با بالاترین استانداردهای ارگانیک مطابقت دارند.
 

استاندارد جهانی بازیافت (GRS)

 
استاندارد GRS به شرکت هایی ارائه می شود که از مواد بازیافتی در محصولات خود استفاده می کنند. در صنعت نساجی ، گواهینامه GRS بیشتر مربوط به الیاف مصنوعی است ، اما پشم و سلولز موجود در پنبه نیز قابل بازیافت است.
 
سوالات متداول:
پارچه حریر چه کاربردی دارد؟
از این پارچه برای دوخت لباسی که قرار است در مهمانی ها و مجالس بپوشید استفاده می شود. دوخت پیراهن ، روسری ، شلوار ، کت ، کفش ، لباس شب ، سفره ، دستمال ، کاغذ دیواری حریر
چگونه پارچه های حریر را بشوییم؟
حریر ابریشمی را خشک بشویید. انواع دیگر حریر را می توان در کیسه های پارچه ای داخل ماشین لباسشویی شست. از مواد شوینده ملایم استفاده کنید و دمای آب ماشین لباسشویی باید 20 تا 30 درجه سانتیگراد تنظیم شود.
انواع پارچه های حریر کدامند؟
حریر کریستال ، ژورژت ، ساتن ، نخ ، ابریشم ، چین ، نخ ، گل ، ژاکارد ، سیلک، پلیسه، لمه، گلدار، ژاکارد، کریستال، پرده‌ای، ارگانزا.
پارچه حریر چه خصوصیاتی دارد؟
براق است. پارچه ای دو طرفه است. اما در حریر های طرح دار ، الگوی پارچه به گونه ای است که یک طرف پارچه دارای الگوی پررنگ تری است. حریر ریزش زیادی دارد. آنها هوا را به خوبی عبور می دهند و پارچه های خنک هستند.
این پارچه با چه الیافی بیشتر شناخته شده است؟
حریر ابریشمی‌، حریر پنبه ای
بزرگترین صادر کننده / تولید کننده پارچه حریر کدام کشورها هستند؟
هند ، استرالیا یا چین بزرگترین صادر کننده ها هستند که به نوع فیبر استفاده شده بستگی دارند.
 
 
 
 
 
منبع : bitly.com