خرید و قیمت پارچه کتان

یکی از نشانه های مهم تمدن و پیشرفت بشر که در گذر زمان خود را نشان داده است، استفاده از لباس است با گذشت زمان، مردم به تدریج یاد گرفتند که با استفاده از مواد خام لباس بسازند و پارچه های مختلف را با استفاده از پارچه بدوزند. حتما نام پارچه کتان را شنیده اید و بارها از آن استفاده کرده اید، در این مقاله قصد داریم شما را با پارچه کتان و خواص آن آشنا کنیم.

کتان چیست؟

کتان یکی از قدیمی ترین پارچه های مورد استفاده در لباس است و استفاده از آن در سراسر جهان سابقه طولانی دارد. این پارچه از الیاف کتان تهیه می شود و الیاف آن از گیاهی به نام کتان به دست می آید که سالانه کشت می شود و حداکثر طول آن 120 سانتی متر و قطر 8.1 تا 16.1 اینچ است. بذر این گیاه در اردیبهشت و خرداد کاشته می شود و به مدت سه ماه رشد می کند.

این گیاه برای رشد مطلوب به هوای خنک، رطوبت معتدل و باران نیاز دارد. بیشتر ساختار داخلی گیاه کتان از پنبه است، اما به دلیل وجود کریستال در ساختار آن، خواص فیزیکی الیاف آن با پنبه متفاوت است.

همچنین مواد غیر سلولزی در الیاف کتان بیشتر از الیاف پنبه است و این ناخالصی ها عبارتند از همی سلولز، روغن، رنگ و …. چی؟ الیاف کتان نرم و شفاف هستند و هر چه روغن بیشتری برداشته شود شفافیت آن بیشتر می شود.

انواع پارچه کتان

پارچه کتان بسته به فرآیند ساخت و ترکیبات به کار رفته در تولید آن انواع مختلفی دارد و به طور کلی می توان آن را به دسته های زیر تقسیم کرد.

پارچه کتان کش یا کتان پنبه ای

این نوع پارچه شبیه پارچه نخی بوده و از ویژگی های مثبت آن می توان به دوام بالا، دوام، شستشوی آسان و انعطاف پذیری اشاره کرد. اما این پارچه قابلیت چروک شدن و آب شدن را دارد.

پارچه کتان نخی

در تولید این پارچه از تعداد زیادی نخ استفاده می شود، دارای رسوب کمی است، جریان هوا را خوب می دهد، با پوست بدن سازگار است.

پارچه کتان کاغذی

این پارچه یک پارچه کتان اصلاح شده است که از نسبت های مختلف پنبه، پلی استر و ویسکوز استفاده می کند. این پارچه ها بسیار سبک هستند، فرم و ماندگاری خوبی دارند، مستعد چین و چروک هستند و چین و چروک به راحتی از بین می رود.

پارچه کتان صابونی

این نوع پارچه یکی از بهترین انواع کتان است. استفاده از این پارچه در هوای گرم و مناطق گرمسیری می تواند انتخاب خوبی باشد. این پارچه به سرعت خشک می شود، قابلیت رنگ آمیزی و ساخت بالایی دارد، ضد لک بوده و طول عمر بالایی دارد.

پارچه کتان کریستال

ضخامت این نوع پارچه متوسط ​​است و پایداری آن باعث محبوبیت آن شده است.

ویژگی های پارچه کتان

در متن زیر به برخی از خصوصیات کتان می پردازیم:
خاصیت ارتجاعی که یکی از مهم ترین ویژگی های الیاف کتان است.
مقاوم در برابر آسیب های محیطی مانند حشرات پوسیده، کپک، کپک، خوردگی و گرما.
خنثی سازی اسید یا مقاومت در برابر انواع اسیدها
در مقابل نمک های شناخته شده در مواجهه با گرما مقاوم است.
اثر رطوبت یا محافظت از کتانی مرطوب از کتانی خشک
مقاوم در برابر حلال های آلی که معمولاً در پاک کننده های خشک استفاده می شود که برای تمیز کردن و از بین بردن لکه ها از پارچه استفاده می شود.
مقاوم در برابر حرارت تا حدود 120 درجه سانتیگراد

کاربرد پارچه کتان

دوخت پارچه های ظریف در صنعت مد، پوشاک و نساجی به ویژه شلوار، پیراهن و کت مردانه
استفاده از افزودنی های کتان در کاغذ سیگار، لوازم التحریر و اسکناس
خیاطی

دوخت پارچه کتان

پارچه های کار شده با چرم
تولید حوله، کیف و دستمال کاغذی
ساخت وسایل و وسایل تزئینی
تولید روکش صندلی، پرده، ملحفه و انواع کوسن

پایان

بسیاری از پارچه ها با دانستن تا حد امکان مواد اولیه تولید می شوند که هر کدام دارای انواع و ویژگی های متفاوتی هستند. پارچه کتان نوعی پارچه است که از دیرباز توسط انسان تولید و مورد استفاده قرار می گرفته است. این پارچه از الیاف طبیعی و ساقه گیاه کتان، استحکام بالایی دارد و در ضخامت ها، رنگ ها، طرح ها و دوخت های مختلف در بازار موجود است. در این مقاله به معرفی پارچه کتان و الیاف طبیعی آن، انواع پارچه کتان، ویژگی ها و کاربردهای آن در صنایع مختلف پرداختم.