پارچه فاستونی

1,300,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد : کت و شلوار و مانتو

پارچه فاستونی 10 درصد پشم

2,500,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد : کت و شلوار ، مانتو

پارچه فاستونی کش ترک

3,480,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد : کت و شلوار ، مانتو ( جنس تضمینی )

پارچه فاستونی مرینوس

3,150,000ریال
عرض : 1.5 متر کاربرد: کت و شلوار، مانتو و شلوار

خرید و قیمت پارچه فاستونی


اگر به صنعت نساجی ایران نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که پارچه فاستونی پارچه ای معروف و مرغوب تولید شده در ایران است. این نوع پارچه نسبت به سایر منسوجات قدیمی تر است و کاربردهای زیادی دارد. پارچه فاستونی با توجه به الیاف و ویژگی هایی که دارد کاربردهای متفاوتی دارد. در این مقاله متوجه می شویم که پارچه فاستونی دقیقا چیست. برای ساخت این پارچه از چه نوع و الیافی استفاده شده است؟

تاریخچه منسوجات فاستونی

پارچه فاستونی یکی از قدیمی ترین پارچه های دنیاست. این پارچه ابتدا در شهر کوچک ووستد انگلستان تولید شد سپس به روسیه آمد. نام به فاستونی تغییر یافت. حتی امروزه نیز در ایران از کلمه فاستونی برای این پارچه استفاده می شود. پارچه های فاستونی ایرانی ابتدا در یک کارخانه نساجی در اصفهان تولید شد.

پارچه فاستونی چیست؟

اولین سوالی که ممکن است در مورد این پارچه با آن مواجه شوید این است که در پارچه فاستونی از چه الیافی استفاده شده است؟ در پاسخ باید گفت که پارچه فاستونی پارچه ای است که حاوی الیاف طبیعی مانند پشم و الیاف مصنوعی مانند پلی استر است. این پارچه در وزن های مختلف و به صورت ساده یا طرح دار تولید می شود.

انواع پارچه فاستونی

بعد از اینکه متوجه شدیم پارچه بست چیست باید به سراغ انواع این پارچه برویم و آن ها را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم پارچه بست مورد نیاز خود را به راحتی تهیه کنیم.

پارچه‌ فاستونی پشمی

پارچه فاستونی نرم و لطیف از نوع پشمی می باشد. وزن این نوع فاستونی به دلیل الیاف به کار رفته در آن بالا و سنگین است.

پارچه‌ فاستونی پلی‌استر

از دیگر انواع پارچه فاستونی می توان به نوع پلی استر آن اشاره کرد. این نوع پارچه که به پارچه فستون مصنوعی نیز معروف است به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی در آن وزن سبک تری دارد. یکی از مزایای استفاده از این نوع پارچه این است که چروک نمی شود.

پارچه‌ فاستونی پشمی ـ پلی‌استر

پارچه جامد پشم پلی استر یکی از بهترین انواع این پارچه ها است و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم ترین ویژگی های آن ظاهر زیبا و در عین حال کیفیت بالای آن است.

تشخیص نوع الیاف فاستونی

اگر در هنگام خرید در مورد الیاف و نوع پارچه فاستونی شک دارید، می توانید با سوزاندن یک تکه پارچه نوع آن را حدس بزنید. اگر بوی پلاستیک در حال سوختن به مشام می رسد، پارچه شما از پلی استر است و اگر بوی سوختن پشم به مشام می رسد، الیاف به کار رفته در پارچه پشم است.

دلیل استفاده از پشم در پارچه فاستونی چیست؟

پشم یکی از مهمترین الیاف مورد استفاده در پارچه فاستونی است و نقش عمده ای در کیفیت این پارچه دارد. مقاومت بالا، تراکم الیاف، عبور نور UV و غیر قابل اشتعال بودن از ویژگی ها و مزایای استفاده از پشم در این نوع پارچه است.

کاربرد پارچه فاستونی در صنعت پوشاک

تا اینجا با موضوعاتی از جمله اینکه پارچه فاستونی چیست و چه انواعی دارد آشنا شدیم. در این بخش باید بررسی کنیم که چرا پارچه فاستونی در صنعت پوشاک اهمیت دارد. همانطور که می دانید پارچه فاستونی به عنوان پارچه رسمی در صنعت نساجی شناخته می شود و به همین دلیل بهترین گزینه برای طراحی لباس هایی مانند پیراهن مردانه، مانتو، دامن، لباس فرم مدارس و … می باشد.

تفاوت پارچه فاستونی ایرانی و خارجی

کارخانجات پارچه در ایران یکی از بهترین کارخانه های تولید پارچه فاستونی بوده و اولین انتخاب تمامی تولیدکنندگان برای خرید این نوع پارچه می باشد. متأسفانه امروزه پس از ورود شرکت‌های چینی به نساجی، کارخانه‌های نساجی ایران مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند و بیشتر آنها از پارچه‌های چینی استفاده می‌کنند که کیفیت بالایی ندارند، اما قیمت مناسب‌تری دارند. بریتانیا، ایتالیا و فرانسه بهترین کشورهای خارجی در تولید نساجی هستند.