ترفندهای مراقبت از پارچه

7 روش پاك كردن جوهر خودكار از پارچه

پاك كردن جوهر خودكار از پارچه

پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی لباس با 7 روش آسان

ممکن است متوجه شوید که لباس های شما در اثر سهل انگاری با لکه های جوهر کثیف می شده اند. به عنوان مثال ، فراموش می کنید قبل از شستن پیراهن خود قلم خود را از جیب خود بیرون بیاورید یا در هنگام بروز حادثه یا فرزند دلبندتان هنر نقاشی را روی لباس شما بکار ببرد. در هر صورت ، احتمالاً می خواهید لکه های جوهر را در اسرع وقت از بین ببرید. تمیز کردن لکه های جوهر (بسته به نوع جوهر شما) می تواند یک کار دلهره آور باشد. در این مقاله شما را با 7 روش کاربردی ، آسان و ایمن برای از بین بردن لکه های جوهر از روی لباس و پاک كردن جوهر خودكار از پارچه آشنا می کنیم.

برای آشنایی با ترفند های شستشوی لباس کلیک کنید.

انواع مختلفی از لکه های جوهر وجود دارد. لکه های جوهر بر پایه آب به راحتی پاک می شوند. به عنوان مثال ، ماژیک‌ وایت برد از این دست است و اگر لباس های شما با این جوهر رنگ آمیزی شده باشد ، خوش شانس هستید. اما از بین بردن لکه های دائمی جوهر مانند ماژیک‌ علامت‌زن و ماژیک‌ غیروایت‌برد واقعاً یک کابوس است. جوهر خودکار در جایی بین قرار دارد ، زیرا تمیز کردن آن به اندازه جوهر دائمی دشوار نیست ، اما می تواند چالش برانگیز باشد. روش های مختلفی برای از بین بردن لکه ها از هر نوع جوهر وجود دارد. اینکه از چه روشی استفاده می کنید بستگی به موادی دارد که در خانه دارید. از پودر لباسشویی معمولی با آب گرفته تا نمک و شیر.
اولین قدم تعیین نوع جوهر است. در مرحله بعد باید ببینید کدام نوع محلول برای تمیز کردن آن مناسب است. یک نکته مهم برای از بین بردن موفقیت آمیز لکه ، شستن و خشک نکردن لباس ها قبل از پاک کردن لکه نیست. خشک کردن لکه را تثبیت می کند و حذف لکه های جوهر را بسیار دشوار یا حتی غیرممکن می کند.

 

 • آب و مایع لباسشویی
  این یک روش ایده آل برای پاک كردن جوهر خودكار از پارچه برای جوهرهای حاوی آب است. برای از بین بردن لکه ها با این روش ، لباس های لکه دار را روی یک حوله یا یک پارچه تمیز قرار دهید. کمی آب روی آن بریزید و سپس آن را با یک پارچه تمیز دیگر بپوشانید. در این مرحله ، لکه به تدریج به یک پارچه تمیز منتقل می شود. چند قطره مایع لباسشویی را به لکه اضافه کرده و بگذارید 3 تا 5 دقیقه بماند. به جای مایع لباس‌ شویی از مایع ظرفشویی استفاده نکنید ، زیرا این جایگزین مناسبی نیست.
  لباسهای معمولی را در گرمترین دمای آب انجام دهید که به پارچه آسیب نرساند. قبل از خشک شدن ، مطمئن شوید که لکه به طور کامل پاک شده است. اگر لکه ای باقی ماند ، مراحل شستشو را تکرار کنید. اگر لکه قبل از تمیز کردن خشک شده باشد ، حذف لکه جوهر تقریباً غیرممکن خواهد بود.
 • الکل
  برای از بین بردن لکه های دائمی جوهر می توانید از الکل طبی استفاده کنید. ممکن است لکه را کاملاً تمیز نکند – باید دلیلی داشته باشد که جوهر دائمی نامیده می شود – اما به حذف آن کمک می کند. اگر پارچه به گونه ای است که می توانید آن را با سفید کننده بشویید ، شانس بیشتری برای از بین بردن لکه های جوهر دارید.
  پارچه لکه دار را روی یک حوله سفید تمیز قرار دهید. ابتدا الکل را در گوشه ای از پارچه که قابل مشاهده نیست امتحان کنید. اگر پارچه تغییر نکرد یا خراب نشد ، لکه را با الکل پاک کنید. حوله پایینی کم کم خیس می شود و لکه های جوهر به آن نفوذ می کند. برای جلوگیری از جذب مجدد جوهر از پارچه ، آن را به گوشه تمیز دیگری از حوله منتقل کنید. این کار را برای حذف تمام جوهر تکرار کنید. سپس الکل را بشویید. اگر می خواهید جوهر خودکار را بشویید ، پس از استفاده از الکل ، مقداری مایع لباسشویی معمولی را روی لکه بریزید و 3 تا 5 دقیقه بگذارید ، و سپس لباس های خود را در گرم ترین دمای آب که آسیبی به پارچه نمی زند بشویید.
 • لاک پاک کن

این محلول برای از بین بردن لکه های دائمی قوی و مناسب است ، اما ممکن است به پارچه آسیب برساند. ابتدا آن را روی یکی از لبه های نامرئی یا داخلی امتحان کنید. اگر مشکلی وجود ندارد ، لکه را مانند روش الکل خیس کنید و فراموش نکنید که هر بار پارچه را به منطقه خشک حوله منتقل کنید. پس از اتمام کار ، لاک پاک کن را کاملاً از پارچه بشویید.

 • اسپری مو

اکثر اسپری های مو حاوی الکل هستند که به حل شدن جوهر و از بین بردن لکه ها کمک می کند. سعی کنید اسپری را انتخاب کنید که بیشترین الکل را دارد. معمولاً ارزان ترین نوع اسپری ها بهترین گزینه برای هدف ما هستند. یک حوله تمیز زیر لکه بگذارید و روی لکه کاملا اسپری کنید ، سپس لکه را با یک حوله تمیز دیگر بپوشانید تا لکه به طور کامل پاک شود. سپس لباس ها را طبق معمول بشویید.

 • شیر

ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما خیساندن پارچه در شیر ممکن است لکه را از بین ببرد. در یک کاسه کم عمق ، به اندازه ای شیر بریزید که لکه را بپوشاند. لکه را در ظرفی بگذارید تا یک شب بماند. روز بعد آن را بیرون آورده و طبق معمول بشویید.

 • نمک

اگر خوش شانس هستید و می توانید لکه را قبل از خشک شدن از بین ببرید ، باید فوراً به نمکدان بروید. لکه را با نمک بپوشانید و با یک حوله مرطوب به آرامی روی آن ضربه بزنید. سپس نمک را بردارید و این کار را تکرار کنید تا لکه پاک شود.

 • نشاسته ذرت و سرکه

در این روش دو مرحله ای ، ابتدا از سرکه به تنهایی استفاده کنید و سپس سرکه را با نشاسته ذرت مخلوط کنید تا خمیر شود. ابتدا لکه را با سرکه خیس کنید. سپس خمیری را با دو واحد سرکه و سه واحد نشاسته ذرت تهیه کرده و روی پارچه بمالید. اجازه دهید خمیر کاملاً خشک شود و سپس پارچه را بشویید.

پاک کردن لکه جوهر خودکار

پاک کردن لکه جوهر خودکار

پاک كردن جوهر خودكار از پارچه با رنگ های مختلف 

 حذف خودکار لکه سیاه

پاک كردن جوهر خودكار از پارچه برای جوهر های سیاه می توان به صورت زیر باشد. لباس ها را به مدت نیم ساعت در شیر تخمیر شده یا جوشانده قرار دهید و سپس آنها را با آب و صابون بشویید. همچنین می توانید محل رنگ آمیزی شده را به مدت یک ساعت در محلول نمک سدیم و آب لیمو خیس کنید و سپس با آب بشویید. اگر پارچه سفید است ، می توانید از محلول اسید گزالیک استفاده کنید و سپس آن را با محلول بوراکس بشویید.

حذف خودکار لکه قرمز

اگر جوهر تازه است ، می توانید از صابون و آب یا محلول بوراکس برای پارچه های نخی سفید یا کتان استفاده کنید. اگر جوهر قرمز خشک است می توانید زرده و سفیده را به خوبی مخلوط کرده و روی لکه بگذارید تا مدتی بماند و سپس آن را بشویید.

 

پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی لباس

پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی لباس

 

پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی فرش

اگر فرش شما با جوهر کثیف است ، می توانید کمی ماست روی آن بریزید و سپس ماست را با قاشق جمع کنید ، این کار را چندین بار تکرار کنید تا اینکه ماست جوهر را به طور کامل جذب کند. فراموش نکنید این دستور برای لکه های تازه است.

 

منبع : v.gd , bit.ly , s.id

از این که تا پایان با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم خوشحال می شویم تجربیات خود را در زمینه پاک كردن جوهر خودكار از پارچه با ما به اشتراک بگذارید.

پاك كردن لكه جوهر خودكار از روي فرش ، پاک كردن جوهر خودكار از پارچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *