پارچه مخمل

900,000ریال
عرض: 1.5 متر کاربرد: مانتو، پالتو، هودی

پارچه مخمل آستردار

900,000ریال
عرض: 1.5 متر کاربرد: مانتو، هودی، پالتو

پارچه مخمل آینه ای

1,150,000ریال
عرض : 1.8 متر کاربرد: شومیز، پیراهن، لباس مجلسی

پارچه مخمل سوییت

1,580,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد: هودی، پالتو ، مانتو ، …

پارچه مخمل سوییت

900,000ریال
عرض: 1.5 متر کاربرد: پالتو، مانتو، هودی

پارچه مخمل طرح دار

1,150,000ریال
عرض: 1.5 متر کاربرد: هوذی، پالتو، مانتو، پیراهن

پارچه مخمل کبریتی درشت

1,150,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد: مانتو و کت و دامن و شلوار و پیراهن مردانه و…

پارچه مخمل کبریتی ریز

1,100,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد : پالتو، مانتو، پیراهن،…

پارچه مخمل کبریتی ریز

1,100,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد : پالتو، هودی، مانتو، پیراهن، …

خرید و قیمت پارچه مخمل

مخمل یکی از بهترین گزینه ها برای دوخت لباس مجلسی است و همچنین در دکوراسیون داخلی به ویژه پرده و روکش اثاثیه استفاده می شود. در این مقاله ، مروری بر تاریخچه و ویژگی های پارچه مخمل خواهیم داشت. ما همچنین انواع پارچه های مخملی ، اثرات زیست محیطی تولید آنها و نحوه ذخیره سازی پارچه های مخمل را بررسی می کنیم. 

برای مشاهده پارچه مازراتی کلیک کنید.

 

مخمل چه نوع پارچه ای است؟

مخمل یک پارچه نرم و مجلل است که از پرز های صاف و یکدست تشکیل شده است. پرز پارچه مخمل کوتاه (معمولاً کمتر از نیم سانتی متر) و متراکم است. پارچه های مخملی جلوه ای براق و پاییزی زیبا دارند و به همین دلیل معمولاً برای لباس مجلسی استفاده می شود. البته ناگفته نماند که مخمل کم و بیش در لباس های روزمره وجود دارد.

در گذشته ، لباس خواب های مخملی اغلب از مخمل ابریشمی بافته شده ساخته می شد ، پارچه ای مخمل از الیاف ابریشم بافته می شد که گران قیمت بود. به همین دلیل ، پارچه مخمل با حس لوکس بودن همراه است. این روزها ، تولید کنندگان همچنین از الیاف پنبه ، کتان ، پشم و موهیر برای بافتن پارچه های مخمل ، حتی الیاف مصنوعی (مانند پلی استر ، نایلون ، ویسکوز و ابریشم) استفاده می کنند. پارچه های مخملی بافته شده با الیاف مصنوعی ارزان تر هستند و برای استفاده روزمره مناسب تر هستند. امروزه مخمل ابریشمی خالص یک پارچه کمیاب است و اگر باشد ، قطعاً ارزان نیست. اکثر پارچه های مخملی که در حال حاضر به عنوان مخمل ابریشمی در بازار موجود است در واقع از ترکیب ریون و ابریشم بافته شده است.

 

آیا از تاریخچه مخمل چیزی می دانید؟

گفتیم که در گذشته پارچه های مخمل اغلب با الیاف ابریشم بافته می شد و آنقدر گران بود که فقط اشراف می توانستند لباس مخمل بپوشند. گفته می شود پارچه مخمل قبل از رسیدن به اروپا توسط نساجی شرق آسیا تولید شده و از طریق تجار جاده ابریشم به کشورهای اروپایی رسیده است. خاورمیانه قبل از گسترش مخمل در اروپای رنسانس با این پارچه بافته آشنا بود. تاریخ تمدن در سرزمین های عراق و ایران کنونی نشان می دهد که مخمل بافت مورد علاقه اشراف این منطقه بوده است. با توسعه صنعت نساجی در رنسانس ، هزینه تولید پارچه مخمل تا حدودی مقرون به صرفه تر شد. در این دوره فلورانس ایتالیا مرکز اصلی تولید پارچه مخمل بود.

 

آیا انواع پارچه های مخمل را می شناسید؟

پارچه مخملی بسیار متنوع است ، زیرا از الیاف مختلف بافته شده و روشهای مختلفی برای بافت پارچه مخمل وجود دارد. در اینجا چند نوع پارچه مخملی آورده شده است:

مخمل کراش

به معنای مخملی است که پرزهای آن در جهات مختلف فشرده شده است. این نوع پارچه مخمل دارای بافت خاصی با ظاهری طرح دار و براق است.

مخمل پان Panne

نوعی مخمل کراش است که پرزهای آن با فشار زیاد در یک جهت فشرده می شوند. همین الگو را می توان روی پارچه های ولورین مشاهده کرد که معمولاً از پلی استر ساخته شده اند و مخمل واقعی نیستند.

مخمل برجسته

نوعی پارچه چاپ شده با مهر حرارتی ، تکنیکی که برای اعمال فشار روی پرزهای مخملی و طراحی استفاده می شود. در نتیجه پرز قسمت های حکاکی بیشتر فرو می رود و شکل برجسته ای شکل می گیرد که قابل لمس است. این نوع پارچه مخمل بیشتر برای کنده کاری و دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

مخمل کشسان

مخمل کشسان ، همانطور که از نامش مشخص است ، کشسان و انعطاف پذیر است.

مخمل ابریشمی

مخملی بسیار ظریف و سبک است که معمولاً برای دوخت لباس شب استفاده می شود.

مخمل لیون

مخملی متراکم و محکم که مخصوص کت و کلاه استفاده می شود.

مخمل پنبه ای

پارچه های مخمل پنبه ای را می توان سنگین توصیف کرد و خاصیت ارتجاعی بسیار کمی دارد و به اندازه مخمل ابریشم یا الیاف مصنوعی براق نیست.

مخمل ابریشمی

مخمل ابریشمی پارچه ای بسیار نرم و سبک با سقوط فوق العاده زیبا است. اما همانطور که گفتیم ، به هیچ وجه ارزان نیست.

مخمل ریون/ نایلونی

مخمل بافته شده از ترکیب نایلون و ابریشم بسیار سبک و گران است و ریزش زیبایی دارد.

مخمل میکروفیبر

مخملی تقریبا جدید است که برای لباس های رسمی و نیمه رسمی استفاده می شود و برای پانسمان نیز استفاده می شود.

 

مخمل با وِلوِتین و وِلور چه فرقی دارد؟

به یاد داشته باشید که ما پارچه هایی داریم که اگرچه بسیار شبیه به مخمل هستند ، اما با مخمل واقعی تفاوت دارند. به عنوان مثال ،ولوتین (velveteen) و ولور (velour) ، مانند مخمل ، پارچه های نرم و کرکی دارند ، اما از نظر بافت با مخمل تفاوت دارند.

ولور: پارچه ولور با الیاف پنبه و پلی استر بافته می شود و ظاهرا مخملی باقی می ماند ، اما در مقایسه با پارچه مخملی کشش بیشتری دارد و برای دوخت لباس رقص بسیار مناسب است.
ولوتین: پارچه های ولوتین از پرزهای کوتاهتر تشکیل شده اند. ولوتین سنگین تر از مخمل است و برق و ریزش کمتری دارد.

پارچه مخمل چیست

آیا تولید مخمل آثار زیست محیطی دارد؟

الیافی که برای بافت پارچه مخمل استفاده می شود می تواند اثرات محیطی داشته باشد. در گذشته ، زمانی که از ابریشم طبیعی برای بافت پارچه های مخملی استفاده می شد ، طبیعت از نظر زیست محیطی آسیبی نمی دید. اما امروزه که ابریشم طبیعی با جایگزین های ارزان تری مانند ابریشم مصنوعی و سایر الیاف مصنوعی جایگزین می شود ، محیط زیست ایمن نیست ، زیرا بسیاری از مواد شیمیایی از طریق فرایند تولید ریون وارد منابع آب می شوند و آلودگی محیط را ایجاد می کنند.

 

برای مراقبت از منسوجات مخملی چه باید کرد؟

پارچه مخملی نسبتاً حساس است و برای شستشو و نگهداری به مراقبت بیشتری احتیاج دارد. اما چند نکته کاربردی:

برای شستن لباس های مخملی ، حتماً به دستورالعمل روی برچسب دوخته شده مراجعه کنید. برخی از انواع مخمل باید به صورت خشک شسته شوند ، اما ما همچنین مخملی داریم که قابل شستشو در ماشین لباسشویی است. اگر از نحوه صحیح شستشو مطمئن نیستید ، بهتر است لباس های مخملی خود را بگذارید تا خشک شویی شستوشو آن را انجام دهد. همین کار را در مورد پرده ، روتختی و سایر منسوجات مخمل انجام دهید.
برای از بین بردن چین و چروک های کوچک می توانید از دستگاه بخور استفاده کنید. اما ابتدا مطمئن شوید که تنظیمات بخارشوی شما برای پارچه مخمل مناسب است. بهتر است از اتو استفاده نکنید ، زیرا حرارت و اتو آهن می تواند پرزهای مخملی را خیس کرده و اثری از خود به جای بگذارد.
بهتر است لباس مخملی را تا نکنید، زیرا علامت روی پرزهای پارچه باقی می ماند و ممکن است به راحتی از بین نرود.

در مورد پرده های مخملی و مبلمان ، اگر از آنها به درستی مراقبت شود ، آنها سالها با جلوه های شیک برای شما کار خواهند کرد. همیشه مبل های مخملی را با نازل مبل جاروبرقی خود جارو کنید تا گرد و غبار بین پرزها نماند.

 

منبع : is.gd